Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Görmez "“Hac ibadetinde Müslümanları bekleyen üç tehlike var”"

2017-02-25 06:15:51
Görmez "“Hac ibadetinde Müslümanları bekleyen üç tehlike var”"

Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘2015 Yılı Hac Organizasyonu Değerlendirme Toplantısı’ düzenledi.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kızılcahamam’da gerçekleştirilen ve iki gün sürecek değerlendirme toplantısına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

Hac organizasyonunda verimliliği artırmak amacıyla düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hac değerlendirme toplantısının Diyanet İşleri Başkanlığında son derece önemli bir gelenek olduğunu ifade ederek, “Hac organizasyonunda görev yapan arkadaşların bu hizmeti enine boyuna tartışması, eksikleri tartışması, çözüm önerileri sunması son derece önemlidir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kurumlarda da bizleri bekleyen en büyük tehlike işlerimizin rutinleşmesidir” dedi.

Bu yılki haccın yaşanan kazalardan dolayı oldukça hüzünlü bir hac olduğunu kaydeden Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Vinç kazasında yaralılar ‘imdat’ isterken tavafın devam etmesi, İslam ilmihallerine girecek bir konudur…”

Bu sene hüzünlü bir hac yaşadık. Haccın hem başında hem sonunda iki büyük acı yaşadık. Haccın başında vinç kazası sonunda ise Mina izdihamını yaşadık. Ben bu kazalarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor ve bütün İslam dünyasına başsağlığı diliyorum. Vinç kazasında yaralılar ‘imdat’ diye bağırırken, ambulans beklerlerken tavafın devam etmesi İslam dünyasının ilmihallerine dahi kaydederek örnek verilmesi gereken bir konudur. Müslümanlığımızdaki çelişkileri göstermek bakımından önemlidir. Aynı şekilde bu sene Arafat’ta çok sivrisinek vardı. Herkes muhrim olduğu için öldüremiyordu ama Mina’da iki bine yakın kardeşimizi ezerek öldürdük. Bunun izahı yapılamaz. Bu biz Müslümanların ciddi bir sorunudur. Bunu çözmeden birbirini katleden DAİŞ sorununu çözemeyiz. Afrika’daki Müslümanların sorununu çözemeyiz. Bu bizim İslam anlayışımızla ilgili bir konudur.

“Hac ibadetinde Müslümanları bekleyen üç tehlike var…”

Hac ibadetinde bizleri bekleyen üç tehlike var. Bunlardan birincisi, vesilelerle gayelerin birbirine karışması… Hatta vesilelerin gayelerin önüne geçmesi… Haccın manası mahza gaye iken vesilelerin öne geçmesi, sadece organizasyonu konuşuyor olmamız ama asıl gayeyi ihmal etmemiz bizim ve İslam dünyasının önünde duran hac ibadetiyle ilgili en büyük tehlikedir. Önceliklerimizi kaybediyoruz. İkinci tehlike, modern zamanlarda artan bireyselleşmenin hacda da yaşanmasıdır. Biz hacda da bireyselleşme yaşıyoruz. Bireyselleşme hac ibadetini ihlal ediyor. Hac ibadeti asıl manasını kaybediyor. Diğer husus ise, hacıların, görevlilerin eğitimi… Hacdan önce, hac esnasında ve hacdan sonra, Arafat’ta, Cemeratta, otelde hacıların eğitimi üzerinde durulması gerekiyor. Haccın hikmeti ve esrarı konusunda hacıları bilgilendirmek gerekir.

“Hac ibadeti, büyük bir değişim ve dönüşüm hareketidir…”
Diyanet İşleri Başkanlığının 40 yıllık bir hac geleneği olduğuna da değinen Başkan Görmez, haccın büyük bir dönüşüm hareketi olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sonlandırdı;

Hac ibadeti büyük bir dönüşüm ve değişimdir. Ancak biz hac ibadetiyle dönüşmüyoruz. Kısa süreli bir rehabiliteye uğruyoruz ama hac ibadeti bizlerde köklü bir dönüşüm gerçekleştirmiyor. Diyanet olarak organizasyona elbette önem vereceğiz ancak bizim hac organizasyonunda başarımızın ölçüleceği yer orasıdır. Eğitimlerimiz bu açıdan son derece önemlidir.

Toplantıya Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri ve 2015 yılı hac organizasyonunda görev yapan ekip başkanları, kafile başkanları ve irşat görevlileri katıldı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar