Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Fetva lincini arkasında kim var biliyoruz

2017-02-25 06:18:17
Fetva lincini arkasında kim var biliyoruz

Prof. Dr. Mehmet Görmez Hoca’nın Diyanet İşleri Başkanlığı görevinin bir kere daha uzatılması üzerine yazdığım yazıda şunları kaydetmiştim:

“Düşünce disiplini ve yaşayışı ile tam bir mü’min hüviyeti, itidali, vakarı, celadeti, tevazuu, yaradılanı sevme kapasitesi, kararlılığı, küresel sorumluluk duygusu, mazlumlara yönelik şefkati ile dünyanın önünde saygın bir sima.. İslam’ın tüm güzelliklerini taşıma gayretinde bir görev adamı.” (Star, 18 Kasım 2015)

Görmez Hoca ile son olarak İran gezisinde beraber oldum. İran gezisinde Başkan, Türkiye adına İslam dünyasında barışın, erdemin, evrensel anlamda İslam’ın merhamet çağrısının sözcülüğünü yaptı. Şöyle seslendi:

“Bugün iman, akıl ve hikmetten uzak terör şebekelerinin, Peygamberimizin mübarek ismini sözde bayraklarına nakşederek İslam’a verdikleri zarar, düşmanların verdiği zararı geçti…”

İslam’ın nezahetinin öne çıkması konusunda Görmez Hoca’nın ortaya koyduğu samimi gayreti görmek insafın gereği iken, bugün onun Başkanlığı altındaki Diyanet, bir garip fetva ile, lince maruz kalıyor.

Ben eminim bugüne kadar medya ortamındaki İslam sunumlarında gözlenen çarpıklıkları ortadan kaldırabilmek için gayret gösteren Görmez Hoca, “çarpık fetva olayı”nda Diyanet’in maruz kaldığı linçten daha çok, o fetva ile zihinlerin bulandırılmış olmasından rahatsız olmuştur.

Şöyle düşünelim: O soru Görmez Hoca’ya sorulabilir miydi ve sorulsa cevabı ne olurdu?

Ben, şu andaki Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş Hoca’yı da tanırım. İran gezisinde o da refakat ediyordu Başkan’a. Ne dedi Ekrem Hoca: “Öyle bir fetva olmaz, olamaz, olmamıştır.” Yani bu insanlara o soruyu soramazsınız.

Bakın, ben şu ana kadar “fetva olayı” dedim ve içeriğine dair en küçük bir şey yazmadım. Yazamam. Öyle bir yazıyı bir genç kız okuduğunda duygu dünyasında meydana gelecek  tahribatı tahmin edebiliyorum. Bazan medyada ensest ilişkilere dair hoyratça yazılar, haberler çıkar, onları okurken de tedirgin olurum, bu haberler aileler içinde nasıl bir duygu alaborasına yol açar, diye endişelenirim.

Dayı, amca, yeğen, kardeş vs her şey, her şey tarumar olur.

Böyle bir problem var mı, diye sorulursa, herkes biliyor ki var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında buna dair gerçekten sarsıcı raporlar olduğunu da biliyorum. Ama bunları bilmek bile yüreklere yük iken, onları medya ortamına taşımak sadece tahribat ateşine benzin taşımak anlamına gelir. Bu tarz sapkınlıkları önlemek için başvuracağınız merci ise, yine dini – psikolojik eğitim – tedavi alanlarıdır.

Bu arada, bu yöndeki sorulara gerçekte nasıl cevap verildiğini Diyanet’e sordum. Soruyu tam metniyle yine vermeyeceğim, ama Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 23.03.2015’teki 317482 numaralı fetvasını bir kısmını yine özetleyerek sizlerle paylaşacağım. Şöyle ki:

Kurul’un fetvasında “çok nadir de olsa rastlanan” böyle bir olayın “sadece dinlerin değil insan fıtratı ve doğal ahlakın da reddettiği çok çirkin bir fiil” olduğu kaydediliyor, “bu türden düşüncelerde olanların ancak patolojik bir sapıklık içinde oldukları” belirtildikten sonra, bunun “evlada yönelik zulüm” olduğuna işaret ediliyor. Fetvanın sonrası şöyle:

“Bu durumda olay ilgili mercilerin bilgisinde değilse evladın görevi ancak yetkili birimleri olaydan haberdar edip söz konusu şahsın müşahade altına alınarak, tedavi sürecinin sağlanması olur. Baba bu ahlaksız durumu üzere devam ettiği sürece kızın o babadan uzak durması da zorunluluktur. Böyle bir baba hürmet ve saygıya layık değildir. Anne ve babaya normal şartlarda itaat farzdır. Ancak yanlış yaptıklarında veya yanlışı emrettiklerinde onlara asla itaat edilmez (bkz. Lokman, 31/15). Zira Allah Resulü (s.a.s.) bu konuda şöyle buyuruyor: Yaratıcıya isyan etme konusunda (yani günah işlemede) yaratılana itaat edilmez” (Müslim, İmaret, 39; Ebu Davud, Cihad, 87)

Son söz: Bu bir linç hareketi. Arkasındaki elleri görebildiğimiz bir linç. Ve tabii Diyanet’e ve Görmez Hoca’ya yönelik… Sebepleri de meçhul değil.

Ahmet Taşgetiren
http://haber.star.com.tr/yazar/fetva-linci—gercek-fetva/yazi-1082035

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar