Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 25.05.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 25.05.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikaları ile İslam aleminden kısa haberler

2017-05-25 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 25.05.2017

Diyanet Dünyasında Neler Oluyor... Kısa haber turu ( Güncellenmektedir )

****

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, din gönüllülerine ve Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarına yönelik yayımladığı ‘Ramazan mesajında’ çok sert ifadelerde bulundu. Son günlerde kendisi için ve kurumu için ortaya atılan “FETÖ iddilalarını” isim vermeden eleştiren Görmez “Son 15 günde başkanlığımıza ve hizmetlerimize yöneltilen kötü kampanyalar, itibarsızlaştırma faaliyetleri sakın sizi hiçbir zaman ümitsizliğe sevk etmesin. Bunların, Diyanet’in tarihinde, Allah’ın davet ve irşad tarihinde bir nokta kadar dahi değeri yoktur. Onların kötülüklerini gördüğümüzde bunun, bizim hizmet kusurumuz olduğunun farkında olmalıyız. Daha çok sarılmalıyız” dedi.

****

GAZİPAŞA’DA yaşayan yerleşik Almanlar, İlçe Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya’yı ziyaret ederek, müftülüğün hizmetleri ve çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Yerleşik Almanlar ayrıca Müftü Yalçınkaya’ya İslamiyet ile ilgili sorular sordu.  İslamiyet’in hayvanlara bakış açısını da merak eden Almanlar,  aynı zamanda hayvanlara eziyet ve işkence etmenin, onları dövüştürmenin, zehirleyip öldürmenin, aç bırakmanın, İslam dinindeki yerini sordular.

****

Türk Diyanet Vakıf Sen’in din görevlilerine yönelik gerçekleştirdiği programda konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay din görevlilerinin siyaset yapmamaları gerektiğini belirterek “Siyaset yapacak olanlar insin minberden, çıksın camiden siyaset yapsın o zaman” dedi

****

On bir ayın sultanı Ramazan için hazırlıklarını tamamlayan Fatih Belediyesi, birbirinden renkli etkinliklerle vatandaşlara Ramazan ayını dolu dolu yaşatacak.
Türkiye’de ilk kez 2005 yılında ‘sokak iftarı’ kültürünü başlatan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu yıl da artık geleneksel hale gelen ilk iftarı Sultanahmet Meydanı’nda kurulan dev iftar sofrasında binlerce kişiyle birlikte açacak. Sultanahmet Meydanı’nda kurulan 15bin kişilik dev iftar sofrasında Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan getirilen gerçek top atışıyla binlerce kişi aynı anda orucunu açacak. Yine Ramazanın ilk günü Oruç Baba Türbesi’ni ziyarete gelen vatandaşlara Fatih Belediyesi tarafından iftariyelik dağıtılacak.

****

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ramazan programı ile Mersin’de bu yıl da Ramazan ayı manevi bir atmosferde yaşanacak.  27 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında Ulu Cami yanında kurulacak etkinlik alanının yanı sıra Cumhuriyet Meydanı ve Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle Mersin halkı Ramazan’ı tüm maneviyatıyla yaşama imkanı bulacak. 

****

Çin’de birçok etnik gruptan Müslümanlar, Ramazan ayında ülke genelindeki camilerde verilecek toplu iftarlarda bir araya gelecek. İlk teravih namazının 26 Mayıs'ta kılınacağı ülkede Müslümanlar, oruç tutmaya 27 Mayıs'ta başlayacaklar

****

İstanbul'daki 39 ilçe belediyesi, 'on bir ayın sultanı' ramazanda önemli meydanlarda ve sokaklarda iftar sofraları kuracak, çeşitli etkinlikler düzenleyecek - Vatandaşlar, Eyüp Sultan, Sultanahmet, Ortaköy, Beşiktaş ve Üsküdar başta olmak üzere merkezi noktalarda kurulacak iftar sofralarında buluşacak- Bazı belediyeler, ihtiyaç sahiplerinin evlerine yemek ulaştıracak

****

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ramazan ayının başlamasına günler kala merkez ve ilçelerdeki camilerde temizlik çalışması başlattı.

****

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen "Ailecek Camideyiz" etkinliğinin mayıs ayı programı gerçekleştirildi.

****

462 yıllık Şah Sultan Camii yeniden açılıyor.. Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan adına Mimar Sinan tarafından Eyüp’te inşa edilen Şah Sultan Camii, 4 yıl süren restorasyonun ardından yeniden ibadete açılacak. 462 yıllık caminin açılışı, yarın cuma namazında yapılacak

****

Niğde Selçuk Mahallesi Muhtarı İsmail Ünal, Niğde’nin en büyük cami olma özelliğini taşıyan Fatih Sultan Mehmet Camisi İstanbul’un fetih yıldönümü olan ve aynı zamanda Ramazan ayının üçüncü günü 29 Mayıs’ta ibadete açılacağını ifade etti.

****

Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Cumartesi günü başlayacak Ramazan ayı nedeniyle açıklamada bulunarak Ramazan ayının rahmet ve bereket ayı olduğunu dile getirdi, inanan insanların oruçla nefis eğitimine tabi tutulacağını söyledi.

****

Keban Müftülüğü 2010 yılında başlatılan hatimle teravih namazı kılınması uygulaması için hazırlıklarını tamamlandı. Müftü Vekili Serkan Cihangir, yaptığı açıklamada, Kur’an ayı olan ramazanda, müminleri Kur’an ile buluşturmak için hatimli teravih namazı kılınacağını söyledi.

****

Ramazan ayı gelenekleri kapsamında Selimiye Camii'nde genç hafızlar tarafından mukabele okunmaya başlandı. Edirne İl Müftülüğü tarafından düzenlenen hafızlık kursunu başarıyla tamamlayan 4 genç hafız Ramazan ayı boyunca öğle namazları öncesi ezbere mukabele okuyacak. Edirne Müftüsü  Emrullah Üzüm, gazetecilere yaptığı açıklamada,  Selimiye'de özel bir geleneğin devam ettirildiğini söyledi.

****

Rize İl Müftü Yardımcısı Ali Çakmak, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan kampanya kapsamında, Rize'de toplanan yardımlarla 43 bin 500 Kur'an-ı Kerim alındığını söyledi. Çakmak, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı'nın geçen yıl 'Hediyem Kur'an Olsun' Kampanyası başlattığını hatırlattı.

****

Osmaniye İl Müftülüğü, İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu'nun açılış konuşmasını yaptığı Engelliler ve Maneviyat konulu konferans düzenlendi.

****

Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Gays bin Mübarek El Kuvari ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti.
Görüşmenin ardından açıklamada bulunan ikili, ziyaretin her iki ülke ve dini kurumları açısından son derece önemli olduğuna işaret etti. Katarlı Bakan ve heyetini Diyanet’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bugün dost ve kardeş Katar devletinin İslam İşleri Bakanı saygıdeğer hocamız Prof. Dr. Gays bin Mübarek El Kuvari ve heyetini Diyanet İşleri Başkanlığımızda ağırlamaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

****

Tokyo Diyanet Türk Kültür Merkezi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Dört katlı bir binadan oluşacak ve Safranbolu evleri tarzında inşa edilecek merkezde, büyük bir kütüphane, tefsir, hadis gibi İslami ilimlerin yanı sıra ebru, tezhip, hat sanatı gibi İslam sanatları derslerinin verileceği sınıflar ile seminer odaları bulunacak. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Türkiye ve Japonya’nın milli marşları okundu.

****

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eseri Selimiye’ Ramazan’a gül suyu ile temizlenerek hazırlanıyor. Temizlik çalışmaları 3 gün devam edecek…

****

Elbistan Müftüsü Muhsin Demirel, 25 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 11.00’da yapılacak olan Hz. Ali Camii açılış törenine, tüm Elbistan halkını davet etti.

****

Gaziantep'te çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

****

Van'da daha önce harçlıklarını Halep'e göndererek örnek bir davranış sergileyen İpekyolu Merkez İmam Hatip Lisesi öğrencileri, şimdi de İdlip'te yaşananlara sessiz kalmayarak yardım kampanyası başlattı. Van'ın en eski okullarından biri olan ve proje okulu unvanı kazanan İpekyolu Merkez İmam Hatip Lisesi, ayrıca bu başarılarını "İmam Hatipli Olma Bilinciyle" sosyal alanda da gösteriyor. Bu kapsamda daha önce Suriye'nin Halep kentine harçlıklarını gönderen öğrenciler, bu sefer de İdlip'te yaşananlar için yardım kampanyası başlattı. Kısa bir süre içinde 5 bin 75 TL toplayan öğrenciler, bu yardımı Okul Müdürü Süleyman Yavuzer ile birlikte İHH yetkililerine teslim ettiler.

****

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 5'inci Uluslararası "Hafızlık" ve "Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma" yarışmalarında sona gelindi. Yarışmaların finalistleri Fatih Camii'nde performanslarını sergilerken, birinciler Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak olan törenle açıklanacak.

****

Kavak Müftülüğünce istişare ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İlçe Müftüsü Abdullah Karaca başkanlığında Ondokuz Mayıs Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda gerçekleştirilen toplantıya cami ve mescitlerdeki din görevlileri ile müftülük personeli katıldı.

****

Bursa Orhangazi İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği ve Orhangazi’deki İmam Hatip okullarının müdürleri ile İlim Yayma Cemiyeti Orhangazi Şube yöneticileri yeni Müftü Yusuf Tuna’yı ziyaret ederek görevinde başarı dilediler.

****

Malatya İl Müftülüğü tarafından hacca gideceklere yönelik düzenlenen hac seminerlerinin ilki Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşti.İl Müftüsü Ümit Çimen, hac seminerinde yaptığı konuşmada, seminerlerin önemli olduğunu ifade ederek, "Hac yolculuğu sırada bir yolculuk değildir, hac yolculuğu Hak yolculuğudur. "dedi

****

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, Fetullah Gülen'e mektup yazdığı iddia edilen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e sahip çıkılması gerektiğini söyledi

****

Gaziantep'in İslahiye İlçesi'nde müftülük tarafından açılan Kuran kurslarında eğitimlerini tamamlayan 220 kursiyere belgeleri verildi. İlçe Müftülüğü tarafından Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu, Fevzipaşa Merkez, Kozdere, Mamalar, Yelliburun, Yesemek, Yeşilyurt, Yukarıbilenler, Sulumağara, Yeniceli'de açılan Kuran kurslarında eğitimlerini tamamlayan 120 kursiyer yılsonu bitirme sınavı sonrasında belgeleri verildi.

****

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde müftülüğün açtığı 4-6 yaş grubu Kuran kursundan "mezun" edildiler. Törende Elbistan Müftüsü Muhsin Demirel, "15 yıl öncesine kadar Kuran-ı Kerim yasaklanıp hayatımızdan tamamen dışlanır hale gelmişken, bugün hükümetimiz din ve Kuran eğitimi önünde en ufak bir engel bırakmadı. Bu konuda katkısı bulunan bütün devlet büyüklerine teşekkür ediyoruz" dedi.

****

Müftü Kur'an Kursuna yer buldu. Bursa Yenişehir’de göreve başladığından bu yana yatılı erkek Kur’an Kursu için yer arayışlarında bulunan Müftü Mehmet Şenokur istediği yeri sonunda buldu. Müftü Şenokur yaptığı açıklamada, "Yenişehir Müftülüğü olarak 3 aydır yapımı için yer arayışı içerisinde olduğumuz Yatılı Erkek Hafızlık Kuran Kursu için Küçük Sanayi sitesinde bulunan Sanayi Caminin yanındaki arsa İlçe Kaymakamı Sayın Suat Seyitoğlu ve  Belediye Başkanı Süleyman Çelik,  tarafından uygun görülmüştür" dedi

****

Kahramanmaraş Onikişubat müftüsü Abdullah Demir Hürriyet Mahallesinde Sümeyye HatunYatılı Kız Kur’an Kursumuz Hizmete girdiğini açıkladı. 70 öğrenci kapasiteli Yeni Kur’an Kursunda öğrencilere yönelik her türlü imkânlar düşünüldü. 5 katlı Kur’an Kursunda 9 adet sınıf 11 adet yatakhane ve en üst katta yemekhane ve mutfak bulunmaktadır. 

****

Elazığ'da finali gerçekleştirilen "Okul Cami Buluşması" programında konuşan Vali Vali Murat Zorluoğlu, camideki çocuk sesinin bahardaki kuş cıvıltılarına benzediğini söyledi.  Elazığ Valiliği tarafından İl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde  gerçekleştirilen “Okul Cami Buluşması” Projesinin finali Mevlana Camisinde gerçekleştirildi. Programa; Vali Murat Zorluoğlu, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, projede yer alan okulların öğretmen ve öğrencileri katıldı. 

****

Ramazan ayına sayılı günler kala Mardin'in Kızıltepe ilçe merkezinde bulunan camilerin genel temizliği yapıldı.

****

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, restore edilen ve Turgutlu Belediyesi’nin de büyük destek verdiği Yunusdere Camii’nin açılış törenine katıldı. Yunusdere Camii’nin, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde kapılarını cami cemaatine açmış olmasının manevi hazzını yaşadıklarını söyleyen Başkan Şirin, camide yapılacak ibadetlerin Yüce Allah katında kabulünü diledi.

****

Gediz Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından her yıl geleneksel olarak Ramazan ayına özel gerçekleştirdiği şehir merkezlerindeki camilerin temizliği yapılarak, camiler Ramazan ayına hazırlanıyor.

****

Bolu'da gündüz vakti bir camiye giren hırsızlar, yakalanmamak için güvenlik kamerasının kaydedildiği cihazı da çaldılar.Edinilen bilgiye göre, Karaçayır Mahallesi'nde bulunan Baysal Camii'ne giren hırsızlar masanın üzerinde gördükleri laptopu ve  güvenlik kamerasının kaydedildiği cihazı çaldılar

****

Şanlıurfa merkezdeki asırlık Ulu Camii bahçesinde bulunan tarihî mezar taşlarının yıkılmış ve kırılmış bir halde olması, vatandaşların tepkisini çekiyor.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “ramazan umresi” için kayıtlar doldu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyarbakır’ın Fethi konferansında verdiği müjdeli haber ile Diyanet İşleri Başkanlığı Uluslararası İmam Şafii Akademisi‘nin en yakın zamanda açılacağını söyleyen ve bölgeye hizmet eden önemli bir kurum olacağını belirtti.

****

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kadın Gelişim Akademisi, 24 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek "İslamiyette Aile Hayatı" konulu seminer ile devam edecek. Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz'ın katılacağı program saat 14.00'da başlayacak. Kaynak: Kadın Gelişim Akademisinde ‘İslamiyette Aile Hayatı’ Ele Alınacak 

****

Giresun Şalpazarı'nda 33 öğrencinin yatılı olarak Kur’an eğitimi gördüğü Sütpınar Kur’an Kursu 3 yılda Şalpazarı’nın bu alanda marka değerini yeniden yükseltti. Kurs’ta 23 öğrenci hafızlık çalışırken, bunlardan 9 öğrenci Hafızlığını tamamladı.

****

Sudan'ın başkenti Hartum'da Zeyd bin Sabit Kur'an Kursu'ndan mezun olan 40 öğrenciye icazet belgeleri törenle verildi. Hükümete bağlı Kur'an kursundan mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, icazet belgelerini düzenlenen törenle Türk din görevlilerinin elinden aldı.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Malatya’nın Darende ilçesinde açılan “Sıbyan Mektebi” öğrencileri dönem sonu etkinliği düzenledi. Darende Hulusi Efendi Erkek Yatılı Kur’an Kursu bünyesinde açılan, 4-6 yaş grubu çocuklara yönelik “sıbyan mektebi”nde 33 öğrenci karne heyecanı yaşadı. 

****

****

Polatlı Müftülüğü Gürer Çelik Kuran Kursu öğrencilerinin yıl sonu gösterisi ,13 Eylül Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.  4-6 Yaş grubu öğrencileri tarafından hazırlanan yıl sonu etkinliği programında minikler hünerlerini  sergilediler. Proğram da anne ve babalara seslenen İlçe Müftüsü Mehmet Muslu “.Onlar cennetin gülleri mesafesindedir dolayısıyla biz bu çocuklarımızı korumak amacıyla eğer küçük yaşlarda Kuran ilmini verirsek, namaz ve abdesti öğretirsek  onlar asla zorluk çekmeyecektir. Onları camilerle tanıştırmak yüce dinimiz İslam’ın güzelliklerini prensiplerini onlara bu yaşta öğretmek gerçekten de önem arz ediyor”dedi.

****

İzmir Ödemiş Müftülüğü’ne bağlı Ayşe Boyacı Kız Kur’an Kursu’nda Kur’an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenerek katılım belgesini almaya hak kazanan 40 öğrenci, dün saat 14.30’da Merkez Ulu Camii’nde düzenlenen törenle bir araya geldi.

****

Gelibolu Müftülüğü Kız Kur’an kursu öğreticileri tarafından, öğrencilerin birlikte güzel vakit geçirmelerini sağlamak ve yıl sonu yorgunluklarını atmak amacıyla piknik düzenlendi.

****

Kilis’te güneş enerjisi sisteminden faydalanarak, il genelindeki tespit edilen 30 caminin şadırvanına sıcak su tesisatı kurulacak. Belediye Konukevinde gerçekleştirilen imza törenine Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ile İl Müftüsü Mahmut Karatepe katıldı. İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Kara, imzalanan protokol ile camilere sıcak su tesisatı kurulacağını ifade etti. 

****

Özbekistan ile İslam Kalkınma Bankası arasında Semerkant'ta İmam Buhari Uluslararası Bilimsel Araştırma Merkezi'nin kurulması konusunda karşılıklı anlayış memorandumu imzalandı.

****

Kahramanmaraş'ta İl Müftülüğü tarafından bu yıl hacca gidecek bin 165 kişi için seminer düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde İl Müftüsü Celal Sürgeç'in başkanlığında düzenlenen seminerde ibadet bilinci ve hac eğitimi, hac ibadetinin gereği olarak bir arada yaşama bilinci, ana hatlarıyla hac ve umre, yolculuğa çıkmadan önce maddi-manevi hazırlık, koruyucu sağlık, kadınlara özgü konular, haccın hikmeti ve hacdaki sembollerin anlamı, Hz. Peygamber, Mescid-i Nebevi ve Medine konuları ele alındı. Eğitimler; Sürgeç'in yanı sıra İl Müftü Yardımcısı Fırat Kahraman, Onikişubat İlçe Müftüsü Abdullah Demir, İl Müftülüğü Hac ve Umre Şube Müdürü Osman Aydın, Vaiz Bayazıt Kanat, Dr. Esra Berk, Kur'an Kursu Öğreticisi Neslihan Utangan tarafından verildi.

****

Akyazı Taşburun Köy Üstü Mahallesi 2015 yılında inşaatına başlanan ve hayırsever vatandaşların katkıları ile yapımı tamamlan Taşburun Köy Üstü Mahallesi Cami dualarla ibadete açıldı. 

****

Ümraniye Belediyesi, Bulgaristan’ın Eskicumayeri’ne bağlı Cevizlikalfaköy’de yapacağı camii inşaatının çalışmalarına başladı.

****

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, ekiplerin Subaşı Camii’nde gerçekleştirdiği çalışmaları yerinde inceleyerek, Subaşı Cami İmam Hatibi Murat Aytolan ile bir araya geldi. Turgutlu Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşlarına verdiği desteği tüm hızıyla sürdürürken, yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla merkez ve merkeze uzak mahallelerde bulunan camilerin eksikliklerini de bir bir gideriyor. 

****

Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi Ovacık Mevkiine hayırseverlerin katkıları ile 980 bin TL’ye yaptırılan çifte minareli cami, Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın da katıldığı sade bir şekilde ibadete açıldı. Camide ilk vaazı Prof. Dr. Mustafa Karataş verirken, Karataş ”15 Temmuz’da milletimiz sokağa çıkmasaydı, o tankları durdurmasaydı bugün bu cami açılışında bir arada olamazdık.” dedi.

****

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Zeve Şehitliği Camisinin açılışını gerçekleştirdi. Zeve yerleşkesinde bulunan lojmanların yanındaki caminin açılış kurdelesini Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Van Milletvekili Beşir Atalay, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve İl Müftüsü Nimetullah Arvas tarafından kesildi.

****

Muğla Bodrum'daki Eskiçeşme Mahallesi'ndeki Tepecik Camii'nin dış bölüme serilerek kullanılan kilim ve halıların çalındı Caminin 30 yıllık imamı Yüksel Kılınçaslan, güvenlik kameralarına yansıyan hırsızlığı sosyal medya hesabından paylaştı

****

Boyabatlı İmam Hatip Öğrencilerine Güzel Proje, “Babamla Cami deyiz” . Fatih sultan Mehmet İmam Hatip ortaokulu “Namaz ve Hayat” üst başlığıyla başlattığı namaz seferberliğinde 2 projeyi hayata  geçirdi.

****

Hakkari'de cami ve korucu evlerine alçak saldırı! Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerine taciz ateşi açıldı.

****

Annemasse cami ve külliyesi açıldı  İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatının, Fransa’nın Annemasse kasabasındaki cami ve külliyesi hizmete açıldı. Açılışa, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, IGMG Alpes Bölge Başkanı Ahmet Yavuz, IGMG Hac-Umre Birim Başkanı Tahir Kök­soy, IGMG Annemasse Şube Başkanı Alparslan Ekinci ve davetliler katıldı.

****

Trabzon'un Of ilçesinde 15 Temmuz gecesi sela okumadıkları gerekçesi ile 4 cami imamına soruşturma başlatıldı.

****

Aydın Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, Aile Haftası nedeniyle Aydın ve ilçelerinde seminer ve konferanslar düzenledi.

****

Malatya İl Müftülüğü tarafından hacca gideceklere yönelik düzenlenen hac seminerleri başladı. Şehit Astsubay Ömer Halisdemiri konferans salonunda, Malatya İl Müftülüğü tarafından hacı adaylarına yönelik verilen hac seminerlerinin ilki gerçekleştirildi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığınca, kuruma bağlı Kur'an kurslarında eğitim gören erkek öğrencilerin katıldığı "Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Okuma Türkiye Finali" Ordu'da yapıldı. Altınordu ilçesi Bahçelievler Mahallesi'ndeki Ulu Cami'de gerçekleştirilen yarışmanın finaline Diyanet İşleri Başkanlığı Kadro Terfi ve Tahsis Daire Başkanı Mahmut Göl, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, İlçe müftüleri, din görevlileri, yarışmacıların aileleri ve çok sayıda Ordulu katıldı.

****

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Yenişehir ilçesinde yapımı devam Merkez Camisi'nde incelemelerde bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e, Vali Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan vekili Cumali Atilla, Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşleyen ve Diyarbakır Eski Milletvekili Ali İhsan Arslan eşlik etti. 

****

Gaziantep Şahinbey İlçe Müftülüğü’ne bağlı Hoşgör Fatih Kur’an kurslarında eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan 70 hafız ve hafize düzenlenen törenle icazetlerini aldı.Gaziantep’te bulunan Hoşgör Erkek ve Kız Kur’an Kurslarında hafızlığını tamamlayan 70 hafız için “33. Hafızlık Merasimi” düzenlendi. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen icazet törenine, Din Hizmetleri Uzmanı Davut Kaya, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ile hafız öğrencilerin aileleri ve halk katıldı.

****

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilerek müştemilatı ile birlikte 25 yıllığına Trabzon İl Müftülüğüne tahsis edilen Boztepe Kur’an Kursunda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

****

Kırıkhan 4-6 Yaş Kur’an Kursu Öğrencilerinin Şehit Hurşit UZEL İmam Hatip Ortaokulunun Konferans salonunda düzenlediği yılsonu etkinliğine Kırıkhanlılar yoğun ilgi gösterdi.

****

Erzurum'un Karayazı ilçesinde hayırsever iş adamı Ali Şeker tarafından yaptırılan yatılı kız Kur'an kursunun temel atma törenine katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, burada yaptığı konuşmada, hayırsever işadamı Şeker tarafından yaptırılan Kur'an kursu binasının temelini atmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

****

Akyazı Şeyh'ül Kurra Hüseyin HARPUTOĞLU'nun yetiştirmiş olduğu 18 Kurra Hafızın (Aşere,Takrib, Tayyibe) icazet merasimi, Akyazı Kıraat Eğitim Derneği tarafından yaptırılmış olan Darül Kurra Camii'nin açılışı ve Yine dernek tarafından yaptırılacak olan Kız Kur'an Kursu'nun temel atma merasimi bugün yapılıyor

****

Esenyurt Belediyesi ve hayırseverlerin desteğiyle, kutsal topraklara giden 500 öğrenci yurda döndü. Öğrencileri havalimanında yakınları, gözyaşlarıyla karşıladı. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun öncülüğünde hayırsever işadamlarının katkılarıyla, ilçe genelinde düzenlenen "40 Ayet, 40 Hadis Okuma ve Ezberleme Yarışması"nı başarı ile tamamlayan 500 öğrenci umreden döndü. Öğrencileri Atatürk Havalimanı'nda aileleri ve yakınları karşıladı. Çocuklarına kavuşan bazı ailelerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

****

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin Bolgar şehrinde temeli bir sene önce atılan "Bolgar İslam Akademisi"nin binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Tataristan'ın ilk Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev, Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Rusya Müslümanları Merkezi Bölge Dini Yönetimi Başkanı Müftü Talgat Tacetdin, Tataristan Müftüsü Kamil Semigullin, Çeçenistan Müftüsü Salah Meciyev, KazanSummit-2017 forumu konukları ve binlerce vatandaş katıldı.

****
İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatının, Fransa'nın Annemasse kasabasındaki cami ve külliyesi hizmete açıldı. İsviçre sınırında bulunan kasabadaki açılış törenine, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, IGMG Alpes Bölge Başkanı Ahmet Yavuz, IGMG Hac-Umre Birim Başkanı Tahir Kök­soy, IGMG Annemasse Şube Başkanı Alparslan Ekinci ve çok sayıda davetli katıldı.

****

Uşak Müftülüğü Din Görevlileri Kur’an Kursu Öğreticisi Ve Eşlerine Konferansı verildi. Uşak Müftülüğü ADRB tarafından Fatih Yatılı Kur’an Kursu konferans salonunda “Sadakat ve Güven Bağlamında Aile” konulu konferans verildi .  Konferans  Uşak Üniversitesi  Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü başkanı Yard Doç Dr Abdullah MERT tarafından verildi . 

****

Tosya Müftülüğüne atanan Eyyüp Demir görevine başladı. İlçemizde görev yapan Müftü Basri Bektaş’ın Ordu iline tayin olmasının ardından yerine İstanbul Beylikdüzü Müftüsü Eyyüp Demir atandı.

****

Başkan Gümrükçüoğlu, Boztepe Kur'an Kursunda İncelemelerde Bulundu. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, belediye tarafından inşa edilerek müştemilatı ile birlikte 25 yıllığına Trabzon İl Müftülüğüne tahsis edilen Boztepe Kur’an Kursunda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

****

Samsun Çarşamba Müftülüğüne bağlı Mekez Kur'an Kursu 4-6 yaş sınıfı yıl sonu programı, 16 Mayıs Salı günü Cemil Şensoy Kültür Merkezinde yapıldı. Programın sunuculuğunu İlçemiz Toki Camii İmam-Hatibi İdris GÜLÇİÇEK yaptı.  Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program İlçe müftüsü Osman KARAGÖZ' ün açılış konuşmasıyla devam etti. Tertemiz yürekli yavrularımızın okumuş olduğu açılış Kur'an-ı Kerimi, ilahiler, dualar, hadisler, semazen gösterisi,mehter takımı izleyicilere duygusal anlar yaşattı. Programa veliler ve yakınları yoğun ilgi gösterdi. 

****

Sincan’da yenileme çalışmasına alınarak, “15 Temmuz Şehitleri” adı verilen cami ibadete açılmak için gün sayıyor. Milli Görüş lideri merhum Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığına karşı yapılan 28 Şubat post modern darbe sürecinde cuntacıların tank yürüttüğü Sincan’da inşa edilen ve “15 Temmuz Şehitleri” adı verilen cami ibadete açılmak için gün sayıyor. 

****

Nesrin ve Ayşegül Kardeşler İlkokulu’nun bu ayki konuğu Müftü Yusuf Dikmen oldu. Güneysınır İlçe Müftüsü Yusuf Dikmen öğrencilerle yaptığı söyleşide, doğruluk ve dürüstlük hakkında konuştu. İslam dininin barış dini olduğu, Allah ve peygamber ve ahiret inancı konusunda bilgiler verdi.Kaynak: Müftü Dikmen öğrencilerle buluştu 

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar