Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Diyarbakır Müftüsü 'Elektrik aldım’ larla Yuvalar Yıkılıyor'

2017-02-25 06:49:18
Diyarbakır Müftüsü 'Elektrik aldım’ larla Yuvalar Yıkılıyor'

Toplumsal gerçeklerden uzak yayınlar aileleri tehdit ediyor. Gündüz yayınlanan kadın kuşaklarında en çok dikkati çeken programlardan olan evlilik konulu yapımlar nedeniyle aile yapısı da zarar görüyor. Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşleyen, “Gelecek için sağlıklı bir nesil yetiştirmek istiyorsak, aileler ve çocuklar evlilik programlarından uzak dursun” dedi.

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşleyen, son günlerde vatandaşların sıkça izlediği film, dizi ve evlilik programlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

TV’lerin reyting kaygısıyla baş tacı ettiği evlilik programları çiftlerin evlilikten beklentilerini ortaya koyuyor. Uzmanlar ise çiftlerin milyonların önünde ‘elektrik aldım’ türevi konuşmalarının bile evlilik kurumunu sarstığı görüşünde. Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşleyen de toplumun aile yapısının çok güçlü olmasına rağmen son yıllarda TV’lerde yayınlanan evlendirme programları yüzünden büyük zarar gördüğüne dikkat çekti.

Aile birliğine ve ailedeki iletişime zarar verebilecek her türlü etkenden uzak durulması gerektiğini belirten Müftü İşleyen, “En düzenli ve dikkatli kurmamız gereken kurumlarımızdan bir tanesi de ailelerimizdir. Aile birliğine ve ailedeki iletişime zara verecek her türlü etkenden şiddetle kaçınmak gerekiyor, bunların başında da ailece veya bireysel izlemekte olduğumuz televizyon programları gelmektedir. Televizyon dizileri çekilirken programlar yapılırken insanımızın ve ailelerimizin devamlılığını sağlamak insanımızın ahlakını güzelleştirmek gibi hedefler değil, daha çok dikkat çekip te izlenebilirliği artırmak hedeflenmektedir. Bu da zaman zaman yayılmaması ve izlenmemesi gereken konuların dizi filmlere malzeme teşkil edilmesine sebep olmakta, yâda toplumda nadir görülen çok az rastlanan bir takım yanlışların çok genel olarak izleniyor yâda yaşanıyormuş gibi senaryo haline getirilip film, dizi ve program şeklinde sunulmasına sebep olmaktadır.” dedi

“Evlilik programları aile birliğine zarar verir”
Evlilik programlarının aile birliğine zarar verdiğini belirten Müftü İşleyen, “Son yıllarda insanlarımızın çokça izlediği ve maalesef ki izlememesi gerekirken aile birliğine zarar verdiğini, zarar vereceğinden endişe ettiğimiz bir takım evlilik programları da bunların içerisindedir. Nasıl aile birliğine zarar verir, şimdi ekran ve televizyon programları insanların gerçek ahlaklarını, karakterlerini, şahsiyetlerini ve kimliklerini ortaya koymadıkları, daha çok rol yaptıkları alanlardır” diye konuştu.

“Evlilik saygın ve kutsal bir müessesedir”
Evliliğin kutsal bir müessese olduğunun altını çizen Müftü İşleyen, “Evlilik sahte gösteriş üzerine bina edilmemesi gereken, gerçekten sağlam ahlak üzerine ve ahlak merkezi bir dindarlık üzerine bina edilmesi gereken saygın ve kutsal bir müessesedir. Evlilik programlarında insanların karşısına fizikken kendisini güzel gösterebilmek için alabildiği kadar makyajla ve kendisini olduğundan farklı gösterebilmek için yapmacık tavırlarla, edalarla insanların karşısına çıkarlar ve böyle kurulan evliliklerin uzun soluklu ve uzun süreli olması elbette beklenemez. Onun için biz bütün kardeşlerimize izlerken seçici olmalarını özellikle tavsiye ederiz. Seçici olmak derken hem bireysel hayatına, hem aile hayatına hem de toplum hayatına zarar vermeyecek programlarla ve sosyal medyadaki zarar vermeyecek paylaşımlarla haşir neşir olmalarını özelikle tavsiye ederiz” dedi.

“Sağlıklı bir nesil için çocukları sosyal medyada uzak tutun”
Sosyal medyadaki paylaşımlardan uzak durulması gerektiğini de sözlerine ekleyen İşleyen, “Sosyal medya aileleri yıkan, tahrip eden ve televizyon dizi ve programların aileleri yıkan tahrip eden maalesef olumsuz bir hal almış durumdadır. En fazla başta ifade etmeye çalıştığım gibi korumamış gereken birliğimiz aile birliğimizdir. Çocuklar ailede yetişir büyür, karı kocanın oluşturmuş olduğu iklimde şekillenir ve büyür. Gelecek sağlık bir nesil yetiştirmek istiyorsak, sağılık aileler kurmalıyız ve sağlıklı aileler içinde ailelerimizi izlenmemesi gereken programlardan ve dinlenmemesi, konuşulmaması gereken konuşmalardan uzak durmaya gayret etmelerini tavsiyesinde bulunuyoruz” diye konuştu

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar