Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyanet Sendikasından Öz Eleştiri, Bize Güvenmiyorlar

Türk Diyanet Vakıf Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Kenan Ak "Görevimizi düzgün yapmadığımızdan saygı diye bir şey kalmadı"

2017-11-09 15:07:00
Diyanet Sendikasından Öz Eleştiri, Bize Güvenmiyorlar

Türk Diyanet Vakıf Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Kenan Ak din görevlilerinin peygamberin üstlendiği görevi devam ettirdiğini söyledi. Sendikanın Balıkesir Şubesi’nin genel kuruluna katılan Genel Başkan  Yardımcısı Kenan Ak, din görevlilerinin toplum içinde kaybettiği saygınlığını tekrar kazanması gerektiğini vurguladı.

Din görevlilerinin toplumu dini konularda aydınlatma görevi olduğuna dikkat çeken Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan Ak, din görevlilerinin yaşadığı sorunların da çözümü için çalıştıklarını kaydetti. Ak din görevlilerine uygulanan rotasyon ve mesleki bilgiler tespit sınavının olumsuzluklar yarattığını ifade etti.

PEYGAMBERİMİZİN GÖREVİNİ İCRA EDİYORUZ

Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan Ak din görevlilerinin peygamberin üstlendiği görevi devam ettirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarıyız. Hepimiz din görevlisiyiz, hepimiz mihrabı, minberi, kürsüyü en iyi bilen insanlarız. Bu görevi seçerken, bu görevin yüklendiği özellikleri de bilerek bu görevi tevcih ettik. Din görevlisi olmak, dışarıda başka bir kurumda memur veya farklı bir konumda olmak gibi değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı mensubu olmanın vermiş olduğu bir özellik var. Bizler peygamberimizin yaptığı görevi yapıyoruz. Toplumda önder konumdayız. Varis ül enbiya sıfatını taşıyoruz, peygamberimizin varisi konumundayız. Yani peygamberimizin mesleğini icra ediyoruz. Öyleyse her şeyden önce sendikacılığımızı, farklı görevlerimizi bir tarafa bırakalım; her şeyden önce devletimizin bize yüklemiş olduğu toplumu dini konuda aydınlatma görevini, peygamberin varisi sıfatıyla en güzel şekilde yapmak durumundayız. A, B, sendikası ondan bahsetmiyorum. Sendikalar daha 2001 yılında resmi olarak bizim hayatımıza girdi. Ama diyanet çalışanı, din görevlisi olma ve din görevlisinin yaptığı görev peygamber efendimizden günümüze kadar intikal eden miras olarak bizlere verilmiş bir görevdir. Onun için önce din görevlisi olmanın verdiği görevin bilinciyle Türk Diyanet Vakıf-Sen teşkilatı, üyesi, başkanı bu şekilde görevini yapacak. İstediğimiz bu. Yani ben bir sendikanın temsilcisiyim, ben görevimi yapmasam olur deme hakkına sahip değiliz. Önce görevimizi yapacağız.”

TOPLUM İÇİNDE SAYGINLIĞIMIZ AZALDI

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarının toplum içinde saygınlığının azaldığını da kaydeden Kenan Ak şunları ifade etti:

“Bugün Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarına duyulan güvenin azalmış olmasının kabahatini, suçunu başka kurumlara yükleyemeyiz. Önce kendimizi bir sorgulayacağız. Önce kendimize bir bakacağız. Biz görevimizi düzgün yapıyor muyuz? Toplumda bu kadar sıkıntılar var, ahlaki çöküntü var. Bunlarda bizim payımız ne acaba? Bunları mutlaka sorgulamamız lazım. Yeniden din görevlisinin en fazla güven duyulan; Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı olması için bunu yapmamız lazım. Sendika olarak yaptığımız ankette de bu çıktı. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına duyulan güven Türkiye’de birinci sıradayken bugün yüzde 43’ler seviyesine düşmesinin sebebini başka taraflarda aramayacağız. Teşkilat olarak önce kendimize bakacağız. Yani burada din görevlisi arkadaşlarımız var, sakın yanlış anlaşılmasın; Diyanet İşleri Başkanlığı olarak önce biz kendimize bakacağız. Müftüler olarak, idareciler olarak ilk önce kendimize bakacağız.”

politikam.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar