Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Görmez, Avrupalı Genç Türklere Verdiği Sözü Tuttu

2017-02-25 05:03:39
Görmez, Avrupalı Genç Türklere Verdiği Sözü Tuttu

Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaptığı cami ziyaretleri sırasında çok sayıda gencin etrafını sararak “Biz umreye gitmek istiyoruz. Bize bu konuda yardımcı olun, sizinle umrede buluşmak istiyoruz.” şeklinde isteklerine söz veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, verdiği sözü Mekke’de 2500 Avrupa’da yaşayan Türk Gençlerine yerine getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2017 Hac Protokolü İmza Töreni için gittiği Suudi Arabistan’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) organizesinde Almanya, Fransa ve Avusturya başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde eğitim gören yaklaşık 2 bin 500 öğrenciyle Mekke’de buluştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gençlerin yoğu ilgisinden duyduğu memnuniyetle yaptığı konuşmasına “Bizleri, insanlık için kurulan ilk evde, Kabe’de buluşturan Yüce Rabbimize hamd-ü senalar olsun. Vahyin kalbinde, Hz. İbrahim’in, Hz. İsmail’in mekânında, sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) doğduğu topraklarda, bütün insanlığa rahmet getiren İslam’ın ilk ortaya çıktığı bu güzel mekanda buluşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Hz. Adem’den, Hz. İbrahim’e, Hz. İsmail’den Resulü Ekrem Muhammed Mustafa’ya (s.a.s) kadar bütün peygamberlere salat ve selam olsun.” diyerek başladı.

Başkan Görmez’in umre ibadetinin manası, Avrupa’daki İslamofobik nefretle nasıl mücadele edileceği, Müslüman kimliği nasıl muhafaza edileceği ile ilgili gençlere hitaben yaptığı konuşmakısaca şunları söyledi.

“Niyet, amelin çekirdeğidir. Niyet, amelleri Allah’a taşıyan birer çekirdektir. Önce niyet ettiniz umre yapmaya, kıblegâhınıza gelmeye karar verdiniz. Sonra ihram kıyafetlerinizi giydiniz. Umrenin ve Haccın her rüknü, Allah’a verdiğimiz bir sözdür. Biz, Allah’a söz veriyoruz; “Allah’ım, ben yeryüzünde harama dokunmayacağım. Börtü böceğe bile dokunmayacağım. Kainata, tabiata zarar vermeyeceğim. Bir daha günah işlemeyeceğim ve ben senin huzuruna gelmeye hazırım” sözünü vermiş oluyoruz. İkinci aşama, Mikat mahallidir. Mikat, Allah ile randevulaşmak demektir. Umreye niyet etmekle, Allah’a verdiğiniz sözü yerine getiriyorsunuz. Daha sonra Lebbeyk Allâhümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde venni’mete leke vel mülk, lâ şerîke lek. “Hizmetine geldim. Ey Allah’ım! Hizmetine geldim. Senin ortağın yoktur, hizmetine geldim. Hamd ve nimet senindir. Mülk senindir, ortağın yoktur. Allah’ım Sana itaat ve ibâdete hazırım, emrine boyun eğiyorum. Sana ibâdet üzereyim. Senin ortağın yoktur. Emrine boyun eğiyorum. Hamd ve nimet gerçekte Senindir. Mülk de Sana mahsustur. Senin ortağın yoktur.” diyerek misakınızı yenilemiş oluyorsunuz.

Sonra Kabetullah’ı görüyorsunuz. Arkasından kalbinizi Kâbe’ye vererek, Hacer ül Esved noktasından selam vererek “Bismillahi Allahu Ekber” diyerek, istilam yaparak tavafa başlıyorsunuz. Tavafa başlarken yaptığınız duayı hatırlayın: “Allah’ım Sana imanımı tazeliyorum, Sana iman etmiş olarak geldim. Senin kitabına tabi olarak, Sana verdiğim sözde durmak için geldim. Senin peygamberinin sünnetine uyarak geldim” diyerek ahdinizi bir daha yeniliyorsunuz ve duanızı yaparak Kabetullah’ı tavaf ettiniz. Sonra makamı İbrahim’de iki rekat namaz kıldınız. Sonra Safa’ya, Merve’ye gittiniz. Safa ve Merve arasında say yaptınız. Hz. Hacer validemiz gibi, o nasıl ki İsmail’i için su aradı, siz de orada dua ederek rahmet aradınız. Siz de Hacer gibi ilahi rahmeti aradınız.

Siz hepiniz muhteşem bir tarihin, muhteşem bir medeniyetin çocuklarısınız. Anneleriniz, babalarınız Türkiye’de doğmuş olabilir ama siz başka dünyalarda dünyaya geldiniz. Öncelikle yapacağınız en önemli şey, umre ibadetini bir dönüm noktasına dönüştürerek yeni bir hayata atılmaktır. Umre ibadeti ile birlikte yeni bir sayfa açmak, yeni bir hayata başlamaktır. İnanıyorum ki döndüğünüzde hayatınızın değişmiş olduğunu göreceksiniz. Hayatınızın çok daha güzelleştiğini göreceksiniz.

Bize düşen en büyük görev, içinde yaşadığımız toplum içerisinde kendi varlığımızı korumak, kendi kimliğinizi muhafaza etmek, Müslüman kimliğinizi muhafaza etmektir. İbrahim Peygamberin zürriyetinden olduğunuzu asla unutmamaktır. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) ümmeti olduğunuzu asla unutmamaktır. Büyük bir tarihin, büyük bir medeniyetin çocuğu olduğunuzu asla unutmamaktır. Bunları unutmadan yolumuza devam etmektir. Önce vereceğiniz büyük karar budur.

Dünyayı hep parçalara böldüler. Doğu dediler, Batı dediler. Batı ile Doğuyu karşı karşıya getirdiler. Halbuki Allah, “Doğu da Allah’ındır Batı da Allah’ındır” buyuruyor. “İki Doğu’nun da Rabbi Allah’tır. İki Batı’nın Rabbi de Allah’tır. İki Doğu aynı zamanda Kuzey ve Güneyi de içine katarak. Rabbimiz yüce kitabında böyle ifade eder. Siz bulunduğunuz dünya neresi olursa olsun, dünyayı bir bütün kabul ederek, coğrafyaları bir bütün kabul ederek, bütün insanları “Hilkatte eş ya da dinde kardeş” görerek, bütün insanları Adem’in çocukları görerek öncelikle bu ayrımları ortadan kaldıracaksınız. Doğu’yu ve Batı’yı birleştirecek rahmete sahip olduğunuzun farkında olarak çalışmalarınızı yapacaksınız. Daima ilimle, hikmetle kendinizi donatacaksınız.
“İslamofobik nefretleri, Mekke’den taşıdığınız rahmetle söndüreceksiniz…”

Üç şeyi çok okuyacaksınız. Allah’ın üç kitabını çok okuyacaksınız. Bir; insanı. İki; kainatı. Üç; Kur’an’ı. Kur’an’ı çok okuyarak daima ilim sahip olacaksınız. Daima bilginizi arttırarak yolunuza devam edeceksiniz. İlimden, bilgiden, hikmetten, marifetten hiçbir zaman kopmayacaksınız. Bugün zor bir dünyada yaşıyoruz. Etrafınızı İslamofobik nefretler kuşatmış vaziyette. Bu nefretler düşmanlığa dönüşüyor. İslamofobik nefretleri Mekke’den taşıdığınız rahmetle söndüreceksiniz. Kalbinizle, ruhunuzla Muhammed Mustafa’dan, İbrahim Halilullah’tan, İsmail Zebihullah’tan aldığınız rahmetinizle, sevginizle kuşatarak İslamofobik nefretlere, sevgiyle ve rahmetle karşılık vereceksiniz.

Yeryüzünde kötülüğü ortadan kaldıran en büyük güç iyiliktir. Kötülüğü, kötülükle ortadan kaldıramazsınız. Kötülüğe kötülükle karşılık verdiğiniz zaman kötülük ikiye çıkar. Kötülüğü ortadan kaldıracak en büyük güç iyiliktir. Siz ırkçılıkları, rahmetinizle yeneceksiniz. Düşmanlıkları, sevginizle mağlup edeceksiniz.

Bulunduğunuz dünyalarda farklı inançları, farklı kültürleri, farklı medeniyetleri ahlak ve hukuk çerçevesinde birlikte yaşatacak bir fikir ve düşünceye daima sahip olacaksınız. Çünkü biz böyle bir medeniyetin çocuklarıyız. Gayrimüslim komşunuz, sizin sözünüzü, sizin davranışlarınızı gördüğünde “İslam ne kadar güzel bir din” demek durumunda kalsın. Her birimiz örnek olmalıyız. Adı Ahmet olan, adı Mehmet olanlar, adı Hatice olanlar, adı Ayşe, Fatma olanlar her birimiz aynı zamanda bu mübarek isimleri taşıyoruz. Onların örnek hayatlarını kendi hayatlarımızda göstermeliyiz. İşte bu aynı zamanda İslamofobik nefretleri ortadan kaldıracak en büyük güçtür.

Dünyada büyük acılar yaşanıyor. Şiddet ve terör modern bir sömürge yöntemi olarak İslam coğrafyasının kuşatmış vaziyette. Şunu bilin ki bu şiddet ve terör asla yüce dinimiz İslam ile yan yana getirilemez. Bunun İslam’dan kaynaklandığını söylemek, İslam’a yapılmış en büyük iftiradır. Ancak küresel güçlerin çatışma alanı haline getirdiği coğrafyada işlenen cinayetlerden dolayı sizler, yaşadığınız dünyalarda asla başınızı öne eğmeyeceksiniz. Çünkü DEAŞ’ın işlediği cinayetlerden siz sorumlu değilsiniz. Boko Haramların, El Kaidelerin işlediği cinayetlerden, Avrupa’da yaşayan herhangi bir Müslüman sorumlu değildir. Siz hiçbiriniz başınızı öne eğmeyeceksiniz. Bilakis daima başınız dik olarak yürümelisiniz ve bu bizi kuşatan bütün bu kötülükleri nasıl ortadan kaldıracaksınız? Hep birlikte, çalışacağız. Hep ilimle donanacağız, değer üreteceğiz. Bulunduğunuz dünyalarda sürekli değer üretin, bilgi üretin. Değer üretin, başkaları sizin ürettiğiniz değerlerden istifade etsin. Başkalarını sizin ürettiğiniz bilginin ışığından istifade etsin.

Yüce Rabbimiz, ibadetlerinizi kabul etsin, umrenizi kabul etsin, tavafınızı kabul etsin. Buradan avuç avuç sevgi ve rahmet taşımayı Allah sizlere nasip etsin. Buradan Rabbimizin rızasını, Rahmetini, annelerinize, babalarınızı, kardeşlerinize taşımayı nasip etsin, ömürler ihsan eylesin. Cenab-ı Hak, nerede yaşarsanız yaşayın İslam ümmetinin onurlu bir ferdi olarak, İslam’ı güzel yaşayarak, etrafımızdaki bütün insanlara örnek bir hayat yaşayarak, ahlaklı bir hayat yaşayarak yaşamayı hepimize nasip eylesin. Amin”

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar