Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Görmez, Amerikayı Yeniden Keşfediyor “Neden Bu Haldeyiz?”

2017-02-25 06:44:41
Görmez, Amerikayı Yeniden Keşfediyor “Neden Bu Haldeyiz?”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuştu. İslam Coğrafyası’nın yaşadığı sıkıntılardan bahseden Prof. Dr. Görmez müftülere; din istismarcılarının, din, dil, mezhep, ırk ayrımı yapanların, bugün Müslümanlara verdiği zarardan bahsetti. 15 Temmuz darbe girişimini düzenleyen FETÖ’cülerden ve onların samimi Müslümanların bilgisizliğini kullanarak verdiği zararları anlatan Prof. Dr. Görmez, bu din istismarcılığının din emniyetini tehdit ettiğini anlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Bu toplantı dünyamızın özellikle yaralı coğrafyamızın, bölgemizin giderek karmaşık sorunlarla boğuştuğu bir dönemde önemli bir hal almıştır. Bu sorunlar bugünü değil geleceğimizi de ilgilendirmektedir. Son yıllarda, yaşadığımız bütün acılarda, hem ülkemizde hem coğrafyamızda, hem tüm dünyamızda, yaşadığımız travmalarda bir numaralı gündem ‘Din’ konusu ve en önemli maddenin İslam olduğunu görüyoruz.

Tüm sorunlar İslam’la ilişkilendiriliyor

Tüm bu gündemlerde İslam olumsuz olarak insanlığın önüne konmaktadır. Cehalet bir şekilde dinle ilişkilendirilir. Savaştan bahsedilirken, çocuk istismarından, kadına şiddet konuşulurken, konu yine bir şekilde İslam’a dayandırılır. Mülteciler sorunu konuşulur, muhacirler, mezhep tartışmaları gündeme gelir konu yine İslam’la ilişkilendirilir. Darbe olur başka ülkelerde, darbe yapılır kendi ülkemizde konu yine İslam olur. Bütün bunlar algılarımızı rehin almaktadır. Bugünümüzü etkilediği gibi, geleceğimizi, çocukluğumuzu etkilemektedir. Dinin ruhunun evrensel mesajlarının bir tarafa bırakıldığı, Allah adına ahkam kesenlerin birbirini tekfir ederek ilerlediği bir dönemdeyiz. İlim, hikmet, adalet gibi kurucu kavramların giderek silikleştiği, güç, iktidar kavgalarının çığırından çıktığı ve bu kavgaların din kisvesi altında yapıldığı günlerden geçmekteyiz. İşte bu günlerde İslam medeniyetinden bahsetmek bir hayali anlatmak mıdır? Hayır. İslamın barış ve huzur mesajlarından bahsetmek bir ütopyanın peşinde sürüklenmek midir? Hayır. Arap yarımadasından, Çin Denizi’ne, Semerkant’tan Akdeniz’e kısa sürede yayılan İslam, Çin, Yunan, Hint gibi birçok kültürü etkilemiştir.Farklı dinlerin, farklı mezheplerin, farklı etnik unsurların iç içe yaşadığı İslam şehirleri huzur coğrafyaları olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada İslam’ı anladıklarını iddia edenlerin hali içler acısıdır.

‘Bugün neden bu haldeyiz?’

Bölgemizde ve coğrafyamızda katledilenler sadece masum insanlar değil, Bağdat ve Şam’ın birlikte yaşama ruhudur. Aynı topraklarda yaşayanların birbirini boğmasına şahitlik ediyoruz. Dünün ilim şehri olan Bağdat’ta kütüphanelerin yerini cephanelikler almaktadır. Avrupa’nın Müslüman yürekleri endişe ile çarpıyor. Orta Asya’nın iman toprağına ekilen tazecik filizler, ihanet şebekeleri tarafından sinsice koparılıyor. Bu yaşananlar ile İslam’ın gücü bir araya konulamaz. İslam’da hiç kimse dininden, dilinden, renginden, ırkından dolayı yadırganamaz. İslam herkesin aklının, canının, malının dokunulmazlığını korur. Bu yüzden İslam toprakları eman yurdudur. Bugün neden bu haldeyiz?

İslam’ın bütün kaynaklarına baktığımız zaman 5 büyük emniyetten bahsedilir. Din, can, akıl, mezhep, mal güvenliği… Bu 5 güvenlikten hangisinin önemli olduğu tartışılmıştır. Can hepsinden kıymetli olduğu için birçok İslam bilgini il sıraya yerleştirmiştir. Birçok din bilgini ise Din güvenliğinin başta olması gerektiğini söylemektedir. Bugün din güvenliğimiz tehlike altında. Bu yüzden sadece ülkemiz tehdit altında değil, tüm coğrafya din tehdidi altındadır.

‘İslam ülkelerinin liderleri iş birliği yapmalı’

Konuşmamda önce idareciler, bugün asıl bize, ilim adamlarına düşen vazifeler üzerinde durmak istiyoruz. Din konusunda yanlışlarımız siyasetten ayrı görülemez. Bugün İslam coğrafyasını göz önüne aldığımızda aynı şeyleri görüyoruz. Bugün İslam ülkelerinin liderleri, bu coğrafyada kan akmaması için her türlü iş birliğine açık olmalıdır. Mezhebe dayalı siyasetçilik yoktur. Mezhebe dayalı siyasetçilik ancak kan, göz yaşı getirir. İslam coğrafyasının her köşesinde çınlayan ezanların salaha davetine İslam ülkeleri liderleri icabet etmelidir. Tevhidin buluşturduğu toplumlar olarak, birlik ve beraberliğe ulaşmak zorundayız.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar