Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Ezanmatikler Müezzinlerin Sonu mu Olacak

Ezanmatikleri camilere koyup, camiye dahi gelemeyen görevlilerin aldıkları maaşın helal olup olmadığı tartışılıyor

2017-11-13 18:11:43
Ezanmatikler Müezzinlerin Sonu mu Olacak

Cami görevlileri ezanmatiklere sarıldı, ezanmatik salgını giderek artıyor. Ezanmatiklerle namazlar İisad ediliyor

Sabah namazlarına gelmeyen, camilere görev için uğramayan cami görevlileri artık vakayı adiyeden olurken, merkezi sistem saçmalığı yüzünden başlanılan daha sonra şehir içlerine kadar yayılan ezanmatikler de yok satmaya başladı.

İthalatçılar ezanmatik yetiştiremezken, bir çok yerde astronomiik fiyatlarla pazarlanan cihazlarda teknoloji  sınır tanınmıyor.

İslami çevrelerin insansız okunan ezanların namazları ifsad edeceği, bunlara tabi olarak namazların kılınamayacağı açıklamaları bir yana, cami görevlileri ezanmatikleri görev yerlerine yerleştirerek sözde hizmet verdiklerini iddia ediyorlar.

Ezanmatikleri camilere koyup, camiye dahi gelemeyen görevlilerin aldıkları maaşın helal olup olmadığı tartışılırken bazı yerlerde bu ezanmatikler yüzünden zamansız ezan ya da sela okunması da gündeme düşmeye başladı. 

Kısa bir süre önce İzmir'in Çiğli ilçesinde bulunan Muzaffer Tuzcuoğlu Camii'nde bulunan ezanmatik isimli cihazın saat programındaki arızadan kaynaklanarak gece yarısı sela sesini duyan vatandaşlar, yeni bir darbe girişimi olduğu düşüncesiyle durumu polis ekiplerine
bildirmek zorunda kalmıştı.

Ezanmatiklerin peynir ekmek gibi satıldığını söyleyen bir ithalat firması temsilcisi "Eskiden ıssız köylere, imamsız camilere konulması için alınıyordu. Son aylarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehir merkezlerinden de talep almaya başlayınca şaşırmıştık. Dövize endeksli
olarak fiyatı değişken olan bu cihazların en ucuzu 400 - 500 TL civarında. Bunlarda ahım şahım değil. Talep çok iyi. bazen yeni bir sistemle üretilince eskileri işe yaramaz oluyor. Satışlar iyi" dedi. 

Ezanmatklerin özellikleri içerisinde Diyanet takvimine göre otomatik olarak anfi cihazını açarak ezan okuyanları olduğu, Ramazan ayında imsak vaktinden önce sela okuma fonksiyonu olanının olduğu vurgulanırken, bu tür cihazların özellikleri şöyle sıralandı. 

"Cihazlar camiye ve bağlı olarak anfiye yerleşitirldikten sonra görevli camiye gelmese bile otomatil olarak açılır kapanır ve siz nasıl isterseniz öyle çalışır. Yeter ki elektrik kesilmesin. Cihazlar hergün kendini günceller , Ramazan ayında imsak vaktinden önce istediğiniz
zamana göre ayarlayabileceğiniz şekilde sela okur. İstenilen vakit açılıp kapatılabilir.Perşembe günleri yatsı ezanı öncesi sela , Cuma ezanı öncesi sela vakti ayarlanabilir. istenilirse kapatılabilir. Cuma günleri ezan sabitleme Seçeneği olanlar var. Hatta Mevlüt , Kandil ve Cenaze için sela fonksiyonu sayesinde istenildiği anda sela okuyanlar cihazlar mevcut. İstenirse her vaktin makamına göre ezan seçilebilir. İstiyorsanız kendi sesinizi hafıza kartına kaydedip kendi sesinizle okuduğunuzda bunu sizden başka kimse anlamaz. Görevinizi yapıyor sanırlar. " 

İfsad etmek ne demek?

İfsad kısaca; Kargaşalık, Düzeni bozma, karışıklık çıkarma anlamına gelir. Sözlükte "bozmak, bozgunculuk yapmak, fesat, karışıklık çıkarmak" gibi anlamlara gelen ifsât, bir ibadet veya hukukî işlemi sakatlamak, bozmak anlamlarına gelmektedir. İbadet veya hukukî işlemi sakatlayan fiil veya eksikliğe de müfsid denir. Genel olarak âyet ve hadislerde ifsât kelimesi, sözlük anlamına uygun olarak, bozgunculuk yapmak anlamında kullanılmıştır. İbadetler alanında ifsât, usul ve adabına uygun olarak başlanmış bir ibadetin, buna münafî bir fiil veya eksiklikle bozulması demektir. Meselâ, namazda konuşmak namazı, oruçlu iken yemek içmek orucu ifsât eder, yani bozar. 

Kasetten Çıkan Sese İcabet Edilir mi ?

Teyp-telefon vb. aletler ile ezan okumak caiz olmaz; çünkü okunan, ezan hükmünde değildir. O sesin sahibi olan insan yoktur orada. Bu ses, yalnızca aksisada yani yankı kabilindendir. 
Kasete alınmış ses ile bizzat okuyan kişinin ağzıdan çıkan sesin mikrofondan çıkması aynı değildir. Eğer kasetten dinliyorsak bununla namaz olmaz; bu doğrudur. Ancak mikrofondan çıkan ses tamamen canlı olarak konuşan müezzin ve imamın sesi olduğu için, namazımıza ve ezanımıza hiçbir zararı yoktur.  

mahihaber / özel haber

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
Mahmut Gülten
Imam izin alınca yada hafta izninde namazı falan kildiriyorsa varsın biz müezzinlerin yerini alsın...
Beğen (1)
2017-11-13 20:56:55
yorum
Nuh Güney
Haber mi veriyorsunuz yoksa imamları ve muezzinlerimi karaliyorsunuz belli degil ne bicim haber bu
Beğen (0)
2017-11-13 23:48:37
yorum
Cemil Yurtcu
Saygısızca ifade
Beğen (0)
2017-11-13 23:49:07
yorum
Muhammed Ali Yavuz
Diyanetten gelen talimat kesinlikle ezanmatikler yasak. Teyipten ezan okumak ne kadar mantikli? Muftu hocalar her toplantıda söylüyor ezanların mazeret yoksa kendimizin okumamiz gerektiğini. Mantikli olan da odur.
Beğen (0)
2017-11-13 23:49:46
yorum
Ahmet Ergül
Peki caiz mi o
Beğen (0)
2017-11-14 09:24:42
yorum
Hasan Hüseyin Türker
Namazlar da artık merkezi sistemden kıldırılır
Beğen (0)
2017-11-14 09:25:14
yorum
Sabri Kapar
Hocam namaz kıldıran imammatikde yapılıyo
Beğen (0)
2017-11-14 09:25:54
yorum
Elif Beyza Ulamlı
Ne kadar saçma bi uygulama iş koymayıp döktüler ortaya
Beğen (0)
2017-11-15 15:23:05

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar