Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Gerçek Mevlid Kandili Ne Zaman ? Ortalık Karışacak

Mahihaber ARGE grubu dini takvimdeki kargaşayı buldu. Diyanetçilerle İhlasçılar biribirine girer mi ? Google'u hatalı olarak gösteren Yenişafak faka mı bastı.?

2017-11-20 23:16:22
Gerçek Mevlid Kandili Ne Zaman ? Ortalık Karışacak

Mahihaber ARGE grubu dini takvimdeki kargaşayı buldu. Diyanetçilerle İhlasçılar biribirine girer mi ? Google'u hatalı olarak gösteren Yenişafak faka mı bastı.?

Mevlid Kandili Nedir

Mevlid: Doğum zamanı, doğulan yer ve zaman demektir. Peygamber Efendimiz’in (asm) doğduğu geceye “Mevlid Gecesi” denir. Bu gece Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, her sene bu geceyi, “Mevlid Kandili” olarak kutlamaktadırlar. Peygamber Efendimiz’in (asm) doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Mevlid gecesi sevinen sevap kazanır

Kutlu nebi Hazreti Muhammed Aleyhisselam'ın doğum günü bilindiği gibi 571 yılı Rebiulevvel ayının 12. Pazartesi sabahıdır. 

Mevlid Kandili, İslam dininde büyük öneme sahip olup kutlu peygamberin dünyayı şereflendirdiği günün gecesinin başlama saati ile Müslümanlar değerli bir geceye girmiş sayılmaktadır. Bu gece aynı zamanda Ahsen-i Bidat olarak adlandırılan ve İslam alemine sonradan yerleşmiş adetlerdendir. 

571 yılında dünyaya gelen Hazreti Muhammed'in doğum gününü "mevlid törenleri ile kutlama" geleneği 1232 yılında başlamıştır. Bu törenlerde doğumu anlatan değişik metinler okunmuştur. Bunlara "mevlid" adı verilmiştir.   

MEVLİD KANDİLİ MERAKLILARI

Bu mübarek günün ne zamana denk  geldiğini merak edenler sorgulamaya devam ediyor. Hz. Muhammed S.A.V'in kutlu doğumunun hangi miladi tarihe denk geldiği sorusuna cevap arayan vatandaşlar, takvimlerden, gazetelerden ya da internetten araştırmaya başladılar. Ve ilk bakılan yer Google ve Diyanet Takvimi ya da vatandailar elleri altında bulunan takvimlerden yararlanmaktadır.

YENİ ŞAFAK FAKA MI BASTI

YeniŞafak gazetesi bugünkü haberinde "Google’dan Mevlid Kandili hatası" başlığı ile 
"Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google, bu seferde Mevlid Kandili’ni hatalı verdi. Geçtiğimiz Berat Kandili’ni de yanlış veren teknoloji devi yine aynı hatayı yaparak bir gün sonrayı işaret etti." diyerek Google'un hata yaptığını iddia etti.

Yenişafak, Diyanet takvimine göre 29 Kasım 2017 gününü baz alıp Google'nun 30 Kasım 2017'i göstermesini Google'un hatası olarak gösterdi.

HÜRRİYET GAZETESİNDEKİ ÇELİŞKİ

Hürriyet Gazetesinden ise "Mevlid Kandili ne zaman idrak edilir"başlığı altında aynı yazı içinde iki farklı tarih vermesi dikkat çekti. 

Hürriyet "Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının 11.nci günü idrak edilmektedir. ( Oysa kandiller günü idrak edilmez gecesi idrak edilir. Ve 11. günü dediğinde 11.günün gecesi anlaşılmalıdır )  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre Mevlid Kandili 2017 yılında 29 Kasım 2017 tarihine denk gelmektedir. "deyip bir alt paragrafta ise "Rebiulevvel ayının Onikinci gecesi olan Mevlid kandili, " diyerek doğrıusunu yazmış ama çelişkili bir yazıya imza atmış oldu

DİYANET'TE HANGİ TARİH DOĞRU

Diyanet İslam Ansiklopedisi ise "cilt: 24; sayfa: 301 [KANDİL - Nebi Bozkurt] başlığı altında 
"Bazan Arapça “leyl” (gece) kelimesi eklenerek leyle-i Kadr, leyle-i Berât ... şeklinde de kullanılır. Bu gecelerin kutlanma tarihleri kamerî takvime göre şu şekilde belirlenmiştir: Mevlid kandili rebîülevvel ayının on ikinci, Regaib receb ayının ilk cuma, Mi‘rac aynı ayın yirmi yedinci, Berat şâban ayının on beşinci, Kadir ise ramazan ayının yirmi yedinci gecesi. Zikredilen rakamlar daima geceden sonra gelen güne aittir." demiştir.

Diyanet İslam Ansiklopedisi rebîülevvel ayının on ikinci gecesi dese de Din Hizmetleri Müdürlüğünün web sayfası "Mevlid Kandili rebîülevvel ayının on birinci günü"nü mübarek gece olarak işaretlemektedir.

Böylece Diyanet İşleri Başkanlığı da Mevlid Gecesinin rebîülevvel ayının 11 mi 12 simi olduğunu açıklamak zorunda kalacak. Bu bilgilerden muhakkak bir yanlış olarak açıklanmasıı gerekecek. 


Bu arada Diyanet'e sormazlar mı "Ansiklopedi yanlış mı ?" Ayrıca,  kandiller günü idrak edilmez gecesi idrak edilir. Ve 11. günü dediğinde 11.günün gecesi anlaşılmalıdır bilgisini de vatandaştan daha iyi bildiği kesindir.

İHLAS DA KENDİ İÇERİSİNDE ÇELİŞKİDE

Türkiye Gazetesi takvimi ise 30 Kasım 2017 gününü Mevlid Kandili olarak gösterip, Rebiulevvel ayının 11. günü olarak 30 Kasım gününü göstermektedir. 

Fakat aynı gruba bağlı TGRThaber Diyanet'in tarihi olan 29 Kasım'ı baz alırken İHA haber ajansı da Türkiye takviminde olduğu gibi 30 Kasım 2017 gününü duyurmakla yetiniyor.

DİYANET VE İHLAS TAKVİM TARTIŞMASINA GİRER Mİ

Mahihaber.com yaptığı araştırmada dini takvim günlerinde çelişkiler olduğunu hatta bu çelişkiilerin kurumların kendi içlerinde de oluştuğunu da gördü. Bunun yanı sıra "kutlu doğum" tartışmalarında haklılığını ispat eden İhlas grubunun yine Mevlid Kandili gününün doğruluğu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı ile yeni bir tartışma içine girip girmeyeceği de merak konusu oldu. Bu arada kendi içinde Diyanet İşleri Başkanlığının çelişkili tarihler vermesi de bu iddayı İhlasçıların kazanacağı yönünde. Haliyle Google'da YeniŞafak'ı yalanlamış olacak. 

MEVLİD KANDİLİ KİMLER NE ZAMAN DİYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı 29 Kasım 2017
Türkiye Gazetesi Takvimi 30 Kasım 2017
İsmailağa takvimi  29 Kasım 2017
Resmitatiller.net  30 Kasım 2017
Google 30 Kasım 2017
Takvim.ufgu.com 30 Kasım 2017
İrfan Takvimleri 30 Kasım 2017
Fazilet Takvimi 20 Kasım 2017

Kaynak : Mahihaber.com ARGE grubu

FAZİLET TAKVİMİ
FAZİLET TAKVİMİ

İRFAN TAKVİMİ

İSMAİLAĞA TAKVİMİ

UFGU TAKVİMİ

RESMİTATİLLER.NET

GOOGLE

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
müslim
29 kasım diyen takvimler rebiülevvel ayının başlangıcını yanlış hesaplıyorlar.Doğrusu şudur: kandil 11 i 12 ye bağlayan gecedir ama rebiülevvel ayı yanlış hesaplanarak 1 gün önce başlatıldı diyanet tarafından.
Beğen (6)
2017-11-22 01:04:53

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar