Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

“Diyanet özerk olarak hayatını devam ettirmeli”

2017-02-25 06:11:01
“Diyanet özerk olarak hayatını devam ettirmeli”

İbrahim Bedrettin Elmalı Sempozyumu’nda konuşan İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “ İşleri Başkanlığı’nın dini ve ilmi bakımdan Anayasal bir kamu kurumu olmak sıfatını taşımakla birlikte dini, ilmi ve idari bakımdan özerk bir kuruluş olarak hayatını devam ettirmeli” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda Akdeniz Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi ve Antalya İl Müftülüğü işbirliğiyle 8. Diyanet İşleri Reisi İbrahim Bedrettin Elmalı Sempozyumu düzenlendi. Dün sabah saatlerinde Kur’an ziyafeti ile başlayan sempozyuma Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yanı sıra İl Müftüsü Osman Artan, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, çok sayıda din adamı ve vatandaş katıldı. Sempozyumda Bedrettin Elmalı’nın hayatı, ilmi kişiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı ve iki dönem milletvekili olarak katıldığı siyasetteki çalışmaları ele alındı.

“VEFA BORCUMUZU ÖDÜYORUZ”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, “Fiilen kuruluşu 5 yıl olan genç bir fakülteyiz. Ait olduğu toprakların kıymetini ve sahip olduğu değerleri bilen insanlar yetiştirmeyi kendisine gaye edinmiş olan fakültemiz bu amaçlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürüyor” dedi. Her yıl bir sempozyum düzenlemeyi ilke edindiklerini belirten Ögke, bu yıl kıymeti fazla bilinmeyen İbrahim Bedrettin Elmalı’ya vefa borcunu ödemeyi hedeflediklerini söyledi.

“İLAHİYAT FAKÜLTESİ YILLARCA KAĞIT ÜZERİNDE KALDI”

1992 yılında kurulan ancak yıllarca kağıt üzerinde kalan İlahiyat Fakültesi’nin kendi dönemlerinde hayata geçirildiğini hatırlatan Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe ise, “Türk İslam algısının oluşmasına büyük hizmetler verecek bir şehirde ilahiyat fakültesinin yıllarca kağıt üzerinde kalmasını anlamak mümkün değil. Bugün akademik etkinlikler, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla bu fakültenin ne kadar elzem bir kurum olduğu gözler önüne serilmiş durumda” diye konuştu.

“CAMİ KONUSUNDA ÇOK ELEŞTİRİLDİK”

Fakülte binasının yanında Türkiye’nin nadide İslam eserlerinden biri olmaya aday cami yapıldığına dikkat çeken Kurtcephe, cami nedeniyle çok eleştiri aldığını söyledi. Yapılan eleştirilerin Cumhuriyet Savcılığına şikayete kadar gittiğini dile getiren Kurtcephe şunları dile getirdi:

“Ben tarihçiyim. Bu tür ibadethaneler sadece ibadet için yapılmaz. Cami konusu gündemimize geldiğinde neden büyük bir cami yapılıyor, üniversitenin nüfusu ne kadar? üniversiteye cami mi yapılırmış? şeklinde çok eleştirildik. Bu eleştiriler Cumhuriyet Savcılığı’na şikayete kadar götürüldü. Ben onlara biz her türlü inanca saygılı olan bir kültür anlayışının bugünkü temsilcileriyiz dedim. Bizi dinimiz adına temsil edecek bir ibadethanenin varlığını sorgulamak hangi aklın eseridir. Büyüklük küçüklük cami cemaatine göre düşünülseydi herhalde Ayasofya’yı yapanlar, Süleymaniye’yi inşa edenler, Selimiye gibi nadide bir eseri Edirne’ye kazandıranlar o günün şehir nüfuslarına baksalardı bu büyüklükte eserler planlamazlardı. Bugünü değil yarını, 100, 500 yıl sonrasını düşünerek karar vermek gerekiyor. Herkesin bu nadide İslam eserini görmesini ve ziyaret etmesini istiyoruz.”

“ANTALYA 3 DİYANET İŞLERİ BAŞKANI YETİŞTİRDİ”

Antalya’dan 3 Diyanet İşleri Başkanı çıktığını hatırlatan Antalya İl Müftüsü Osman Artan ise, “Akdeniz’in incisi, ülkemizin 5. Büyük şehri, tarihi özelliği olan Antalyamız 3 Diyanet İşleri Başkanı yetiştirmiştir. Bunlar Ahmet Hamdi Akseki, Hasan Hüsnü Erdem ve İbrahim Bedrettin Elmalı. Ahmet Hamdi Akseki sempozyumu düzenlemiştik. Bu yıl İbrahim Bedrettin Elmalı sempozyumunu düzenliyoruz. Gelecek yıl Hasan Hüsnü Erdem ile ilgili sempozyum düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

“DİYANET’İN TARİHİ İBRETLERLE DOLU”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise 1924 yılında kurulan teşkilatın geçmişini anlatarak tüm Diyanet İşleri Başkanlarını andı. “Diyanet’in tarihi yazılması gereken, ibretlerle dolu bir tarihtir” diyen Görmez, bu tarihin din, devlet, millet ilişkisi açısından, geleceğe ışık tutması bakımından ibretlerle dolu olduğunu söyledi. Tarihin tekerrür etmemesi bakımından bu tarihin ortaya çıkması gerektiğini dile getiren Görmez, düzenlenen sempozyumun bu açıdan son derece önemli olduğunu ifade etti.

“DİYANET DAİMA TARTIŞMA KONUSU OLDU”

3 Mart 1924 yılında kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tarihi içerisinde daima ihraz ettiği mevki, toplumdaki değeri açısından kamu kurumu olarak tartışma konusu olduğunu dile getiren Görmez, sözlerine şöyle devam etti:
“Toplumsal meşruiyeti daima yasal meşruiyetinin önünde olmuştur. Çünkü toplumun daima yanında olmuştur. Bu tartışmalar içerisinde şuna karar verilmesi zor olmuştur. Bu kurum sıradan bir kamu kurumu olarak mı vazifesine devam edecek? Yoksa kamu kurumu olmakla birlikte İslam’a hizmet eden bir millet kurumu mu olacak? Tarihi boyunca bu iki açıdan sürekli gelgitler yaşanmış, tartışmalar olmuştur.”

“ELMALI DİYANET’İN MİLLET KURUMU OLMASI İÇİN ÇIRPINDI”

İbrahim Bedrettin Elmalı’nın 10 aylık Diyanet İşleri Başkanlığı süresinde önemli tartışmalar yaşandığını belirten Görmez, Elmalı’nın tavrını ortaya koyarak kurumun dine hizmet eden bir millet kurumu olmasını savunduğunu, 1966 yılının Elmalı tarihi olarak anıldığını söyledi. Elmalı’nın Diyanet İşleri’nin her ne kadar kamu kurumu olsa da millet adına hareket eden, İslam’a hizmet eden, dini değerleri ayakta tutan bir kurum olması için çırpındığını vurgulayan Görmez, onun için çok tartışıldığını ifade etti.

“DİYANET ÖZERK OLARAK HAYATINI DEVAM ETTİRMELİ”

Elmalı’nın 10 aylık görev süresinde yaşanan tartışmaları ayrıntılarıyla anlatan Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini ve ilmi bakımdan Anayasal bir kamu kurumu olmak sıfatını taşımakla birlikte dini, ilmi ve idari bakımdan özerk bir kuruluş olarak hayatını devam ettirmesi gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bugün sadece Türkiye’ye hizmet etmiyor. Bütün dünyadaki Müslümanlara hizmet eder hale gelmiştir. İcra ettiği fonksiyonlar dikkate alınarak yapılacak Anayasa tartışmalarında hukukçular, bilim insanları tarafından ele alınması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

“ELMALI’NIN 10 AYLIK DÖNEMİ DOKTORA TEZİDİR”

Konuşmasında medya ve diyanet ilişkilerine de değinin Görmez, medya ahlakı bakımından İbrahim Bedrettin Elmalı’nın 10 aylık Diyanet İşleri Başkanlığı’nın doktora tezi konusu olduğunu söyledi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar