Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Görmez, Bursa'da Konuştu, Camiler hiziplerin yeri değildir

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bursa İl Müftülüğü hizmet binasının açılışını yaptı...

2017-05-12 16:42:43
Görmez, Bursa'da Konuştu, Camiler hiziplerin yeri değildir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, i Bursa'da, İl Müftülüğü hizmet binasının açılışını yaptı.
Açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Şehirlerin de bir ruhu var, bir kalbi var. Bursa ruhu yüce olan bir şehir. Bursa kalbi 'Allah Allah' diye atan bir şehir. Bursa İslam medeniyetinin ilim irfan merkezidir" dedi. 
Diyanet olarak en büyük gayelerinin şehirlerin ruhunu ve kalbini muhafaza etmek olduğunu kaydeden Başkan Görmez, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi;
"Diyanet ve müftülükler sıradan bürokratik bir mekanizma değildir, olmamalıdır. Şehirlerimizin dini ve manevi hayatını ayakta tutmak için çalışmalıdır. İmamlarımız atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü olsun istiyoruz. Sadece günde beş defa namaz kıldıran memur değil, şehrin, mahallenin, sokağın, köyün, kasabanın, beldenin manevi hayatını ayakta tutan bir manevi mimar olarak çalışsın istiyoruz. Mihrabın abidi, minberin alimi, kürsünün nasihi olsun. Bursa Ulu Camimiz yeryüzünde mabetlerin taşlardan ibaret olmadığını gösteren, her harcında maneviyat olan bir mabettir. Bursa Ulu Camiinde kimlerin secdeye vardığını düşündüğümüz zaman, onların her birinin ilminin, irfanının, maneviyatının caminin taşlarına sindiğini orada namaz kılan herkes iliklerine kadar hisseder. Bu maneviyatın şehirlerimizden eksik olmaması lazım. Müftülükler şehirlerde Diyanet İl Müdürlüğü vazifesini gören kurum olmamalıdır. Şehirlerin manevi hayatını imar eden sokak sokak cadde cadde şehirlerin manevi ruhunu imar eden kurum olmalıdır. Vatandaş her müşkülünü buraya getirebilmelidir. 
Türkiye, Türkiye'den büyüktür. Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi mazlumun kalbine dokunursanız dokunun Türkiye'nin Türkiye'den büyük olduğunu görürsünüz.
Diyanet de sadece Türkiye'nin Diyaneti değil, Orta Asya'da Müslüman kimliğini ayağa kaldırmak isteyen kardeşlerimizin,  Kafkasya'daki, Balkanlar'daki kardeşlerimizin de Diyaneti oldu. Sadece bu bölgeler değil, Avrupada beş milyonu bulan millet varlığımız var. Müslüman kimliklerini koruyarak içinde yaşadıkları toplumla barış içinde yaşamalarının teminatı olan kurumdur Diyanet. Son iki asır sömürgeler altında inleyen Afrika'daki Müslüman kardeşlerimizin de Diyanetidir. Latin Amerika'da yaşayan yedi milyon Müslüman kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılayandır Diyanet.
Milletlerin siyasi ve ekonomik istikrarı önemlidir. Ancak coğrafya şunu gösteriyor. Müslüman milletler dini istikrarını, dini bütünlüğünü, din güvenliğini kaybettiği zaman siyasi ve ekonomik istikrarı da yok olur. Güven ve barışı da yok olur. Her caminin bir hizbe dönüştüğü, her okulun bir partiye dönüştüğü, her dini müessesenin bir fırkaya bölündüğü bir ülke olmak istemiyorsak hep birlikte Diyanetimizi gözümüz gibi korumamız, muhafaza etmemiz lazım. Diyaneti sıradan bürokratik bir kurum olarak görmemeliyiz. Şanını yüceltmeliyiz. Yapısını, anayasal konumunu çok daha güçlendirerek yolumuza devam etmeliyiz. Bu hem milletimiz, hem gönül coğrafyamız hem de dünya için önem arz ediyor.
Bu güzel hizmet binamız Bursa'ya hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bursa'da Molla Fenariler, Molla Güraniler, Emir Sultanlar tekrar yetişmeye devam etmeli. Allah, İslam aleminin elem ve kederlerini geride bırakarak Ramazana ulaşmasını nasip etsin.
Açılış törenine Başkan Görmez'in yanı sıra Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa İl Müftüsü İzani Turan, Bursa eski Müftüleri, ilçe müftüleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar