Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Enver Baytan Hoca’nın Son Ropörtajı

2017-02-25 06:42:28
Enver Baytan Hoca’nın Son Ropörtajı

Son devrin önemli İslam Alimlerinden Enver Baytan, yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı 91 yaşında Hakk’a yürüdü. Emekli vaiz Enver Baytan için Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Bir alimin ölümü dünyanın ölümü gibidir derler ya, hoca efendi dünya için de bir değerdi.

Yıllarca İslam’ın yasaklandığı Türkiye’de geleceğe umutla bakar ve bir dilekte bulunurdu. Herkes İslamı yaşasın. Son yıllarında dini eğitim konusunda gördüğü yenilikler onu mutlu ediyordu.

2014 yılında star gazetesinde yayınlanan ropörtajında hayallerini, dünü ve bugünü anlatmıştı.

İşte o ropörtaj

-Enver hocam yıllarca vaizlik yaptınız, emekli olduktan sonra da devam ettiniz, nerelerde vaaz veriyordunuz?

Bismillahirrahmanirrahim. 14 yıldır Küçükayasofya’da vaaz veriyorum. Emeklilikten sonra fahri vaiz olarak. 5 yıl Nuruosmaniye’de. Emekli olduktan sonra 30 küsur yıldır fahri vaiz olarak çalışıyordum. Bu hastalık (felç) öyle bir geldi ki.. Sağ kolum vazife yapamaz oldu. Yazı yazamaz oldu. Şimdi hamd olsun not alabiliyorum. Bu notları yeni aldım. Hayatımda latin harflerini hiç kullanmadım yazmadım. Hep Osmanlı yazısını kullandım. Sonra bu yazılarımı daktilo ile çevirdiler. Hasan Basri Çantay Osmanlı Edebiyatında hocamızdı.

Ebu Hanife 24 fen biliyordu

-Bugünkü vaiz ya da ilahiyatçıları nasıl görüyorsunuz?

İlahiyatta hakikaten okuyanların içinde kıymetli arkadaşlar var mı, var. Ama işe yaramayacak şekilde yetişenler de var. Birisi diyor ki mesela; ‘İmam-ı Azam, İmam-ı Şafii, zamanında müctehiddi, ama bugün ictihadı biz yapmalıyız’ diyor. Bilmiyor ki o dediği imamlar ilm-i sarf, ilm-i nahiv, ilm-i fıkıh, ilm-i hitabet, gibi 24 fenni fevkalade biliyordu. Onların yaptığı ictihadlar üzerine yeni ihtiyaçlar doğarsa yorum yapabiliriz deseler anlaşılır.

-Hocam, yaklaşık 75 yıldır evlisiniz.. Bu güne kadar hiç gücendiğiniz veya kavganız oldu mu?

Evet yaklaşık 75 yıllık evliyim. Askere gitmeden yuva kuruldu, sonra askere gittik. Yuva kurmamıza vesile olan kimse de o zaman ki İzmit Müftüsü. Hafızlık cemiyetini Gönen’de, kurra cemiyetini de İzmit’te bitirmiştim..  Eğer hanım küçük yaşta iken farz-ı ayn bilgisi öğretilmisşse, beyini kendisinden uzaklaştırmaz. Erkek de öğrenmişse o da hanımı kendisinden uzaklaştırmaz.  Can sıkıldığı zaman diyecek bir şey olmadı. Niçin:? Söz dinlenirdi de onun için. Hanım söz dinlemesini bilen hanımdı.

-Sizce Türkiye’nin en acil sorunu nedir hocam?

Türkiye en acil sorunu.. Osmanlı’nın birinci sınıftan itibaren 3 yıl içinde öğrettiği bilgileri ders kitaplarına koyarak çocuklara öğretmek.. Öğretmeli ki bu memleketin çocukları başkaları hakkında kötü düşünmesin.

Samanlıkta Kur’an dersi

-Hocam ilk dini bilginizi nerede öğrendiniz?

Kısmen köydeki Kur’an kursunda, oraya giremediğimiz zaman da samanlıkta..

-Niye samanlıkta?

Yasak.. Mektep yok.. Acaib bir hal vardı yani.. Jandarmalar dolaşıyordu köyleri.. Jandarma köyde Kur’an cüzü okuyan birini bulursa suçtu. Köyde hiç mektep yoktu. 7 yaşında hafızlığa başladım. Hafızlık bitti, talimi iyi olan bir hocamız vardı, kendini geliştirsin diye o hocaya babam götürdü.. orada jandarma bizi yakaladı. Gönen’in Keçeler Köyü’nde, jandarma geldi. Caminin avlusunda, çocuğuz. Öğleden biraz önceye kadar hoca geliyor bizi okutuyor öğlende namaza giriyoruz. İki veya üç kişiyiz. Jandarma onbaşı bana sokuldu adın ne, ne yapıyorsun diye sordu, ‘Kur’an talimi okuyorum’ dedim. ‘Kimden’, ‘falan hocadan..’ defteri kalemi çıkardı yazdı. Bu onbaşı iki er jandarmaya ‘Hocayı bul’ diye emretti. Hocayı buldular, doğru merkeze götürdüler içeri attılar. Sonra babam o hocadan da aldı, İstanbul’a gitirdi.

Ezanı içimizden okurduk

Gönenli Hocaefendi’ye rica etti o da kabul etti. İlk olarak burada Gönenli Mehmed Efendi’nin talebesi oldum. O da bize tenbih ederdi, ‘Size sorarlarsa, ders okumaya geldim demeyin’ derdi.

Menderes’e kadar bu böyleydi, ne zaman Menderes başbakan oldu, o zaman serbest oldu.

-Tabii o zaman ezanlar da Türkçe okunuyor değil mi?

Ben yeni ezan denilen o Türkçe ezanı çok okudum, talebe iken, çünkü asıl ezan yasak, ‘Tanrı oludur, Tanrı uludur..’ Minareye çıkıp okuma mecburiyeti var.. Her müezzin minarenin şerefesini dolaşarak ‘Tanrı uludur Tanrı uludur’ diye şerefeyi dolaşıyordu. Hocalarımız bize tenbih ederlerdi, Türkçe Ezan’ı okuyorsunuz hakiki ezanı içinizden mutlaka okuyun derlerdi. Biz de ezanı içimizden minareden ininceye dek okurduk.

Camii içerisinde namaza kaamet getirirken de ‘Tanrı uludur’ diyerek Türkçe kaamet getiriyor yine. Büyük Millet Meclisi’nde kolunu ayağını sıvayıp da takunyaları giyip ‘Böyle abdest alınır’ diyen kimdi?  Necmettin Erbakan.. Allah rahmet eylesin.. Ona takunyalı dediler.. Şimdi daha da rahatlama oluyor Allah’a hamd olsun..

Enver Baytan 70 yıldır kürsüde

Enver Baytan.. 1925 doğumlu, yasak olduğu için Kur’an’ı samanlıklarda öğrenmiş bir isim.. Zorla Türkçe Ezan okumuş, 70 yıl vaaz vermiş, 75 yıldır da tek eşiyle evli yaşıyor.. Yayınlanmış 17 kitabı bulunuyor. Emekli olduktan sonra da durmamış, yakın zamana kadar fahri olarak Küçükayasofya Camii’nde vaaz verirken, inme (felç) hastalığına maruz kalmış. Enver Baytan Hocaefendiyle anılarını konuştuk..

HER ÇOCUK BUNLARI BİLMELİ

-Çocuklar nasıl yetiştirilmeli?

Her Müslüman çocuğu 7 ile 10 yaş arası ilmihalini öğrenmelidir.

– İnsanın yaratıcısına yani Rabbine karşı vazifeleri
– Peygamberine karşı vazifeleri
– İnsanın şahsına karşı vazifeleri
– İnsanın ailesine karşı vazifeleri
– Kardeşlerine karşı vazifeleri
– Memleket ve milletine karşı yapması gereken vazifeleri
– Bütün insanlara karşı görevleri
– Yol hukukuna dair ve
– Meydan hukukuna dair vezifeleri öğretilmeli..

Öğretelim ki; çocuğun aklını, evham ve hurafe denilen kötü şelerden korumuş bulunalım. Doğru ve esaslı bilgilerle donatmış olalım. 7  ila 10 yaş arasında ilmihali öğretmek farzdır. Bu üç yaş yatkınlık çağıdır aynı zamanda. 11 yaşından sonra yine öğrenir ama yatkınlık çağında öğrendiği gibi tatbik mevkine koyamaz. o kuvvette olamaz.  Terörün de, hırsızlığın da çözümü bunlardır.. Bakıyoruz meydanlarda birbirlerine hücum ediyorlar. Hepsi bu memleketin evladı.. Sokakta birisi ev yapıyor, sokağın ilerisine doğru hakkı olmadığı halde taşıyor. Halbu ki orası insanların hakkı..

Vaizler gündemi iyi bilmeli

Vaiz efendilerde ne gibi şartlar ve vasıflar aranmalı:

Bulunduğumuz ülkede, ilde, mahallede hafta içinde başgösteren iyilikler nelerdir, kötülükler nelerdir bunları bilecek. Kürsüye çıkarken bunları bilerek çıkacak, vaazı bunlara göre yapacak. Cemaat dışarı çıkarken, bu iyilik ya da kötülükler karşısında ne yapacağını bilerek çıkması gerekiyor. Mahallesinde semtinde, olan olaydan habersiz vaiz olmaz. Zararlı veya faydalı denilecek şeyleri, nasıl önleyecekler veya yayacaklar hususunda vaaz etmeliler.

ENVER BAYTAN KİMDİR?

Kendisini Enver Baytan Yerebatan diye takdim eden Baytan Hoca Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı Ömerler köyünde dünyaya geldi. Annesinin köyü olan Kaplama köyünde, merhum Hafız Server Efendi’nin yanında 7,5 yaşında hafızlığa başladı, 9 yaşında hafızlığı tamamladı.
Daha sonra Gönen’in Keçiler köyünde Hafız Hamid Efendi’den eğitim alan Baytan, 1942’de İstanbul’a geldi ve burada Gönenli Hocaefendi’nin talebesi oldu, Osmanlıca yazı öğrenmeye başladı.
Meşhur kurralardan Fatih Camisi ikinci imamı Hafız Halil Efendi’den kıraat dersleri alan Baytan, daha sonra gittiği İzmit’te Hafız Cevdet Efendi’den aldığı kıraat derslerini tamamladı.
Baytan, üç yıl süren askerliğinin ardından 1949’da İzmit’e döndü imam-hatiplik sınavlarını kazanarak önce Akça Camisi, ardından Pertev Mehmed Paşa Camisi’ne (Yeni Cuma Camisi) atandı. İstanbul’da 1952’de açılan imam hatiplik ve müezzinlik sınavlarını kazanan Baytan, görevine Yerebatan Camisi’nde devam etti.
Yaklaşık 6 ay süreyle Sultanahmet Camisi’nde imam vekili olarak görevine devam eden Baytan, 1978’de kendi isteğiyle emekli oldu. Askerliği de dahil 33 yıl görev yapan Baytan, İstanbul Müftülüğü’nün teklifi ve izniyle vaizliği fahri olarak muhtelif camilerde sürdürdü.70 yıl boyunca kürsülerden vaaz verdi. Emekli olduktan sonra da yakın zamana kadar fahri olarak Küçükayasofya Camii’nde vaaz verirken, inme (felç) geçirdi.
Yayınlanmış 17 kitabı bulunan Baytan Hoca TV5’te yayınlanan Gönül Sohbetleri programında günlük hayatta karşılaşılan sorunlara, fıkıh, tefsir, hadis, tasavvuf birikimleri ışığında değerlendirmelerde bulunuyordu. Uzun bir süre de Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif çalışmalarda bulundu.
Baytan, 3 çocuk sahibiydi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar