Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Sendikası Rezil Oldu.

Diyanet çalışanlarının kurucusu ve üyeleri olduğu bir sendika yönetmelikte rotasyon olduğunu yeni öğrendi.

2017-05-11 19:20:48
Diyanet Sendikası Rezil Oldu.

Memurluğun olmazsa olmazlarından olan Rotasyon, ne hikmetse Diyanet çalışanlarının asla istemediği ve istemeyeceği kavram..

"Rotasyon olursa din görevlileri intihar eder" gibi absürd çıkışlarında duyulduğu Diyanet camiasında halen bunun farkında olmayanların varlığı bugün Diyanet sendikalarından biri olan Bağımsız Diyanet Sen'in yaptığı açıklama ile gün yüzüne çıkmış oldu.

Rotasyonun olmasını isteyenler kadar olmasın diyenlerin de varlığı sık sık gündeme gelirken Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin'in “Cami Görevlilerine Rotasyon uygulaması yönetmelikte bulunmaktadır.” açıklaması şaşkınlık uyandırdı.

İşte sendikanın yaptığı o açıklama ve Diyanet'in yazısı

Diyanet İşleri Başkanlığından sendikamıza 08.05.2017 tarih ve 32479 sayılı yazı ile verilen cevapta Rotasyon maddesinin yönetmelikte bulunduğu ifade edildi.

Bağımsız Diyanet Sen olarak 07.04.2017 tarih ve 80 sayılı yazı ile üyelerimiz ve personel tarafından 2017 yılı içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğin “Aynı yerdeki cami görevlilerinin yer değiştirmesi başlıklı” Geçici 1.Maddesine göre bulunduğu yerde sekiz  (8) yılını tamamlayanların yerlerinin değiştirilip değiştirilmeyeceğini, anılan yönetmelik hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağına dair çeşitli sorular geldiğini, gelen bilgi taleplerini 2015 ve 2016 yıllarında yönetmelik hükümleri uygulanmadığından 2017 yılı içerisinde uygulanıp uygulanmayacağı hususlarında tereddütleri giderecek ve uygulamaya esas olacak çerçevede cevap verilmesi mümkün olmadığını ve bu sebeple de bilgiye ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştik.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise konuya ilişkin olarak sendikamıza vermiş olduğu cevapta “Başkanlığımız Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Geçici 1. madde kapsamında cami görevlilerinin yer değişikliği hükmünün uygulanmasına dair bilgi talebini içeren ilgi yazı incelenmiştir. Söz konusu madde ile ilgili hükümler Başkanlığımız Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde bulunmaktadır.” ifadelerine ver vermiştir.
 
2017 YILINDAN İTİBAREN BULUNDUĞU YERDE SEKİZ YILINI TAMAMLAYANLARIN HESAPLAMASINDA 1 HAZİRAN TARİHİ ESAS ALINACAĞI BELİRTİLMEKTEDİR.
 
Bahse konu olan Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinin “Aynı yerdeki cami görevlilerinin yer değiştirmesi başlıklı” Geçici 1.Maddesinde “Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi beş yılını tamamlamış olanların yer değişiklikleri, 2014 yılı Haziran-Eylül döneminde; yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, on beş yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılır. Bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin dördüncü fıkrasındaki süreye göre zorunlu yer değişiklikleri ise 2017 yılından itibaren yapılmaya başlanır ve sürelerin hesaplamasında 1 Haziran tarihi esas alınır ” hükümleri yer almaktadır.

Bilindiği üzere idarelerin işlemleri şifahi değil yazılı metinlere göre yapılmaktadır. Yazı metinler ise mevzuat hükümleridir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ise “idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kuralları olduğu belirtilmekle, bu sebeple de kanunların, ve yönetmeliklerin düzenlendiği, düzenlenen Söz konusu yönetmelik madde ile ilgili hükümler Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde bulunduğu sürece tereddütlerin oluşmaya devam edeceği aşikârdır.

ROTASYON MADDESİ YÖNETMELİKTE BULUNMAKTADIR.
Diğer bir ifade ile Rotasyon maddesi yönetmelikte bulunduğunu Diyanet İşleri Başkanlığı sendikamıza yazmış olduğu yazıda belirtmektedir.

MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ OLMAMASI DURUMUNDA DEVAM EDECEĞİ, ÜLKENİN İÇERİSİNDE BULUNDUĞU DURUM SEBEBİYLE OLMAMASI YÖNÜNDE ONAY ALINMASI VEYA YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ DURUMUNDA İSE SONA EDECEĞİNİ ÖNGÖRMEKTEYİZ.
 
Din görevlileri tarafından en çok merak edilen konuların başında 2017 yılında rotasyon olup olmayacağı konusu olduğu, mevzuat değişikliği olmaması durumunda sendika olarak rotasyonun devam edeceği, devam etmemesi yönünde ülkenin içerisinde bulunduğu durum sebebiyle onay alınması veya yönetmelik değişikliği durumunda ise sona edeceğini öngörmekteyiz.

Bağımsız Diyanet Sen olarak Üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza gelen bilgi taleplerini sağlıklı şekilde cevaplamaya, diyanet personelin faydasına olacak tüm çalışmalarda sosyal taraf olarak katkı sunmaya hazır olduğumuz bir kez daha yeniliyor, bilgiye ihtiyaç duyulan konularda gerekli bilgilendirme açıklamalarında bulunmaya, kurum ve kuruluşlarla gerekli görüşmeleri yapmaya, personelden gelen haklı ve meşru talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz” dedi."

Yönnetmeliklerde ne olup bittiğini bilemeyen sendikanın din görevlilerine ne şekilde yardım edeceği de merak konusu oldu.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar