Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Fahri Öğreticiler'den Yakaran Mektup.. Sayın Cumhurbaşkanım Başbakanım ve Bakanım;

Fahri Kur’an Kursu öğreticileri kadroya alınmak için kampanya başlattılar.

2017-07-31 14:20:00
Fahri Öğreticiler'den Yakaran Mektup.. Sayın Cumhurbaşkanım Başbakanım ve Bakanım;

Yıllardır kadro bekleyen ve her yıl iki kez sınava girerek fahri olarak çalışmak zorunda kalan, sigortaları ev hizmetçisi ile aynı ayarda ödenen, sigorta primlerinin eksik kalan kısmlarını ceplerinden ödeyen, hastane kapılarında mağdur edilen, GSS prim borcu ile karşı karşıya kalan, kadrolu görevlilerin her daim aşağıladığı, ayak işlerinin gördürüldüğü ve sürekli acınacak yetim evlat muamelesi gören ve hatta  emsal görevleri yapan Milli Eğitim'in ücretli öğretmenlerine göre bir çok haktan yoksun bırakılan, komik rakamlarla çalışmak zorunda kalan Kur’an Kursu öğreticileri kadroya alınmak için kampanya başlattılar.

Kampanya sitesi change.org sitesinden Amina Alev imzasıyla başlatılan kampanya ile seslerini duyurmak isteyen Fahri Kur’an Kursu öğreticileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım , Hükümet Sözcüsü ve Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ
DiB Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA'ya hitaben yaptıkları isteklerinde şunları dile getirdiler.

"Vatana, millete ve İslâmiyet’e büyük hizmeti olan muhterem efendim;
Evvela, ülke ve millet olarak yaşadığımız şu sıkıntılı günlerin, milletimiz adına hayırlara, iyiliklere ve güzelliklere tebdili için hem size hem de hükümetimize Fahri Kur’an Kursu öğreticileri olarak hulus-u kalp ile dua ediyoruz. Cenab-ı hak, İman ve Kur’an’a hizmet eden hükümetimizi başımızdan eksik etmesin.

Pek muhterem Sayın Cumhurbaşkanım Başbakanım ve Bakanım; Bundan önceki kadroya alımlarda hiçbir liyakata bakılmadan kadroya alınırken; birçoğu hafız, ön lisans ve lisans ilahiyat mezunu olan, diyanetin yaptığı bütün yeterlilikleri ve müftülükler tarafından yapılan mülakatları geçmiş olan ve üstüne üstlük 3-4 senedir fahri olarak çok zor şartlar altında diyanet tarafından çalıştırılan ve kadrolu Kur’an Kursu öğreticilerin yaptığı işin aynısını yapan fahri Kur’an Kursu öğreticilerine kadro verilmemesi vicdanları sızlatmaktadır. Maalesef, geçmişte hiç bir şart aramadan kadroya alınan ve yetersiz oldukları her yerde telaffuz edilen fahri öğreticilerin günahı ve vebali, atama şartlarını taşıyan bizlere ödetildi.

Türkiye genelinde özellikle köylerdeki Kur’an Kurslarında fahri Kur’an Kursu öğreticileri, asgari ücretin dahi çok çok altında 600 lira gibi ücretlerle çalıştırılmakta ve aldıkları ücretin yarısını yol parası olarak vermektedirler. Aylık olarak yatırılması gereken sigorta pirimleri 15 gün olarak yatırılmaktadır. Aynı işi yapmalarına rağmen Kadrolu Kur’an Kursu öğreticilerinin faydalandığı sağlık, sosyal ve ekonomik hiçbir haktan yararlanamamaktadırlar. Birçok sınavdan ve mülakattan geçerek, çok zor şartlar altında vazifesini hakkıyla yaparak evine rızık götürmeye çalışan fahri Kur’an Kursu öğreticilerinin iş garantisi bulunmamaktadır. Kadrolu Kur’an Kursu Öğreticisinin atanmasıyla görevlerine son verilmektedir. Her an görevden alınma korkusuyla vazifelerini yapmaya çalışan fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin gerekli puan ve mülakatlarla sözleşmeli ya da kadrolu olarak alınmasını talep ediyoruz.

Pek kıymetli Sayın Cumhurbaşkanım Başbakanım ve Bakanım;

Biz sizi gönülden sevdik, size inandık ve güvendik. Biz hakkımız olmayanı asla talep etmiyoruz. Bir çoğumuz 28 Şubat mağduru, kat sayı mağduru ve başörtüsü mağduruyuz. Bizi bizden daha iyi bilen, bizi bizden daha iyi anlayan siz cumhurbaşkanımızdan başbakanımızdan ve hükümetimizden talep etmeyip kimden talep edeceğiz. Kime sığınacağız, kimden isteyeceğiz..bize siz sahip çıkmazsanız kim sahip çıkacak. Kur’an hizmetkarlarının sorununu çözeceğinize olan inancımız ve güvenimiz tamdır."

Sessiz çığlıkların sahibi olan Fahri öğreticilerin bu sesine bakalım ne zaman çözüm bulunacak.

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
bn
bir tane yorum yok. koca habere. dememkk kkö ler gayet memnun hayatlarından
Beğen (0)
2017-08-01 15:28:46

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  9
  23
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  9
  15
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar