Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Görmez, “Şahitli Namazların Nurlu Yüzü Çocuklardır”

2017-02-25 06:44:46
Görmez, “Şahitli Namazların Nurlu Yüzü Çocuklardır”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gençlerle Kayseri'de sabah namazında buluştu.

Sabah namazı buluşmaları kapsamında Kayseri'de eğitim gören uluslararası imam hatip ve ilahiyat öğrencilerinin yanı sıra çeşitli liselerden öğrencilerle Kayseri'nin tarihi camisi olan Cami-i Kebir'de bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, tabiatın bile uykuda olduğu bir vakitte, fecir vaktinde gençlerle mescidde buluşmanın büyük bir nimet olduğunu kaydederek, her fecrin insanlık için yeni bir doğuş olduğunu belirtti. Halep'te yıkık binaların arasından, enkazların altından çıkarılmaya çalışılan çocukların, bu fecir vaktinde unutulmamaları gerektiğini, yapılan bu zulme seyirci kalma zilletine düşülmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, tarihi Cami-i Kebir'i dolduran binlerce Kayseriliye hitaben şunları söyledi; "Sabah namazında bizleri buluşturan Allah'a hamdolsun..." Genç kardeşlerim, çocuk arkadaşlarım Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun. Allah'a ne kadar hamd etsek azdır. İnsan hayata bir kez gelir. Yaratılmışların içinde seçilmişler topluluğu olarak tabiatın, kainatın, pek çok insanların gaflet uykusuna yattığı bir zamanda gafletten uyanabilmeyi, Kabe'nin şubesi mescide gelebilmeyi, huzurda kıyamda durabilmeyi, huzurda rukua varabilmeyi, kendisine yaklaştıran secdeye varabilmeyi lütfettiği için Allah'a ne kadar şükretsek azdır. "Her fecir, insanlık için yeni bir doğuştur..." Allah'ın nimetlerini saymaya kalkışırsanız sayamazsınız. En büyük nimeti Allah'ın bize verdiği en büyük nimet İslam'dır. Hamdolsun, şükrolsun. Fecir vaktindeyiz. Fecir vakti Allah'ın and içerek değer verdiği bir vakit. 'Fecre andolsun ki' diye başlar fecir suresi. Bu vakit insanoğlu için yeni bir doğuştur. Akşam uykuya yattığımız her uyku bir ölüm, her fecir ise bir doğum, bir doğuştur. "Sabah namazı, fecir vaktinin Kuran'ıdır..."

Allah der ki, güneşin hareketlerine göre namaz kılınız. Güneş'in batışından gecenin oluşuna kadar. Ancak bu namazlar içinde birisi var ki, Allah ona 'fecir vaktinin Kuran'ı' diyor. Çünkü sabah okuduğunuz Kuran'a Allah'ın bütün melekleri şahit olur. Allah'ın murakabe melekleri vardır. Onların bütün hepsinin şahit olduğu vakit fecir vaktidir. Hamdolsun melekler, fecir vaktinde bizi Allah'ın huzurunda görüyorlar. "Sabah namazını hakkıyla eda eden Allah'ın zimmetindedir..." Sevgili Peygamber'imiz, 'sabah namazını hakkıyla eda eden Allah'ın zimmetindedir' buyurur. Eğer sabah namazını Allah'ın mescidinde birlikte kılmanın faziletini bilseydiniz gücünüz yetmediğiniz zamanlarda sürünerek gelirdiniz. Genç kardeşlerim, aziz gençler, kendinizi bu nimetten hayatınız boyunca mahrum etmeyin. Çocuk arkadaşlarım, büyüyünce hayatınız boyunca kendinizi bu büyük güzel nimetten hiçbir zaman mahrum etmeyiniz. Allah bizi bundan mahrum etmesin. En büyük mahrumiyet bu güzelliğin farkında olmamaktır. "Halep'te yapılan zulmü seyretmek zillettir..." Bu fecir vaktinde, bu icabet vaktinde Halep'te binaların altından çıkarılmaya çalışılan çocukları unutmak mümkün müdür? Ashabı uhdud sadece tarihte olmadı. Allah Kuran'da 'Kahrolsun o insanlara ki iman eden insanları ateş dolu hendeklere koyup yaktılar. Etraflarında oturup o müminlere yapılan işkenceleri seyredenlere de yazıklar olsun' buyuruyor. Yine bir ayetinde yüce Allah buyuruyor ki, 'O insanlardan intikam almalarının bir sebebi vardı Allah'a iman etmeleri. Her kim mümin erkek ve kadınlara işkence yaparsa ve sonra da tövbe etmeden bu dünyadan ayrılırsa onlar için yakıcı bir cehennem azabı vardır.' Allah yeryüzünde zulme maruz kalmış bütün kardeşlerimizi o kötülüklerden kurtarsın. Bizi de o kardeşlerimize yapılanları seyretme gibi bir zilletten muhafaza eylesin.

Binlerce Kayseriliinin camii doldurduğu sabah namazı programına, 67 ülkeden yaklaşık 300 uluslararası İmam Hatip ve ilahiyat öğrencisiyle birlikte çeşitli liselerden yüzlerce genç katıldı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar