Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Görmez, Bayan Din Görevlilerine “O Hanım”ı Örnek Gösterdi.

2017-02-25 06:22:10
Görmez, Bayan Din Görevlilerine “O Hanım”ı Örnek Gösterdi.

İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çeşitli programlar için bulunduğu Şanlıurfa’da, bayan din görevlileriyle bir araya geldi.
Dergah Camiinde halka hutbe irat eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, namazın ardından bölgede görev yapan bayan din görevlileriyle buluştu.
Yaklaşık bin 100 görevlinin bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Görmez, bölgenin dini ve manevi hayatına hizmet eden bayan din görevlilerin üstlendikleri vazifelerin önemine işaret ederek, “Ülkemiz, bölgemiz, coğrafyamız, dünyamız zor süreçlerden geçiyor. Bilhassa biz millet olarak dünyadaki mazlumların yaralarını sarmaya çalışırken kendi evimizde sıkıntılar yaşamaya başladık. Son aylarda hassaten Güneydoğumuzda, Şırnak’ta, Silopi’de, Cizre’de, Nusaybin’de, Dargeçit’te, Sur’da, İdil’de milletimizin her ferdini kalben yaralayan acılar yaşadık. Nice evlatlarımızı şehit verdik. Nice evler yıkıldı. Nice insanlar kendi evlerini terk etmek zorunda kaldılar. Bu bölgede görev yapan arkadaşlarımızla istişare toplantıları başlattık. Bugün de Urfa’da sizlerle birlikte geleceğimizi inşa noktasında istişare toplantıları yapmak üzere bir araya geldik” dedi.
Tarih boyunca insanlığın ortadan kaldırmakta zorlandığı cinsiyetçilik ve ırkçılık ideolojilerinin Hz. Peygamber tarafından kaldırıldığını ancak günümüz Müslüman toplumlarında hala bazı kırıntıların olduğunu ifade eden Başkan Görmez, Müslüman toplumların yanlışa düştüğü iki konu olduğunun da altını çizerek şöyle konuştu;
“Tarih boyunca insanlığın ortadan kaldırmakta zorlandığı cinsiyetçilik ve ırkçılık ideolojilerini Hz. Peygamber ortadan kaldırmıştır…”
Yeryüzünün en kadim ideolojilerinden cinsiyetçilik ideolojisiyle mücadele ederek, kadının erkekle eşit olduğunu, Allah’ın eşit muhatap kulu olduğunu, kadının erkek gibi yeryüzüne halife olarak gönderdiğini, mümin erkekler ile mümin kadınların birbirlerinin velileri olduklarını ve yeryüzünü birlikte imar etmek durumunda olduklarını bildiren ve bunu hayatının her aşamasında gösteren, Medine’yi kadınların ve erkeklerin birlikte tahsil gördüğü bir üniversiteye dönüştüren Sevgili Peygamberimize selam olsun. İslam ümmeti asla tek kanatlı olarak yeryüzünü imar edemez. Allah bu kainatı sadece erkekler imar etsin diye yaratmadı. Sadece erkeklere böyle bir görev vermedi. Allah bütün insanlara bu görevi verdi.Cinsiyetçilik, ırkçılık tarih boyunca insanlığın ortadan kaldırmakta zorlandığı köklü ideolojilerden olmuştur. Bu köklü ideolojileri Sevgili Peygamberimiz ortadan kaldırmıştır. Ancak biz Müslümanlar Peygamber’imizin bu mirasına sahip çıkamadık. Eğer biz Peygamberimizin insanlığa bıraktığı o yüce değerlere sahip çıkabilseydik, toplumumuzda hala kadına karşı şiddet, aile içi şiddet diye bir şey olmazdı. Kadını kadın olduğu için aşağılayan cahiliye ideolojileri hala aramızda dolaşmazdı. Kız çocuklarını hakir gören müşrik, cahiliye anlayışı İslam toplumlarında zerre kadar neşvünema bulamazdı. Eğer biz Peygamberimizin bu konudaki bütün öğretilerine sahip çıksaydık, rızası alınmadan zorla hiçbir kız çocuğu evlendirilemezdi. Eğer peygamberimizin bu konudaki mirasına sahip çıkabilseydik, erkek çocukları okutulurken kız çocuklarını cahil bırakan anlayış İslam ümmeti içerisinde asla neşvünema bulamazdı. Bu ideolojilerin kırıntıları İslam ümmeti içerisinde varlığını sürdürmeye devam etti. Hala bu cahiliye kırıntılarının Müslümanların arasında kol gezdiğini biliyoruz.
“Yeryüzünün ve insanlık tarihinin en önemli hadisesi olan nübüvveti, Hz. Peygamber ilk olarak ümmetin validesi Hz. Hatice ile istişare etmiştir…”
Peygamberimiz ilk vahyi aldığı zaman ilk istişaresini ümmetin validesi Hz. Hatice ile yapmıştır. Yeryüzünün, insanlık tarihinin en önemli hadisesi nübüvvettir. Hz. Peygamberin bu büyük hadiseyi ilk istişare ettiği insan ümmetin validesi Hz. Hatice olmuştur. Hayatı boyunca O, İslam davetini bunun üzerine bina etti. Cinsiyetçilik ideolojisini yok eden ve yeryüzünü kadınlarla erkeklerin birlikte imar ettiği bir dünyayı kurmak için yola koyuldu. İlk iman eden insanlar arasında, ilk Habeşistan’a hicret edenler arasında, Akabe biatlarının her ikisinde de, Medine’ye hicret ederken, Medine’de bir medeniyet inşa ederken hep kadınlar oldu. Birlikte Medine’yi kurdular. İslam davetini birlikte yeryüzüne yaydılar. Hz. Peygamber tarafından bu birliktelikte hiç taviz olmadı. Mescidi Nebevi’de bir günü tamamen kadınlara tahsis etti. Namazlara kadınlar iştirak etti. Cuma namazlarını, bayram namazlarını kadınlar da kıldı.
“Bir taraftan Hz. Peygamberin bıraktığı ilkelere bakıyoruz, diğer taraftan kadını bir meta haline getiren dünyaların Müslümanlara ders vermeye kalktığına bakıyoruz…”
Kuran’a bakıyoruz bir de kadına bakıyoruz. Bir taraftan Peygamber efendimizin bıraktığı ilkelere bakıyoruz, bir taraftan da Boko Haramların kaçırdığı Müslüman kadınlara bakıyoruz. Kitap’a bakıyoruz, Peygamber’e bakıyoruz bir taraftan da DAİŞ’in cariyeleştirdiği kadınlara bakıyoruz. Kuran’a, sünnete bakıyoruz, Hz. Peygamberin kadınlarla ilgili en ufak bir hak ihlalini dahi ortadan kaldırmak için verdiği mücadeleye bakıyoruz, bir de zorla evlendirilen kızlarımıza, kadını cinsel bir obje ve meta haline getiren dünyaların Müslümanlara dersvermeye kalktığına bakıyoruz.
“Müslümanlar kadın konusunda tarihte iki büyük yanlış yaptı…”
Müslümanlar kadın konusunda tarihte iki büyük yanlış yaptı. Birincisi, cahiliye geleneklerini din haline getirmeye kalkışmaları oldu. Bu başlı başına bir felakettir. Geleneğe ait cahiliyeye ait kırıntıların din kisvesi altında Müslümanların hayatına girmesi. İkincisi ise, İslam adına bazı yanlış yorumların ortaya çıkması. Bu iki unsuru bir tarafa bırakarak bizim yeniden Kur’an’ı ve Sünneti doğru okumamız, doğru yorumlamamız gerekiyor.
Açılış konuşmasını Başkan Görmez’in yaptığı ‘Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı’, Şanlıurfa’da ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan yaklaşık bin 100 bayan din görevlisinin katılımıyla iki gün sürecek.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar