Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Dr. Ekrem Keleş, Kurban Bayramı Mesajında bağış toplayanlara karşı uyardı

Diyanet İşleri Başkan Vekili Keleş'in Kurban Bayramı Mesajı

2017-08-31 10:33:39
Dr. Ekrem Keleş, Kurban Bayramı Mesajında bağış toplayanlara karşı uyardı

 

Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, "Kurban bağışı toplayıp da kurbanı kesmemek veya kurban etlerini satmak gibi İslam geleneğinde yeri bulunmayan ve din istismarı olan uygulamalara asla itibar edilmemelidir." dedi.

Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, ""İslam'ın her ibadetinde olduğu gibi Kurban ibadetinde de yegane ölçü Kur'an ve Sünnettir; tarih boyunca medeniyetler inşa eden İslam'ın ana yoludur, sevad-ı azamdır, ehl-i sünnettir, selef-i salihinin uygulamalarıdır, ulemanın ve fukehanın içtihatlarıdır. Bu sebeple  kurban bağışı toplayıp da kurbanı kesmemek veya kurban etlerini satmak gibi İslam geleneğinde yeri bulunmayan ve din istismarı olan uygulamalara asla itibar edilmemelidir. Ayrıca Yüce Rabbimize yakın olmak için yerine getirdiğimiz Kurban ibadetini ifa ederken bizi O'ndan ve O'nun rızasından uzaklaştıracak her türlü davranıştan kaçınılmalıdır. Hayvana eziyet etmek, imanın yarısı addedilen temizliği göz ardı etmek, insan ve çevre sağlığını tehdit etmekle Allah'a yakınlık kurulamayacağı iyi bilinmelidir." dedi.

Dr. Ekrem Keleş'in Kurban Bayramı mesajından satır araları ise şöyle 

"Yüce Rabbimize yakın olmak için yerine getirdiğimiz Kurban ibadetini ifa ederken bizi O'ndan ve O'nun rızasından uzaklaştıracak her türlü davranıştan kaçınılmalıdır. Hayvana eziyet etmek, imanın yarısı addedilen temizliği göz ardı etmek, insan ve çevre sağlığını tehdit etmekle Allah'a yakınlık kurulamayacağı iyi bilinmelidir" 

"Hiç kuşkusuz kurban ibadetinin arkasında yatan mana ve hikmet bizi Allah'a yakınlaştırmakta, bu yakınlaşma, insanlığımızı daha da derinleştirmekte, merhamet duygularımızı harekete geçirmekte, kendimize ve çevremize karşı sorumluluklarımızı hatırlatmakta, sıradanlaşan ilgi ve tercihlerimizi bir kere daha gözden geçirmemize ve sıratı müstakim üzerinde sebat etmemize vesile olmaktadır. Zira kurban, Allah'a, yüce ve ilahi olan her şeye, hakka, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olma arayışıdır. Kurban sevginin, vefanın, sadakatin, fedakarlığın simgesidir"

"Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim, kurbanların ne etlerinin ne de kanlarının Allah'a ulaşacağını, Allah'a ulaşanın sadece takvamız olduğunu bizlere haber vermektedir. Bayram, sevinçlerimizi dünya çapında büyütmek için seferber olmaktır. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı haline gelmeli, sonra özellikle varlık sebebi olan anne-babalarımızın gönüllerini mesrur etmeliyiz. Hayatın yükünü birlikte omuzladığımız eşlerimizi sevindirmeliyiz. Evlerin canlı bayramları olan çocuklarımıza bayram sevincini tattırmalıyız. Akrabalarımızı, komşularımızı, dostlarımızı, arkadaşlarımızı yeniden hatırlamalıyız. Küskünlükleri, dargınlıkları ortadan kaldırmalıyız. Hastalara, öksüzlere, yetimlere, kimsesizlere, şehit yakınlarına, gazilerimize, ülkemize sığınan kardeşlerimize bayram sevincini yaşatmalıyız. Bayram sevincini evlerden evlere, şehirlerden şehirlere, ülkelerden ülkelere taşımalıyız. "

"Üzülerek belirtmek isterim ki ülke ve millet olarak, İslam alemi olarak son yıllarda bayramları hep buruk bir şekilde idrak etmekteyiz. İnsani değerlerin gün be gün yok olduğu, açlığın, fakirliğin, yetim ve kimsesiz çocukların, mülteci kamplarında yaşayanların her geçen gün arttığı, terörün, şiddetin, vahşetin durmaksızın devam ettiği bir dünyada bayramlar ne kadar sevinçle karşılanabilir ki. Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de, Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da ve sadece Rabbimiz Allah dedikleri için zulme ve katliama uğrayan Myanmar'daki Arakan Müslümanları ve dünyanın farklı yerlerinde devam eden çatışma ve şiddet ortamı vicdan sahibi her insanı derinden yaralamakta, zulüm ve haksızlığa dur diyememek, yaşananlara karşı bir şey yapamamak yüreklerde ayrı bir ıstırap meydana getirmektedir.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar