Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Fahri Din Görevlilerine Müjde..

Diyanet, Fahrilerin ücretlerinin iyileştirmesi için Maliye Bakanlığı ile görüşmelere başlayacağını açıkladı

2017-11-02 12:15:46
Fahri Din Görevlilerine Müjde..

Diyanet, Fahri din görevlilerinin ücretlerinin iyletirilmesi amacıyla Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlere başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı neredeyse komik olarak dlanadırılacak olan fahri din görevlilerinin ücretleri ile ilgili olarak girişimlerde bulunacağı öğrenildi.

Türk Diyanet Vakıf-Sen'in Diyanet İşleri Başkanlığna yaptıkları "hayırlı olsun" ziyaretinden fahri olarak çalışan din gönüllülerinin aldıkları ücretlerin iyileştirilmesi amacıyla düzenlemeler yapılacağı müjdesi çıktı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Başkanları Hazım Zeki SERGİ, Genel Başkan Yardımcıları Kenan AK, Orhan KARTAL, Şemsettin AKÇA, Fahri ÖZDEMİR Denetleme Kurulu Başkanı Osman BARIŞOĞLU, Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa ÖZDEMİR’ Ankara 3 Nolu Kadın Kolları Komisyon Üyesi Server Uzunkaya ARDUÇ’ tan oluşan heyet tarafından Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ`ı makamında ziyaret ettiler.
 
Heyet, Başkanlık içindeki atamaların kurum içinden olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Ali Erbaş'a teşekkür ederek Diyanet personelinin problemlerini, çalışma şartlarındaki sıkıntılar ve çözüm önerileri ile ilgili talepler dile getirdi. Bu taleplerin içerisinde olduğu kapsamlı bir raporun başkanlığa takdim edildiği belirtildi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ, söz konusu problemler ve taleplerle ilgili yapılabilecek her türlü düzenlemelerin yapılacağını, İşkur aracılıyla camilerde görevlendirilen personelin istihdam şeklinden rahatsız olduğunu, boş camilere kadro çalışmasının devam ettiğini, birçok düzenlemeyle ile ilgili çalışmalara başlandığını ifade etti.

Mevzuat uygulamalarında, Nakil işlemlerinde, rotasyonda, Hac-Umre görevlendirmelerinde ve personelle ilgili tüm konularda adalet ölçüleri içerisinde olunacağı ve bunlarla ilgili gerekli çalışmayı yapacaklarını açıklayan Erbaş'ın İŞKUR yoluyla yapılan alımlara karşı olduğu görüşü ortaya çıktığı öğrenildi.

Sendika heyeti, doldurulamayan boş kadrolara 657 sayılı kanunun 86 maddesine göre işlem yapılmasını sadece birinin yerine değil boş kadrolara da vekaleten atama yapılabilmesinin önünde kanuni bir engel olmadığını ifade etmesi üzerine "bu durumu incelettireceğini ifade eden Ali Erbaş, kadroya geçirme konusunda memnuniyet verecek bir söz söylemezken, geçici görevlilerin mali haklarının düzeltmesiyle ilgili olarak "20 bine yakın geçici görevli Kuran Kursu öğreticisi görevlendirilmiş durumda, bu konuyla ilgili çalışmalara başlamış ve bu yönde de  Maliye Bakanlığından alacağımız randevu sonrası konunun gündeme geleceğini, düzeltmeler yapılacağını" ifade ettiği öğrenildi
Kadro alımlarıyla ilgili olumlu tek bir söz çıkmayan toplantı sonrası Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki SERGİ, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş'a ziyaretin anısına bir hediye verdi. 

Sendika'dan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş'a mektup

"Değerli Diyanet İşleri Başkanımız

Diyanet İsleri Başkanlığımız, görev ve sunduğu hizmet açısından ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü sağlamada önemli güzide bir kurumdur. Devlet millet değerlerini yaşatma ve koruma amaçlı bir görev sunar. çok geniş bir yelpazede sunulan önemli ve anlamlı hizmete katkı sağlamak ve destek vermek inancımızın ve ideallerimizin bize yüklediği ve asla ihmal edemeyeceğimiz milli ve manevi bir vazifedir.
İslam Dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili toplumun aydınlatılması misyonu bulunan, Bu güne kadar sunduğu değerli hizmetleriyle Türk milletince saygıdeğer bir konumu olan güzide Kurumumuzun, yöneticileri ve görevlileri arasında sevgi ve saygıya dayalı samimi ilişkiler bulunan, adil uygulamaları ve hukuk devleti ilkeleriyle yönetilen, ahlaki değerlerin çiğnenmediği, faaliyet ve hizmetleriyle tartışmalara sebebiyet vermeden, olumsuzlukların ve kargaşaların yaşanmadığı, Dini otorite olarak saygın bir Diyanet İşleri Başkanlığı istiyoruz.

Muhterem Başkanım;

İslam’ın itikadı ve ameli ilkelerini özümsemiş, eğitim ve kültür seviyeleri yüksek, kendisiyle ve toplumla barışık, beşeri ilişkilerde topluma öncü, muhatabını anlayan ve dini sorunlarına pratik çözümler üretebilen, dini ve ilmi verileri birlikte kullanabilen, söz ve davranışlarıyla örnek bir hayat sergileyebilen din görevlilerine sahip olunmasını önemsiyor bu amacın gerçekleşmesine samimiyetimizle katkı sağlamak  istiyoruz.
 
Diyanet İşleri Başkanlığımız, Görevlilerimizin eğitim-sosyal-psikolojik ve mesleki şartlarını dikkate alarak yaklaşılmalı ve sahip çıkılmasını arzuluyoruz. Taleplerine ilgi   gösterilmeli ve ötekileştirmeden, ilişkilerde bulunulmalıdır. 
 
Sevgi, saygı, merhamet ölçüleri içerisinde Din Görevlisinin onurunu incitmeden Din Hizmetinin daha iyi nasıl yapılmasına rehberlik edilerek yaklaşılmalıdır.

Başkanlığımız bünyesinde bazı idari yönetim anlayışından kaynaklanan ve sendikal faaliyetlerdeki rekabet sebebiyle yaşanan hadiseler ve ayrımcı uygulamalar, Başkanlığımızın misyonuna ve "referans alınan saygın kurum olma" vizyonuna gölge düşürecek boyuta ulaşması bizi derinden üzmekte ve sarsmaktadır.

Elbette ki hepimiz insanız, kusurlarımız ve eksiklerimizle birlikte yaşıyoruz. Ancak hedefimiz, hayat boyu sürecek bir mücadele ile irademizi geliştirmek ve noksanlarımızı tamamlamak olmalıdır.

Sendikal faaliyetlerin amaç ve hizmet alanının, bazı sendika temsilcileri, çalışanlar ve idareciler tarafından iyi anlaşılamadığı ve anlamamakta ısrar etmeleri, sebebiyle olumsuzluklar yaşanmıştır. Bununla birlikte bilgiye ve belgeye dayanmayan mesnetsiz,  yapılan itham ve suçlamalar Diyanet camiasında karşılıklı güven ve saygı kaybı problemleri  yaşanmasına dolayısıyla husumete sebebiyet vermiştir.

Devletimizin saygın bir kurumunun yöneticileri olarak bu saygınlığın korunması için; Kurumda yaşanan, itikadı sarsan ve ahlaki değerlerin pervasızca çiğnendiği, konum ve çıkar korumak şeklinde iş disiplini ve çalışma barışını bozan davranışlarla ilgili acil tedbir alınmasında büyük bir sorumluluğunuz bulunmaktadır.

Özellikle siyaset tarafından şımartılmış ve himaye edilen bir sendika eliyle görevlilerin aşırı politik hale getirilmesi ve siyasetin Kuruma haddi aşan müdahaleleri, çılgınlık derecesine ulaşmış bulunmaktadır. Bunlara seyirci kalmanın büyük bir vebali vardır. Bu vebal hepimizi yakar.!
Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak, sizlerle ilişkilerimizi ve diyaloĞu önemsiyoruz. Kurumlarımızın ve çalışanlarımızın çalışma hayatı ile karşılaştığı sıkıntı ve problemlerini gidermek, ortak değer ve düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşmak için sivil toplum kuruluşu olarak camialarımızın hizmetindeyiz.

Kurum yöneticilerimizle karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, huzurlu çalışma hayatını tesis etmek için iletişime ve diyaloğa ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. 

Sizlerin sendikal faaliyetlerimizle ilgili görüş teklif, tavsiye ve eleştirilerinizi büyük bir memnuniyetle kabul edip faydalanmak istediğimizi belirtmek istiyoruz.

Bu itibarla; Yeni Görevinizin hayırlı ve uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan diliyor. Başarılı ve hayırlı hizmetler sunmanız için dua ediyoruz.  01.11.2017     
                               
Hazım Zeki SERGİ
Türk Diyanet Vakıf-Sen
Genel Başkanı

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
Gülşen Usta
Her yil mulakata girip kpss dhbt sinavinami hazirlanacagiz hangi kurumda boyle bir uygulama var kpss 89 atanmak istiyorum fahri olarak kalmak istemiyorum
Beğen (2)
2017-11-02 17:54:11
yorum
Ayşenur Coroz
bence kadrolu kkö öğreticilerin ücretleri çok fazla her iki taraf aynıişi yapıyor allah nasip ederde atanırsam banada vermesinler o kadar iki taraf arasında bi orta yol bulunmalı
Beğen (1)
2017-11-03 19:51:56
yorum
Şifa Karaca
Ne müjdesi
Beğen (0)
2017-11-02 13:01:36
yorum
Hamide Demircan
Ücretlerimizin iyileştirilmesi müjdesiymis
Beğen (0)
2017-11-02 13:02:23
yorum
Fatma Bayrak
Gerçek mi acaba???
Beğen (0)
2017-11-02 14:03:44
yorum
Mustafa Ceran
Inşaallah hadi hayırlısı
Beğen (0)
2017-11-02 14:38:23
yorum
Her.olkun
Dalga mı geçiyorsunuz yaaa ayıp ayip!!!
Beğen (0)
2017-11-02 15:46:32
yorum
Senem Tuna Tabak
Sigortamiz daha onemli bence
Beğen (0)
2017-11-02 17:55:00
yorum
Said Burkay
Bi siz eksiktiniz
Beğen (0)
2017-11-02 18:18:26
yorum
Erol Kaya
Evet fahri kuran kursu hocaların maaşları azzz
Beğen (0)
2017-11-02 21:37:33

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar