Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 25.04.2017

Diyanet İşleri Başkanlığı 25.04.2017 merkez ve taşra teşkilatları ile Diyanet vakıf ve sendikalarından haber merkezimize ulaşan haberlerden kısa kısa seçmeler

2017-04-25 13:00:00
Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 25.04.2017

Diyanet Dünyasından Kısa Kısa - 25.04.2017

SAYFAMIZ GÜN İÇERİSİNDE GÜNCELLENMEKTEDİR

****

Peygamber Sevdalılar Platformu tarafından Belçika'nın Anvers şehrinde Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi. Peygamber Sevdalılar Platformu ile ile El Gazali Eğitim Kültür Derneği tarafından Belçika'nın Anvers şehrinde "Hak ve Adalet Rehberi Hz Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi. Peygamber Sevdalılar Platformu, Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'nın da birçok şehrinde Hz Muhammed'in veladeti yıldönümü münasebetiyle Kutlu Doğum etkinlikleri düzenlemeye devam ediyor.

****

Adıyaman’da, Çanakkale Savaşında tamamı şehit düşen 57’inci Alay şehitleri için Vali Abdullah Erin elleriyle çorba dağıttı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 81 ilde ‘bir ölüp bin diriliriz’ sloganıyla düzenlenen Çanakkale 57. Alay şehitleri anma programına Vali Abdullah Erin, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü ve Askerlik Şubesi Başkanı Albay Davut Kulalar, İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkç ve vatandaşlar katıldı.

****

‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri kapsamında Kırıkkale İl Müftüsü Şahin Yıldırım, beraberindeki din görevlileriyle birlikte hastanede tedavi gören hastaları ziyaret ettiler. Yıldırım, geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, hastalara gül takdim etti 

****

Kütahya'nın Şaphene ilçesinde "Peygamber ve Güven Toplumu" konulu konferansa Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Söylev, konuşmacı olarak katıldı. Programda, Kur'an-ı Kerim okundu, sinevizyon gösterisi sunuldu. Programın açış konuşması İlçe Müftü Vekili Pazarlar Müftüsü Mustafa Türköz tarafından yapıldı. Müftü Türköz, "İnsanlık insana emanet" sözünün açılımını içeren konuşma yaptı.

****

Bilecik’in Bozüyük ilçesinin tanınmış esnaflarından muhasebeci Ahmet Barış’ın torunu Dilara Barış’ın nişanlısı Hollanda vatandaşı Beandon Nigel Stoc, İlçe Müftülüğünde düzenlenen ihtida töreni ile kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. Aslen Hollandalı olan ve kendi rızasıyla İslam dinini seçen 29 yaşındaki Beandon Nigel Stoc, Müslüman olunca Bilal ismini aldı.

****

İzmir Müftülüğü Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu Açıldı. 

****

İskenderun Müftüsü Mehmet Taştan Çelik-İş Sendikası İskenderun Şubesi yönetimine nezaket ziyaretinde bulundu. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle geçtiğimiz hafta içerisinde Çelik-İş Sendikası İskenderun Yönetiminin gerek etkinliklere, gerekse ziyaretlerinden dolayı teşekkür amaçlı iadeyi ziyarette bulunduklarını belirten Müftü Taştan, Sendika yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

****

Antalya'da vaktinde kılamadığı sabah namazını kaza etmek için Muratpaşa İlçesi'nde bulanan Balbey Camii'ne giden 57 yaşındaki Üzeyir Aslan'ın valizi çalındı. Hırsızlık caminin güvenlik kameraları ile kaydedildi

****

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Samsun Temsilciliği ve Samsun İmam Hatipliler Mezunlar ve Mensuplar Derneği’nce (SAMİMDER) ‘Haydi Baba Camiye Projesi’ başlatıldı. Dinin temeli olan ‘Namaz’ ve İslam dininin güzellikleri, dinin en iyi şekilde öğrenilmesi, çocukların camiye alıştırılması, güzel ahlak gibi konu başlıkları altında başlatılan ‘Haydi Baba Camiye Projesi’ TÜGVA öncülüğünde start aldı.

****

Kadıköy'de bir kişinin camiden ayakkabı çalması, güvenlik kamerasınca kaydedildi. Edinilen bilgiye göre, Dumlupınar Mahallesi'ndeki Zilelioğlu Camisi'ne dün öğle namazının kılındığı vakitte gelen bir kişi, ayakkabılıktan iki çift ayakkabı aldı. Hırsızlık anı, caminin güvenlik kamerasına yansıdı. Kayıtlarda, şüphelinin camiye gelerek ayakkabıları çalması görülüyor.

****

Adana İl Müftülüğü ve Ülfet Derneği tarafından "Neşeli Seccadeler" temalı 3. Geleneksel Cami Şenliği düzenlendi. Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, Merkez Sabancı Camisi'nde gerçekleştirilen etkinliğe, yaklaşık 400 kişi katıldı. Cami avlusunda geleneksel çocuk oyunlarının oynanması ve dereceye girenlere ödül verilmesiyle başlayan şenlikte, çocuklara ve ailelerine çeşitli ikramlar yapıldı, yarışmalar düzenlendi.

****

NEVŞEHİR’de gelecek yüzyıllara bırakılabilecek en önemli eser olarak da değerlendirilen Nevşehir Külliyesi, hayırseverlerin yakın ilgi ve destekleri ile yükselmeye devam ediyor.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Avrasya Türkleri Daire Başkanı Kemal Hakkı Kılıç ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Rıfat Oral hocamız HDV Genel Merkezini ziyaret etti. 19-24 Nisan tarihlerinde Kutlu Doğum haftası dolayısıyla Hollanda’da bulunan hocalarımız, HDV Genel Merkezinde HDV Genel Sekreteri Mehmet Yürek ile Vakıf Koordinatörü Cevdet Keskin tarafından karşılandı. Misafir hocalarımız Vakıf binasını gezerek Hollanda Diyanet Vakfının Hollanda’da yürüttüğü hizmetler hakkında bilgi aldılar.

****

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ Ankara İl Müftüğüne Ziyarette bulundu

****

Bolu İl Müftülüğü Daire Personeli Birlikte Kahvaltı Yaptı. Bolu İl Müftülüğü daire personeli Müftülük yemekhanesinde kahvaltı yaptı. Kahvaltıya İl Müftüsü Orhan GENÇ, İl Müftü Yardımcısı Nihat KÖK, Şube Müdürleri ve daire personeli katıldı.

****
İzmir’de yapılan Kur’an-ı Kerim-i Güzel Okuma Bölge Yarışmasında birinci olan Hilaliye Erkek Kur’an Kursu öğrencisi Furkan Kaya, İlçe Müftüsü Yusuf Eviş’i ziyaret etti.

****

Müftü Yusuf Sarıkaya Miraç Kandili’nin önemini anlattı Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in kutlu yolculuğunun gerçekleştiği Miraç gecesi bu gece idrak ediliyor. İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya İslam alemi için yüceliş ve yükselişin gecesi olan "Miraç Kandili" dolayısıyla yaptığı açıklamada bu gecenin öneminden bahsetti ve bu gecenin hangi ibradetlerle geçirilmesi gerektiğini anlattı.

****

Kırıkkale İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Yüksek İhtisas Hastanesinde yatan hastaları ziyaret etti. Kutlu Doğum Haftası münesebetiyle İl Müftüsü Şahin YILDIRIM başkanlığında, Müftü Yardımcısı Şinasi ÖZTÜRK, Şube Müdürü Demir KESKİN, Müftülük memurlarından Hüsamettin KARAKUŞ ve Yasin TURBAY’dan oluşan heyet Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde yatan hastaları ziyaret etti.

****

Karacasu Müftülüğü kermes düzenledi. Karacasu Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde organize edilen kermesin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanındaki kermes açılışına Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, İlçe Emniyet Amiri Yuşa Kılıçaslan, İlçe Müftüsü Murat Han Aksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Meriç ve daire amirleri ile vatandaşlar katıldı. 

****

Ünlü Mevlithan Burhaniyelileri Coşturdu. Balıkesir’in Burhaniye ilçesi, tanınmış mevlithanlardan İsmail Coşar’ı ağırladı. Mustafa Özkaraman tarafından düzenlenen mevlid_i şerife katılan Coşar, ilahi, kasidelerle dinleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

****

Adıyaman Müftülüğü ve Engelliler Dernekleri tarafından Adıyaman Gençlik Merkezi'de engelliler için Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi.
Programa İl Müftü Yardımcısı Musa Çiftçi, Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, Anadolu Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu, Adıyaman Tüm Engelliler Derneği Başkanı Meltem Kahraman, Adıyaman Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Murat Ağır, Adıyaman Zihinsel Engelli Aileleri Derneği Başkanı Zeynal Alagöz, kamu kurum müdürleri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

****

2017 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Giresun'u ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş bir dizi ziyarette bulundu. Ziyaretler kapsamında Hafızlık Bölge Yatılı Kız Kur’an kursunu ziyaret eden Prof. Dr. Ali Erbaş hafızlık Kursu öğreticileri ile de kısa bir görüşme yaptı. Onların problemlerini ve sıkıntılarını dinledi. Daha sonra kursu gezerek öğrencilerle de görüştü. İl Müftüsü Muhittin ORAL ‘da hafızlık kuran kursuyla ilgili genel bilgi vererek İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Giresun Müftülüğünün birlikte organize ettiği İmam hatip hafızlık projesiyle ilgili bilgi verdi. Şu anda il Merkezinde 87 hafızlık yapan öğrenci olduğunu bunların 21 tanesinin imam hatip hafızlık projesindeki öğrenciler olduğunu kaydetti.

****

Şırnak İdil Karalar Beldesi'nde yapılan "Hz. Muhammed Mustafa Camii, Hira Nur Kur'an Kursu ve Müştemilatı" nın açılışı 21.04.2017 tarihinde yapıldı. 
Açılış törenine İdil İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Sn.Ersin TEPELİ, Karalar Beldesi Belediye Başkanı Halef İNAN, İlçe Müftümüz Mahmut YILDIZBAŞ ve vatandaşlar katıldı.

****

Romanlar, Kutlu Doğum Haftası'nı "Resulün Gülleri" programıyla kutladı.
Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu'nun himayesinde Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen program, Karaelmas Kuran Kursu öğrencilerinin Kur'an-ı Kerim okumasıyla başladı. Kaymakam Karamehmetoğlu, daha sonra yaptığı konuşmada, çocukların ve gençlerin manevi değerler, güzel ahlak ve edeple istikbalinin aydınlık olduğunu söyledi.

****

Peygamber Sevdalıları Platformu Konya İl Koordinatörlüğü tarafından Konya'nın Karatay ilçesine bağlı Yenikent Mahallesi'nde Kutlu Doğum etkinliği gerçekleştirildi. Yoğun katılımın gerçekleştiği Kutlu Doğum etkinliğine Meram İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, HÜDA PAR Karatay İlçe Başkanı İhsan Dal, HÜDA PAR Selçuklu İlçe Başkanı Ramazan Erman, Karatay Belediye Meclis Üyeleri, Obruk Köyleri Derneği Başkanı Sırrı Demirel, Karatay Muhtarlar Derneği üyeleri ve Obruk Köyleri Muhtarları katıldı.

****

Van'ın Erciş ilçesinde Kutlu Doğum Haftası coşkuyla kutlandı. Bir düğün salonunda düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 
Programa katılan Van Müftüsü Nimetullah Arvas, Hazreti Peygamberin, müşrikler tarafından dahi emin ve emanet edilecek kişi olarak bilindiğini belirtti. 
Bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nın, Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen "Hazreti Peygamber ve Güven Toplumu" temasıyla kutlandığını ifade eden Arvas, "Kutlu doğum haftaları 20 yılı aşkındır kutlanmaktadır. Efendimizin nisan ayında kutlu doğumunu, mevlidini icra ediyoruz. Öyle bir milletiz ki Peygamber aşkı her şeyin üstündedir. Peygamber sevgisi bizim için her şeyin üstündedir." diye konuştu.

****

İzmir Bornova'da Kuba Kız Kur’an Kursu Konferans Salonu Açıldı İlçe Müftülüğüne bağlı Kuba Kız Kur’an Kursu Konferans salonu, İlçe Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Belediye Başkan vekili, İlçe Müftüsü Mesut Harmancı ve vatandaşların katılımıyla açıldı. Açılışta Kur’an Kursu’nu ziyaret eden Kaymakam Mustafa Gündoğan, kurs hakkında bilgiler aldı. Program sonunda konferans salonunun yapımında emeği geçenlere plaket verildi.

****

Kastamonu Cide'de İlçe Müftülüğünce yapımına 2015 yılında başlanan ‘Yatılı Kız Kuran Kursu’ gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. Diyanet İşleri Bakanlığının ve hayırseverlerin bağışlarıyla tamamlanarak hizmete açılan yatılı kız kuran kursunun 60 yataklı olduğu öğrenildi. Cide Belediyesince yeri tahsis edilen bina, yatılı öğrencileri misafir etmenin dışında çok yönlü olarak da kullanılacak. Öğrenciler dışında ki bayanlara da kursların verileceği binada, ayrıca 4-6 yaş grubu öğrenciler için 4 sınıf daha açılması planlanıyor.

****

Samsun Müftülüğü Samsun’da Kur’an Kursu Öğrencileri Arasında “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Bölge Yarışması” yapıldı.

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar