Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Güleryüzlü Müftü Dur Durak Bilmiyor

İstanbul Müftüsü Yılmaz'ın yoğun programı devam ediyor. Müftüye yetişmek zor

2017-09-30 20:49:54
Güleryüzlü Müftü Dur Durak Bilmiyor

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, gündemi dolu dolu yaşıyor. Davetler, seminerleri konferanslar, toplantılar ve gelen misafirleri tam düzen içerisinde yerine getiren İstanbul Müftüsü adeta başını kaşıyacak vakit bulamıyor

Deyim yerinde ise, arkasından yetişmek zor. Muharrem Ayı, Aşure günü, üniversitelerin daveti, Diyanet İşleri Başkanlığı programları derken masasında zorunlu olduğu zamanlar, konuk gelişinde, ihtida programları, perşembe buluşmaları, müftülük görevler, taşra müftülüklerin davetleri derken kafasını kaçıyacak vakti yok.

Tabi tüm bunların sebebi alicenap ve güleryüzlü müftünün kimseyi kırmaması ve bulunduğu konumdaki izzet,ihsan ve bilgeliğin gerekliliği..

"Fakirler zenginlerin sofrasına oturamaz" sözüyle ünlenmiş bir önceki müftü Prof.Dr.Rahmi Yaran'ın uzak kaldığı "insanlara insanca yaklaşım felsefini, nerede olduğun değil ne yaptığın önemli" felsefesiyle çizgisini çizen güleryüzlü, dost insan Hasan Kamil Yılmaz mütevaziliğin güzel bir örneğini teşkil etmekte.

Görevini tam bir sorumluluk anlayışında yerine getirmeye çalışan Yılmaz'ın "bulunduğumuz bu makam, vaktiyle Meşîhat olarak bilinen Şeyhülislamlığın barındığı bir makam. İstanbul Müftüsü olarak görevlendirilmiş olmaktan dolayı büyük bir onur duyuyorum ve Cenab-ı Hakk’a hamd ediyorum; ayrıca beni göreve lâyık görenlere teşekkür ediyorum. " diyerek görevin büyüklüğünü Allah'a hamd edecek kadar kıymetli biliyor.

Yılmaz'ın " İstanbul’da 15 milyon insanın bir hizmet beklentisi var. İslam dünyasının, Türk dünyasının İstanbul’dan beklentisi var; taleplerini Ankara’dan önce İstanbul’a ulaştıran insanlar var. Prosedürü bilenler, “Aman, önce bir İstanbul Müftülüğüne uğrayalım, orasıyla bir görüşelim, ondan sonra Ankara’ya gideriz” derler. Dolayısıyla bütün bunlar bize, buradaki sorumluluğumuzun mertebesini gösteriyor. " diyecek kadar mütevazi olması müftülük koltuğunu kibir nakamı değil hizmet makamı olarak kalben gönülden isteğinin dışa vuruluşsözleridir.

Ve bu yüzden Prof.Dr. unvanını taşımak da bu kadar yakışıyor. Hatta Diyanet İşleri Başkanı olsa idi şimdiki Başkanın aldığı tepkilerin pek çoğu da gündeme gelmezdi. 

İşte yazı hazırlanırken Hasan Kamil Yılmaz'ın son 48 saatinde katılım gösterdiği programlardan satır başları

“Kerbela Şehitlerini Anma” programları

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kerbela Şehitlerini Anma” programları kapsamında İstanbul Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde Muharrem iftarı verdi. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen iftarda, Alevi, Bektaşi ve Caferi kanaat önderleri bir sofrada buluştu. Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, kasideler, mersiyeler, mevlitten bölümler ve ilahiler okundu.
İftar programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam dünyasında yaşananlara dikkat çekerek, “Bugün İslam coğrafyasını Kerbelâ’ya dönüştürenler, etnik, mezhep, meşrep kavgalarıyla Müslümanların arasına tefrika sokarak bunu yapıyorlar” dedi.

Yılmaz ‘Medeniyet Değerlerimiz’ konulu bir konferans 

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak ‘Medeniyet Değerlerimiz’ konulu bir konferans verdi. Yılmaz, “Medeniyet tartışmalarının çok gündemde olduğu ve Müslümanların medeniyet konusunda biraz mahcubiyet hissettikleri bir dönemdeyiz. Ama aslında hem sevgi medeniyeti, hem vakıf medeniyeti, hem de insanlık medeniyeti kurmuş olan bir milletin evlatlarıyız. O bakımdan o değerlerimizin yeniden farkında olmak, onları gündeme taşımak, bunlar üzerinden bugün Müslümanların başını önüne eğdiren bir takım grupların yanlışlarını ifade etmek ve bu değerlerimizle yeniden yüzleşmek nasip olur diye bu başlığı belirledik. Mehmet Akif’in “Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz: Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz!” dediği gibi, bizim millet oluşumuzu ortaya koyan değerlerimiz var. Bu değerler bizim Kur’ani değerlerimiz. Ama bunlar aynı zamanda beynelmilel, küresel değerler anlamında önemli değerler.” sözleriyle konuşmasına başladı.  

“Bizim umranımızı, medeniyetimizi oluşturan dört önemli değer var” diyen İstanbul Müftüsü Yılmaz, bu değerleri şöyle sıraladı: “Bunlardan birincisi ezeli hikmettir ki, vasıtası akıldır. Akılla elde edilebilir ama vahyin aydınlığındaki akılla elde edildiğinde daha net sonuçlara götürecektir. İkincisi ebedi risalettir ki, kaynağı vahiydir. Cenab-ı Hak tarafından kulları için aydınlatılmış yol manasındadır. Üçüncüsü vicdani merhamettir ki, bunun da kaynağı insandaki kalptir. Dördüncüsü adalettir ki, adl veya adalet kelimesi hem mutlak manada dünyadaki dengedir; hem de sosyal hayattaki, hukuktaki denge ve adalettir.”

Medeniyet değerleri arasında saydığı dört önemli kavramı geniş bir şekilde açıklayan İstanbul Müftüsü Yılmaz; “Herkese aynı adalet anlayışıyla, aynı gözle bakabilme algısı bizim medeniyetimizin temel özelliğidir. Bunun en güzel örneğini Hz. Peygamber Medine vesikası ile göstermiştir. İşte bu anlayış tarih boyunca bizim milletimizin birlikte yaşama kültürünün en temel değerlerini oluşturmuştur. Birlikte yaşamayı, beraber yaşamayı içselleştiren bir medeniyetin mensubu olarak böyle bir adalet mekanizması, böyle bir ilişki mekanizması kurmuşuz. Ancak maalesef bugünü yönetemiyoruz. Bugün bunu yeniden yönetmenin yolu insanlarımızın bizim en temel değerlerimiz olan merhametten başlayarak adalet ve hikmet algısıyla yetiştirilmesi, devletlerin ve milletlerin buna göre yeniden dizayn edilmesinden geçmektedir. Şu anda gerçekten durum çok kritik. ABD ve Avrupa’da İslamofobia algısının yüzde 85’lere ulaştığı söyleniyor. Bunun da temel sebebi Müslümanların şiddet yanlısı olarak gösterilmesidir. Merhamet üreten insanlar, bugün vahşet üreten insanlar konumuna gelmiştir. Dolayısıyla bizim medeniyeti anlatan insanlar olarak, bu dört temel değere; hikmete, risalet ve nübüvvete, merhamet ve adalete süratle dönecek adımlar atmamız gerektiğini düşünüyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

İstanbul Müftülüğü’nde ‘İnsan İlişkilerinde Güvenli ve İzzetli Duruş’ Semineri

İstanbul Müftülüğü, kurum personeline yönelik olarak “İnsan İlişkilerinde Güvenli ve İzzetli Duruş” konulu bir eğitim semineri düzenledi. Seminerde konuşan İstanbul Müftüsü Yılmaz; “ İnsanoğlu beşikten mezara kadar öğrenme ihtiyacında olan bir varlık. Özellikle de işi insanlarla olan, beşeri münasebetler noktasında insanlarla muhatap olan kişilerin yeni ve güzel şeyler öğrenmeye ihtiyacı izahtan varestedir. Biz de bunu önemsediğimiz için katılmak istedik. Bunu ciddiye alalım ve önemseyelim. Ne kadar önemsersek, o kadar istifade ederiz. İstifade ettiğimiz kadar da verimli oluruz. İnsan önce kendisini önemsemeli, kendisine değer vermeli. Bu tür eğitimler, bizim kendimize verdiğimiz değeri ifade etmektedir. Bu seminerlere katılmak, ‘Ben gelişimimi ve insanlara olan hizmetimin kalitesinin artmasını önemsiyorum’ demektir. Sonra karşımızda hizmet verdiğimiz insanları ve yaptığım hizmeti önemsiyorum anlamına gelir. Ben bütün arkadaşlarımızın tekasür ve tehavür göstermeden eğitim seminerlerimize katılmalarını istiyorum” dedi.

Bulgaristan heyetinden İstanbul Müftüsü Yılmaz’a ziyaret

Bulgaristan’ın Vidin-Montana bölgesinden metropolitler ve belediye başkanlarından oluşan bir heyet İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ı ziyaret etti. Bulgaristan’ın Vidin- Montana bölgesinden Vidin-Montana İl Müftüsü Necati Ali Ali beraberinde Belogradcik Belediye Başkanı Boris Nikolov, Dimovo Belediye Başkanı Lozan Lozanov, Boinisa Belediye Başkanı Aneta Gençeva, Vırşes Belediye Başkanı İvan Lazarov, Vidin Metropoliti Emil Angelov, Vidin Metropolit Polikarp’ı Peter Petrov’dan oluşan heyet İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’a bir nezaket ziyaretinde bulundu.  

Süleymaniye Camisi'nde aşure ikramı

Gürsoy Vakfı'nca, Süleymaniye Camisi'nde 5 bin kişiye aşure ikramında bulunuldu.
Öğle namazından sonra Mimar Sinan'ın kabri başında düzenlenen etkinliğe, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ahmet Hamdi Çamlı ve Mehmet Doğan Kubat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, vakıf yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. Mimar Sinan adına okutulan hatimlerin duasını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz yaptı.

Tekirdağ Yolcusu

2017 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle Tekirdağ Müftülüğü tarafından "Cami, Şehir ve Medeniyet" konulu konferansa katıılmak üzere  3 Ekim Salı günü Tekirdağ'a gidecek

mahihaber / Özel

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar