Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Hac Görevlilerine Önemli Tavsiyeler

Seminerl bitti. Yolculuk başlangıcı için artık havaalanına gelmiş bulunan hac görevlilerine tavsiyeler

2017-07-24 16:29:13
Hac Görevlilerine Önemli Tavsiyeler

Seminerl bitti. Yolculuk başlangıcı için artık havaalanına gelmiş bulunan ve bundan sonra ne yapması gerektiği konusunda hac görevlilerine İstanbul vaizi Mustafa Akyüz şunları tavsiye etmektedir.

Hangi haca yapmak isteyeceklerine karar vermiş olarak havaalanına gelmelerini, niyet edileceği zaman "Hâlâ hangi haccı yapacağıma karar veremedim''' dememelerini tenbih ediniz.

1. Hanımı veya arkadaşlarıyla ayrı ayrı haclara niyet etmeleri halinde, birbirlerinden ayrılmalarının söz konusu olmayacağını söyleyiniz.

2. İlla da Temettü yönlendirilmesi yapmayınız.

3. Havaalanında Kıran Haccı yapacaklara bir görevli, Temettü yapacaklara bir başka görevli, İfrad yapacaklara bir başka görevli niyyet ettirmeli, Tavaf ve Sa'yden sonra "Kıran yapanlar, Temettü yapanlar" deme yerine, "falan hoca efendi ile niyet edenler şöyle yapsın, filan hoca efendi ile niyyet edenler böyle yapsın" şeklinde yönlendiriniz.

4. Hacc görevi sizin için görev lüksü ve iyi bir imkân olabilir. Ama hacılar için hem hayati hem de hayatta bir kere yapılan, eksiğinin telafisi mümkün olmayan bir görevdir. Olaya bu açıdan bakıp; "Ne olursa olsun günler geçsin vazife bitsin, nasıl olsa ilerde gelirim" yerine, "ibadette bir noksana sebep olursam telafisi mümkün olmaz, şu bir ayda uykusuz kalayım, koşturayım dönüşte kafamı ve kalbimi rahatsız edecek bir takıntım olmasın" diye düşününüz ve böyle hareket ediniz."MAHLUKA HİZMET EYLEREM,HALIK RIZASI İÇİN'"İ bir ay yaşayınız.

5. Hacı ancak hizmetle zabt-ı rabt altına alınabilen bir küheylandır. Hizmet etmedikçe ona hakim olamazsınız, hizmet edince de size tâbi olacağından emin olunuz. Ne yapıp yapıp "Bizim hocamız ibadetin gereği ne ise onu yapar, tembellik ve ihmallik göstermez, ibadetimizi ve bizi bizden daha iyi düşünür" kanaatini hacmin kafasında oluşturduğunuz an, hacı sizin hatalarınıza bile gerekçeyi kendi hazırlayacak, sabır ve sükûnet telkinlerinize değer verecektir. Bir kere de, "bizim hoca rahatına düşkündür, acemidir, beceriksizdir" kanaatini uyandırdınız mı, işinizin çok zora gireceğini unutmayınız.

6. Hacıyı en çok razı edecek şeylerden birinin dua olduğunu unutmayıp, hatta çok gerek olmayan yerlerde bile dua etmeyi ihmal etmeyiniz. Duanın Arapça kısmı da Türkçe kısmı da önemlidir.

7. Özellikle Mekke'ye indikten sonra hemen Tavafa gidilmeyeceğini, daha burada iken söyleyiniz. Eğer mümkünse tenbih edeceğiniz konuları yazılı olarak hazırlayıp hacıya dağıtınız.

8. Kısa namaz aralarında ilk tavafa kesinlikle girmeyiniz.

9. İdeal vaktin gece 24.00 veya sabah 06.30 civarları olduğu aklınızda kalsın.

10. Babusselam'dan girmek sizi çok yormayacaksa ihmal etmeyiniz. Beytullah'ı görünce yapılacak duanın önemli olduğunu burada iken söyleyin, orada da dua etme imkânı saylayınız.

11 Beytullah'a nereden girerseniz girin, tavafa Rükn-ü Sami ile Rükn-üYemani'nin ortalarından giriniz. Çünkü serbesttir. Tabii ki tavafa Hacer'ül Esved'den başlarsınız.

12. Otobüs seyahatlerinde sessiz yolculuk yapmayınız. Telbiye, tekbir vs. ile hacıyı canlı tutunuz.

Hacıya hacca gelmesinin Allah'ın bir lütfü olduğunu, dolayısıyla bunun kıymetini bilip hacc dönüşü de hacıya yakışmayacak işlerden hayat boyu kaçınması gerektiğini zaman zaman tekrarla söyleyiniz. HACI OLMAK KOLAY HACI ÖLMEK ZORDUR.

13. HER PARA HACCA NASİB OLMAZ HER ZENGİN HACCA GİDEMEZ.

AMA KERAMETİ DE KENDİNİZDE GÖRMEYİN NASİB EDEN O'DUR. 

Konusunu iyi anlatınız.
(Beyazid-i Bestami menkıbesi.)

14. Siyasi, ticari,sportif sohbet ve münakaşaların, haccın manevi atmosferinden uzaklaştıracağını daha gitmeden ve defaatle söyleyiniz.

15. HACC BOYUNCA 3 ET YASAKTIR ticarET,siyasET,gıybET..

16. Hacc boyunca gerek Siz, gerek hacının "her şey bitti tıkandım kaldım, yapacağım bir şey kalmadı Sen bilirsin Ya Rabbi diyeceği noktaların mutlaka olacağını, her problemin de beklenmedik şekilde çözüleceğini biliniz, bildiriniz.

17. Hacıyı görevliden en çok soğutan davranışlardan birisi de, ilk tavaf ve sa'yden sonra kendi hallerine bırakılmalarıdır. Bunu önlemek için her sabah ve akşam (genelde 06.30 ve 11.00'de) nafile tavaflar tertip etmek, bu tavaflar için Beytullah'ın hemen dışında buluşma yeri tayin etmek, buluşma saatinden en az 5 (beş) dakika önce toplanma mahallinde hazır bulunmaya gayret ediniz. Zaman zaman birden fazla görevli bulunarak heyecanla tavaf yapılmasını temin gayreti size ve hacıya önemli rahatlama saylayacak-tır.

18. İhram cinayetleriyle ilgili soruları biribirine değü önce gurup hocasına.cevab alamazsa kafile başkanına sormalarını tenbih ediniz.

19. Arafat duasını önceden taksim ediniz Herkes okuyacağı yeri çok iyi çahşsm,görevli değişimleri arasında telbiye getirilsin bir görevli daima ses kontrolü yapsın.

20. Arafatta merkez çadırı dinleyiniz ama onunla yetinmeyiniz,özel irşad programlarına itina gösteriniz.

21. Arafat öncesi geceyi saat 24 e kadar maneviyyat ağırlıklı, topluca değerlendiriniz.
0030 dan sonra sukutu temin ediniz.

22. Arafatta cem-i takdim ve vakfe işini komşu çadırlardan ses kesildikten sonra yapınız.İntikal tekbirlerinin kadınlara da ulaşabilme tedbirini namaza başlamadan alınız.

23. Bilhassa tavaf dualarını çok çalışınız,bir göz ucuyla bakınca okunacak kıvama getiriniz.Telaffuzu güç kelimeleri hecelere bölerek okuyunuz.

24. Mekkeye yerleşimden sonra Hacılar dinlenirken tecrübesiz görevlilerdir tecrübeli nezaretinde Beytullaha gitsin bir tavaf yapsm,Safa Merveyi yerinde görsün. 

25. Bir ay boyunca HER ŞEY İBADET İÇİN İBADET ALLAH CC İÇİN cümlesi değişmez parolanız olsun.

MUSTAFA AKGÜL - İSTANBUL VAİZİ 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar