Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 20.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 20.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-20 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 20.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 20.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

****

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli sosyal ve kültürel odaklı hizmetlerinden olan ve vatandaşlardan büyük takdir toplayan BUSMEK'in çalışmaları sınırları aştı. BUSMEK tarafından yaşatılan ve geleceğe taşınan 'Türk İslam Sanatları' eserleri, Amerika'da sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

****

Karadağ İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) Başkanı Rifat Fejzic, Türkiye'de 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin, "Türk halkı dünyaya yeni bir demokrasi dersi vermiştir.

****

Belçika'da Flaman bölgesi hükümeti, Diyanet Vakfı tarafından yönetilen Fatih Camii'nin ödeneğini kesmek için harekete geçti. Cami yönetimine ödeneğin kesileceği yönünde tebligat gönderildi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, "İnancımızı, dinimizi parçaladılar. Hikmet ve hizmet adı altında bütün güvendiğimiz değerleri adeta bizden çaldılar." dedi.

****

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009’da ’Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ başlıklı konferans gerçekleştirildi.
Konferansa Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünal katıldı. Kur’anı Kerim tilaveti, müzik dinletisi ve sinevizyon gösterimiyle başlayan etkinlik konferans ile devam etti.

****

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde, "Suriye’de İnsanlık Ölmesin" sloganıyla yardım kampanyası başlatıldı. Reşadiye İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Reşadiye Şubesi tarafından "Suriye’de İnsanlık Ölmesin" sloganıyla başlatılan yardım kampanyası için bir komisyon kuruldu. Reşadiye İlçe Müftüsü Necmettin Saydan başkanlığında düzenlenen komisyon toplantısında, nakdi para yardımı, ayni yardım, giyecekler, ayakkabı, bot, mont, battaniye ve un gibi malzemelerin kabul edileceği kararı alındı.

****

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi'nce düzenlenen konferansa, Prof. Sevgi Kurtulmuş ile Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in eşi Hatice Kübra Görmez katıldı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in eşi Hatice Kübra Görmez, "Vahyin Işığında Kadının Hikayesi: İnsanlığın Hikayesi" konulu konferansa katıldı.

****

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde İlçe Müftülüğü tarafından Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezinde konferans düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Rehberlik Daire Başkanı Kadir Dinç’in konuşmacı olarak katıldığı program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Kaymakam Hasan Yaman tarafından bir konuşma yapıldı. Kaymakam Hasan Yaman, "Bizler Peygamber Efendimizin anıldığı bu hayırlı günde onun güzel ahlakını ve onun yaşamını örnek almalıyız ve her zaman bu doğrultuda hareket etmeliyiz" dedi.

****

Amerika’da gönüllü öğretmenler tarafından 7’den yetmişe her yaştan Müslümana Kuran-ı Kerim dersi veriliyor. Atlanta’da bulunan Ahıska Türklerine ait merkezde küçük yaştaki Müslüman çocuklara Kuran-I Kerim dersleri veriliyor. Öğretmen İbrahim Çoraklı ve gönüllülerin destek verdiği derslerle Amerika’da yaşayan Türk çocuklarının ilgisi yoğun oluyor. Dersler sadece çocuklarla sınırlı olmayıp Amerika’da Kuran-I Kerim öğrenmek isteyenlere de merkez kapılarını hep açık tutuyor. 

****

Bursa Orhangazi Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir organizasyon düzenledi. Bektaş 2 Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen ve ilçe protokolünün katıldığı Kutlu doğum Haftası programında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin eski öğretim görevlilerinden Nurettin Başyiğit bir konferans verdi. Programda ayrıca Müftülük bünyesinde faaliyetlerini sürdüren minikler kuran kursu öğrencilerinin gösterileri de büyük ilgi gördü.

****

Bahçelievler Şirinevler Ulu Camii Kuran Kursu’nda kutlu doğum programı gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve kurs müdiresi Zeynep Altundağ’ın açılış konuşmasıyla başlayan program, ilçe müftümüz Sayın Ömer Faruk Bilgili’nin “ Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temalı konuşmasıyla devam etti. Yetişkin, hafız, engelli ve 4-6 yaş sınıflarının gerçekleştirdiği gösterilerle devam eden program, yoğun bir katılım ve büyük bir coşkuyla izlendi.

****

Edirne'de Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Eski Cami önünde Kuran kurslarına destek amaçlı yiyecek kermesi açıldı. Kuran kursunda çalışan kadın eğitmenler tarafından hazırlanan el emeği yiyecekler vatandaşlar beğenisine sunuldu.

****

Azdavay Müftülüğü tarafında kermes düzenlendi. Kermese, Azdavay Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, Azdavay Garnizon Komutanı Sinan Tanır ve vatandaşlar katıldı. Azdavay Müftüsü Bektaş Günay, yaptığı konuşmada, ilçedeki Kur'an kurslarında eğitim görenler ve Müftülük personelinin katkıları ile kermesin düzenlendiğini söyledi.

****

Çorum İl Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen 'Hz. Peygamber ve Güven Toplumu' konulu konferansta bir konuşma yapan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çolak, toplumda güven ortamının azaldığına dikkat çekerek, “Yeniden güvenilir bir toplum inşa etmek için senede bir defa Hz. Peygamberin hayatını okumalıyız” dedi. Çorum İl Müftülüğü tarafından  Hz. Peygamber ve Güven Toplumu' konulu konferans gerçekleştirildi. Devlet Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Vali Necmeddin Kılıç, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Referandum öncesi ve sonrası Avrupa ülkeleriyle yaşanan diplomatik gerginlikler ve gurbetçilere uygulanan baskılar devam ederken; Diyanet İşleri Başkanlığı, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının milli değerlerini pekiştirmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

****

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezince (KAGEM) ekolojik dengenin korunması ve yeşil örtünün genişletilmesi amacıyla "81 İlde KAGEM Ormanları" sloganıyla başlatılan proje kapsamında çalışmalar devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü ve TDV KAGEM arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde 2014'te başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında, bu yılın ilk yarısında Ankara, Konya, Eskişehir, Bursa, Sakarya ve Adana'da etkinlikler gerçekleştirildi. 

****

Kahramanmaraş Afşin ilçesinde hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılacak caminin temeli, Kutlu Doğum Haftası kapsamında düzenlenen törenle atıldı.
Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, ilçeye bağlı Nadır Mahallesinde düzenlenen cami temel atma töreninde, caminin temel atma töreninin Kutlu Doğum Haftası'na denk gelmesinin ayrı bir güzellik olduğunu belirtti.

****

Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Kutlu Doğum haftası etkinlikleri öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Balkan, “Toplumsal hayatımızı yakından ilgilendiren, içinden geçtiğimiz süreçleri dikkate alan, Hz. Peygamberin çağlar üstü mesajlarını, belirlenen tema çerçevesinde halkımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu manada Başkanlığımız bu yıl 2017 Yılı Kutlu Doğum Haftası temasını “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak belirlemiş, hafta boyunca gerçekleştirilecek tüm etkinliklerde bu konu gündeme alınarak kamuoyunda bir farkındalık oluşturulacaktır” dedi.

****

Edremit Müftülüğü ve Alsancak Camii Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte, ülkemizin seçkin hafızları Edremitlilerle buluşuyor.

****

Muş İl Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir etkinlik düzenledi. Muş İl Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Candan "Emanet duygusu olmayanın imanı kamil değildir. Komşusunun, yakınlarının kendisinden emin olunmayan kişinin imanı kamil değildir." dedi.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar