Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 19.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 19.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-19 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 19.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 19.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

****

Seydişehir İlçe Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında ilçedeki şehit ve gazi ailelerini bir araya getirdi. İlçe Müftülüğünün ev sahipliğinde düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Emniyet Müdür Vekili Kasım Özdemir, Seydişehir Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Yakup Söğüt ile şehit ve gazi aileleri katıldı

****

Niğde Belediyesi Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte camilerde kapsamlı temizlik çalışması başlattı. Vakumlu mobil yıkama aracıyla yapılan çalışmalarda bugüne kadar 22 cami temizlendi. Niğde Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen camilerin temizliği bu yıl da yoğun bir tempoyla devam ediyor. Günde ortalama 2 cami temizliği yapan ekipler başlatılan seferberlik kapsamında bugüne kadar 22 cami temizledi.

****

Kahramanmaraş Afşin Nadır Mahallesinde yapımına başlanan Nadır Yeni Camii'nin temeli dualarla atıldı. Nadır Mahallesi Cami Yaptırma Derneği ve hayır sever vatandaşlar tarafından yaptırılacak cami için Nadır Mahallesinde temel atma töreni düzenlendi. Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, caminin ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

****

Almanya'nın Freiburg kentinde, içinde bir caminin de bulunduğu "İslamisches Zentrum Freiburg" adlı dernek binasına kimliği belirsiz kişiler tarafından gamalı haç çizildiği bildirildi. Dernek Başkanı Ziya Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek binasına gamalı haç çizildiğinin bugün sabah namazına gelenler tarafından fark edildiğini belirtti.

****

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Vaiz İrfan Çavaş ile birlikte Vali Murat Zorluoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette bir değerlendirme yapan İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya Kutlu Doğum Haftasının 1989 yılından buyana kutlandığını belirterek, bu yılki temanın toplumsal güveni yeniden inşa etmek için “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak belirlendiğini açıkladı.

****

Gümüşhane’de 2017 Yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde gül günü düzenlenerek esnaf ziyaret edilirken, Kültür Merkezinde de kadınlara özel program düzenlendi. İl Müftüsü Ercan Aksu, Müftü Yardımcısı Hüseyin Hacıfettahoğlu, Şube Müdürleri Bünyamin Kaya ve Seyfettin Bektaş ve il merkezindeki muhtelif camilerde görev yapan din görevlileri gül günü kapsamında il merkezindeki esnafı ziyaret ederek gül dağıttı.

****

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a, 10 dilde hazırlanan "Kırk Hadis" kitabını takdim etti. Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i, TBMM'deki makamında kabul etti. Dün düzenlenen "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" temalı Kutlu Doğum Programının örnek bir çalışma olduğunu ve çok faydalı olacağına inandığını belirten Kahraman, "Sadece Türkiye değil, gönül coğrafyamız da bu faaliyetlere muhtaçtır." dedi. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Kırk Hadis" kitabı nedeniyle tebriklerini sunan Kahraman, "Sizi çok seviyoruz, sizinle övünüyoruz. Nazar değmesin, Allah nice vazifeler nasip eylesin inşallah. Çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

****

Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) Somali, Kenya, Etiyopya ve Güney Sudan'da yaşanan kuraklık nedeniyle bölgedeki 18 bin aileye gıda yardımı yapılacak. TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM raporlarına göre Afrika ülkelerinden Somali, Kenya, Etiyopya ve Güney Sudan'da son 50 yılın en kurak mevsiminin yaşandığını söyledi. Tutkun, "Kuraklığa bağlı olarak su kaynaklarının beslenememesi sonucunda tarım ve hayvancılık sektörü büyük darbe alırken, bölge insanı, su temin edeceği kaynaklardan da mahrum kalıyor. Açlıkla susuzluk sıkıntısı da baş gösteriyor. Bütün bu olumsuz etkenler nedeniyle insanlar, yaşamlarını idame ettirebilmeleri için ya ülke içinde bir yere ya da başka bir ülkeye göç ederek kaynaklara ulaşma çabasına giriyor." diye konuştu.

****

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt içinde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen 'Kutlu Doğum Haftası'nın özel bir programla başladığını hatırlatarak “Kutlu Doğum Haftasını kutluyoruz” dedi. Özdemir, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ temalı Kutlu Doğum Haftası’nın, İslam âleminde birbirine karşı güvenini kaybetmiş Müslümanlara rehber olmasını, doğru yolu görmeleri için vesile olmasını temenni ettiklerini belirterek, Hz. Muhammet’i hatırlamak demek, O’nun bıraktığı değerleri yeniden hatırlayarak kendimize gelmemiz demektir, ifadelerini kullandı.

****

Hz. Peygamber ve Güven Toplumu temalı 2017 yılı Kutlu Doğum Haftasının Mersindeki ilk programı Erdemli Belediye Kültür Merkezindeki Prof. Dr. İsmail Karagöz’ün konferansıyla başladı.Kutlu Doğum Haftası açılış programına, Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, Mersin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Tarsus Müftüsü Hayri Erenay, Toroslar Müftüsü Mehmet Çabuk, Emekli Müftü Ramazan Çortul, Erdemli Emniyet Müdürü Ali Doğan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Selviler Camii İmam Hatibi Hafız Mustafa Koç’un okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan gece Erdemli İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu’nun misafirlere gül taktimi ile başladı. Ev sahibi olarak açış konuşmasını yapan Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, Hz. Peygamber ve Güven Toplumu temasıyla ifa edilecek olan 2017 yılı Kutlu Doğum Haftasının Mersin’de ki ilk programının Erdemli’den başlamasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek katılımcılara teşekkür etti.

****

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin öncülüğünde Din İşleri Başkanlığı ve T.C. Din Hizmetleri Müşavirliği'nin desteği ile YDÜ AKKM'de Kutlu Doğum Şöleni yaşandı. Kutlu Doğum Haftası Şöleni'ne, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, TC Din İşleri Müşaviri Selami Açan, KKTC Din İşleri Başkan Vekili Fahreddin Öğdü, Din İşleri Başkanlığı Bölge Temsilcileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

****

İstanbul Müftüsü Yılmaz’dan Kutlu Doğum Konferansı... İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Fatih Müftülüğü’nün Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlediği konferansta güven toplumunun özelliklerini anlattı.   

****

İstanbul Müftüsü Yılmaz, Kutlu Doğum Haftası Dolayısıyla Hastaları Ziyaret Etti
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastaları ziyaret ederek moral verdi. Hastalara, hasta yakınlarına ve hastane personeline gül hediye eden Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Allah’tan şifa dileğinde bulundu.

****

Ortaköy Meslek Yüksek Okulu’nun Konferans Salonu’nda düzenlenen, Fikirde Sanatta Medeniyette Diriliş Paneline Ortaköy Kaymakamı Mustafa CAN, Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ayhan ÖZÇİFTÇİ, Şair-Yazar Şaban ABAK, Araştırmacı-Yazar Nizamettin YILDIZ, Şair-Yazar Mehmet BAHSİ, Araştırmacı-Yazar Hacı ATEŞ ile Ortaköy Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyeleri, öğrencileri ve vatandaşlar katıldılar.

****

Dini Yayınlar Genel Müdüründen Vali Aktaş’a Ziyaret... Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen programa katılmak üzere Nevşehir'e gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman beraberinde İl Müftüsü Yakup Öztürk İl Müftü Yardımcıları Nazım Haksever ve Dr. Ahmet Özvarinli, Vali İlhami Aktaş’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette hafta içerisinde yapılacak olan etkinlikler hakkında bilgiler verildi.

****

Ankara Yenimahalle Müftüsü Sinan Kazancı, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ı ziyaret etti. İbadethanelere sahip çıktıklarını söyleyen Yaşar, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ne de yeni bir cami müjdesi verdi. Yaşar, "Yaklaşık 500 metrekarelik kullanım alanına sahip olacak cami, yaklaşık 300 metrekarelik harim bölümüne sahip olacak. Bu yıl içerisinde tamamlanacak cami, çevre düzenlemesi de yapılarak vatandaşın hizmetine sunulacak" dedi.

****

Makedonya'nın Üsküp ve Kalkandelen kentlerinde, Hazreti Peygamberin doğumu vesilesiyle Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi. 
Türkiye Diyanet Vakfı ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliğince (MATÜSİTEB) Üsküp'te gerçekleştirilen programa, ülkedeki Türk kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle yerel halk yoğun ilgi gösterdi. Türkiye Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Hazreti Peygamberi anmak ve anlamak vesilesiyle her yıl bu etkinliğin gerçekleştirildiğini söyledi.

****

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar