Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 21.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 21.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-21 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 21.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 21.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

****

Türkiye Diyanet vakfı sponsorluğunda Sinop İl Müftülüğü tarafından Sinop Atatürk Kapalı Spor Salonunda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” Konferansı büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Programa Sinop Valisi Hasan İpek, Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır, Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın,İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan,Gençlik ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş, KYK İl Müdürü A.Menderes Dümen, İl Kültür Turizm Müdürü İrfan Göz, İlçe Müftüleri, Sivil toplum kuruluşları,siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Mardin'den Suriye'ye un yardımıMARDİN - Mardin İl Müftülüğünce temin edilen 21 tır un Suriye'ye gönderildi Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde düzenlenen "Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası devam ediyor.

****

SamsunTekkeköy Belediyesi Düğün Salonunda Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Şükrü Özbuğday’ın sunumuyla gerçekleştirilen ‘HZ. Peygamber ve Güven Toplumu’ temalı Kutlu Doğum Haftası programına Tekkeköy Kaymakamı Günay Öztürk, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar,  Tekkeköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sadullah Kalaycı, İlçe Müftüsü Hüseyin İmamoğlu, İlçe daire amirleri, camilerde görevlileri hocalar ve imamlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde, "Suriye’de İnsanlık Ölmesin" sloganıyla yardım kampanyası başlatıldı. Reşadiye İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Reşadiye Şubesi tarafından "Suriye’de İnsanlık Ölmesin" sloganıyla başlatılan yardım kampanyası için bir komisyon kuruldu. Reşadiye İlçe Müftüsü Necmettin Saydan başkanlığında düzenlenen komisyon toplantısında, nakdi para yardımı, ayni yardım, giyecekler, ayakkabı, bot, mont, battaniye ve un gibi malzemelerin kabul edileceği kararı alındı.

****

Rize Pazar Müftülüğü tarafından düzenlenen 2017 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Pazar meydanında bir dizi etkinlik düzenlendi. Kitap dağıtımında ise izdiham yaşandı!

****

Belçika Diyanet Vakfı Brüksel Ulu Camii gençlik kolları tarafından düzenlenen Bosna Hersek gezisi başarı ile tamamlandı. Belçika'nın 4 bir yanından katılım gören gezi, katılanları  adeta tarihi bir yolculuğa cıkardı, bilindiği gibi Bosna Hersek Balkanlar’da Osmanlı'nın bizlere bıraktığı bir miras. Katılımcılar sadece Balkanlar’daki Osmanlı'nın bıraktığı izlerde tarihi bir yolculuk yapmakla kalmayıp aynı anda bu topraklarda müslümanlara yapılan soykırımın acı izlerine de şahit oldular.

****

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Sultangazi Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği "3. Uluslararası Yetim Buluşması", Sultangazi Belediyesi Etkinlik Alanı'nda başladı.

****

Dünyanın önde gelen uluslararası müzayede evlerinden Sotheby’s Müzayede Evi'nin önümüzdeki hafta İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenleyeceği açık artırmalarda, 19. yüzyılda bir Osmanlı kervanının Hac yolculuğunun betimlendiği tablo başta olmak üzere, Osmanlı dönemine ait birçok eser yeni sahiplerini bulacak. Sotheby'in her yıl düzenlediği Oryantalist ve Ortadoğu Sanat Haftası çerçevesinde salı günü yapılacak "Ortadoğu ve Oryantalist" ile çarşamba günü gerçekleşecek "İslam Dünyası Sanatı" başlıklı müzayedelerde çok sayıda nadide parçalar satışa sunulacak.

****

Konya’da Kuran Kursu’nda yaşanan cinsel istismar sonrası CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

****

Ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi İzmir’de de vatandaşlarımızın Peygamber Efendimizin (SAV) yaşamını, hayatını ve ahlakını daha iyi anlaşılabilmesi adına düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri başladı. İzmir İl Müftülüğü, İl Dernekler müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önderliğinde organize edilen kutlu doğum programına çeşitli STK'lardan da destek yağıyor.

****

Sinop İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kursları arasında “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma” yarışması yapıldı. Sinop il genelinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an Kurslarında okuyan öğrenciler arasında kız-erkek 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki kategoride “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma” yarışması gerçekleştirildi. İlçelerin kendi bünyelerinde bulunan Kur’an Kursları arasında yaptıkları yarışmalar sonucu belirlenen ilçe birincilerinin de katıldığı il finali yarışması İl Müftülüğünde tamamlandı.

****

Adana Yüreğir'de Kur'an Kursları Denetim ve Ziyaretleri Devam Ediyor
İlçe Müftüsü Celal BÜYÜK bugün Zeliha Hatun Kur'an Kursu ve Eyüp Camii Kur'an Kurslarını gezerek Denetim ve Rehberlik faaliyetlerine devam etti.

****

Manisa Güzelyurt Mahallesi Toki Camisinin alt katında verilecek kursun açılışı Kur’an tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Mehmet Nedim Bakır, küçük yaşta Kur'an öğrenmenin önemini belirterek, katkısı bulunanlara teşekkür etti. 

****

Siirt İl Müftülüğünce Abdülhakim Sancak Çarşı Camisinde mevlit okutuldu. Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak okunan Mevlidi Şerif’in ardından Müftü Faruk Arvas tarafından dua okundu. Mevlit sonrası Kur’an kursu öğrencileri ve vatandaşlar tarafından okunan 572 hatmi şerif, 672 Yasin-i Şerif ve 2 milyon 232 bin adet salavatı şerifenin de duası yapıldı.

****

Chp, Yıkım Kararı Verilen Cami, Cemevi, Sinagog Ve Kilise Sayısını Sordu CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 15 yılda yasalara aykırı yapıldığı gerekçesiyle yıkım kararı verilen cami, cemevi, sinagog ve kilise sayısını sordu.

****

Maltepe Zümrütevler'de belediye, müftülük ve hayırseverlerin desteğiyle 6.3 milyon liraya mal olan Medine Camii törenle ibadete açıldı. Açılış sonrasında ilk cuma namazı kılındı. Maltepe Belediyesi ile İstanbul Müftülüğü ve hayırseverlerin katkılarıyla Zümrütevler Nil Caddesi üzerinde eski 15 Evler Camii yerine inşa edilen Medine Camii Cuma namazı öncesinde törenle ibadete açıldı. Bölge sakinleri camide ilk cuma namazını kıldı

****

Kutlu Doğum Haftası kapsamında iki imamın girişimiyle IRCICA arşivindeki Osmanlı dönemi Mekke ve Medine fotoğraflarından oluşan 'Haremeyn' sergisi, Çağlayan'daki Yeni Camisi avlusunda açıldı Kabe, Ravzai Mutahhara ve Kabe'nin revaklarının maketlerinin de yer aldığı sergide, cam bir sanduka içindeki Sakalı Şerif'i ziyaret etmek de mümkün.

****

36 yıl önce hizmete açılan ve cemaatin büyümesi üzerine yıkılıp, Maltepe Belediyesi’nin de katkılarıyla yeniden yapılan Medine Cami’nin açılışı gerçekleştirildi.

****

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, işitme engelli ev hanımlarına yönelik el sanatları kursu açtı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Engelli Birimi tarafından Nurettin Topçu Bilgi Evi’nde açılan “Dekoratif El Sanatları Üretim Elemanı Yetiştirme Kursu”na yoğun ilgi gösterildi. 

****

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in eşi Hatice Kübra Görmez, "Vahyin Işığında Kadının Hikayesi: İnsanlığın Hikayesi" konulu konferansa katıldı.
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından, TDV Konferans Salonunda düzenlenen "Vahyin Işığında Kadının Hikayesi: İnsanlığın Hikayesi" adlı konferansta konuşan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, peygamberlerin hayatından kesitler içeren hikayelerin geçmişte kalmadığını, bugün de insanları etkileyici ve ders alınması gereken olayların yaşandığını belirtti.

****

Kutlu Doğum Haftası'nın Nisan ayına sabitlenmesinin arkasında Fetullah Gülen'in doğum gününün olduğunu vurgulayan Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur ''Bu kadarına da pes'' diye isyan etti.

****

Çekmeköy İlçe Müftülüğü Hz. Muhammed (S.A.V.)'in doğumunun 1446. yılı münasebetiyle kadın katılımcılara özel Kutlu Doğum Haftası programı düzenledi. Kur'an tilaveti ve Salavat-ı şerifler ile başlayan programa Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Çekmeköy İlçe Müftüsü Muhammet Suiçmez, Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, Çekmeköy Tapu Müdürü Yılmaz Keskin, Çekmeköy Mal Müdürü Fuat Uşar ve çok sayıda kişi katıldı.

****

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ağrı'da cuma namazını kıldırdı. Vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan Görmez, öz çekim isteğini kırmadı.Kaynak: Diyanet İşleri Başkanı Görmez Ağrı’da cuma namazını kıldırdı 

****

Türkiye gazetesinin, 'Diyanet neden hâlâ sahip Çıkıyor? Kutlu Doğum Bir FETÖ Projesi' başlıklı manşetine İttihad-ul Ulema ve Peygamber Sevdalıları Platformundan tepki geldi.

****

"Diyanet İşleri Başkanlığı FETÖ etkinliği yapıyor" tepkileri sonrası açıklamada bulundu. AKP'li yazarların bir anda "FETÖ projesi" ilan ettiği ve her yıl gerici etkinliklere sahne olan Kutlu Doğum Haftası'na ilişkin Diyanet'ten yapılan açıklamada, "28 Şubat süreçlerinde eleştirilen, 27 Nisan bildirilerine konu edilen Kutlu Doğum’un karanlık bir terör ve din istismarı hareketi olan FETÖ ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur" denildi. AKP'nin Türkiye gazetesi bugün "Kutlu Doğum" üzerinden Diyanet'e tepki göstermişti:

****

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, camilerin mahalle, meydan, AVM ve merkez camiler olarak sınıflandırılacağını ve bunlara uygun standartlar getirileceğini söyledi.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar