Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet, Özel Vaizlerle FETÖ'cülere Günah Çıkarttıracak

Diyanet, “Gülen Yapılanması, FETÖ’nün Analizi ve Tavsiyeler” adıyla yaptığı çalışmada, ‘ FETÖ'cülere içsel arınma fırsatı ve cezaevlerindeki FETÖ’cülerle ilgilenecek vaizler birimi oluşturulmalı’ tavsiyelerinde bulundu

2017-09-06 08:18:19
Diyanet, Özel Vaizlerle FETÖ'cülere Günah Çıkarttıracak

FETÖ yapılanmasına karşı çalışma yaptıran Diyanet İşleri, ‘Yanlışı gören kişilere içsel arınma fırsatı verilmeli, cezaevlerindeki FETÖ’cülerle ilgilenecek vaizler birimi oluşturulmalı’ tavsiyelerinde bulundu

Diyanet İşleri Başkanlığı, TDV İslam Araştırmaları Merkezi’ne FETÖ yapılanmasına karşı çarpıcı bir çalışma yaptırdı. Çalışmada, bazı tavsiyelerde bulunuldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kendi Dilinden FETÖ, Örgütlü Bir Din İstismarı” adlı raporunun ardından, bünyesinde faaliyet gösteren TDV İslam Araştırmalar Merkezi (İSAM) aracılığıyla FETÖ ve benzeri cemaat yapılanmasına karşı alınması gereken önlemler ve tavsiyeleri içeren çalışma yaptı. “Gülen Yapılanması, FETÖ’nün Analizi ve Tavsiyeler” adıyla kitaplaştırılan çalışmada, FETÖ mensuplarının bundan sonra üç tavır sergileyebileceği tespiti yapılarak, bir grubun kült bağımlılığını aşamayacağı, hiç kimseyle iletişimi kabul etmeyeceği, Türkiye’de kalanlarının kapalı topluluk haline gelebileceği, bazılarının da radikalleşerek topluma düşman her türlü eylem için kullanışlı hale gelebileceğini kaydedildi. Çalışmada alınması gereken tedbirler özetle şöyle sıralandı:

- FETÖ mensuplarının içinde oldukları kapalı evrenden, kapalı aile yaşantıları ve sosyal çevrelerinden çıkmalarına, topluma karışmalarına yardımcı olmak.

- Ayrılma isteğinde olan, pişmanlık, sorgulama ve tereddüt yaşayanların, zihinleri/duygu dünyalarını felce uğratan bu yapıdan kendilerini soyutlabilmelerine yardımcı olmak.

Vaiz birimi kurulmalı

- Bağlılıkları kriminal bir boyut içerir durumda olanların hukuken cezalandırılmasıyla birlikte, Kuran’ın tövbeye, istiğfara yönelik davetine vurguda bulunulmalı. İşledikleri kriminal fiiller dolayısıyla cezalarını çekmeleriyle birlikte, kendilerine bir manevi arınma ve kurtulma imkanı sunulmalı. Geç de olsa yanlışı gören kişilere tövbe ile bir içsel arınma imkanı tanınmalı.

- Cezevlerinde bu mensuplar ile ilgilenecek özel bir vaizler birimi oluturularak onların tövbe etmesi, külte bağımlılıktan kurtulmaları ve topluma intibakı etmeleri için profesyonel çalışma yürütülmeli.

- Bağımlılığını aşamamış kişiler yeni etkilerle muhtemelen daha da radikalleşeceklerdir. Yüksek dozda mistifikasyonlar ve süblimasyonlar üretilecek, bu da bozuk olan gerçeklik algılarını daha da marazi bir düzeye sürükleyecektir. Bu patolojideki kişiler, suikastçı veya intihar eylemcisi olmaya kadar gidebilir. Bu kişilerin tespiti ve tedavisi güvenlik açısından elzemdir.

- Radikallikten uzaklaştırmak için imam pozisyonundaki kişilerin pişman olmaları ve bunu sözlü ve yazılı beyanlarla açıklamaları, alt konumdaki örgüt mensuplarını pozitif yöndem dönüşmelerini çabuklaştırır. Yürütülecek böyle bir yöntem içerideki liderlik ile dışarıdaki liderleri arasında kopukluğu kendiliğinden doğuracak ve örgütün çözülmesi kolaylaşacaktır.

- Suçsuz kimselerin veya farklı suç veya kabahatleri bulunan kimselerin FETÖ kapsamında cezalandırılmasından, çok fazla mağduriyet oluşturmaktan, cezalandırmanın aileye yayılmasından kaçınılmalı. Binlerce işsiz, parasız ve aç aile üretmek son derecek yanlış. Özellikle çocukların nasıl etkileneceği, nasıl bir sosyal-psikolojik etki oluşturacağı gibi hususlar üzerinde durulmalı.

Diyanet özerk olmalı

Diyanet’in siyasi iktidar değişikliklerinden etkilenmeyecek etkili bir kurum haline gelebilmesi için kurumun özerk bir yapıya kavuşması adına gerekli kanuni düzenlemeler yapılmalı.

Büyük cami yerine mescit

Bir şehre devasa birkaç cami inşa etmek yerine, eskiden olduğu gibi mahallelere küçük mescitler inşa edilmesi ve buraların resmi kurum havasından uzak, cemaatin sahiplendiği ibadethane haline getirilmesi önemli.

Cemaat liderleri çağrı yapsın

Gülen hareketi ve suç işleme potansiyeli taşıyan hareket ve topluluklara karşı başta dini cemaat liderleri olmak üzere kanaat önderlerinin kamuya açık çağrıları yapmalaları, kamuyona yönelik sistematik bilgilendirmede bulunmaları sağlanmalı.

http://www.milliyet.com.tr/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar