Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Hac Kesin Kaydı Kazananlarve Müftülükler Ne Yapacak

2017-02-25 06:21:31
Hac Kesin Kaydı Kazananlarve Müftülükler Ne Yapacak

Hac Kesin Kayıtlarında Uygulanacak Esaslar

1. İl ve ilçe müftülükleri bu talimatın kendilerine ulaşmasından itibaren alacakları bir onayla “Hac Bürosu”nu oluşturacaklar ve söz konusu bürolarda, hac kesin kayıtları ve 2016 yılı hac organizasyonuyla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere yeterli sayıda personel görevlendireceklerdir. Büroda görevlendirileceklerin; hangi unvanda olursa olsun, bu işin heyecanını duyan, çevresinde sevilen, güven telkin eden, halkla ve görevlilerle sıcak diyalog kurabilen, etkinliği olan personelden seçilmesine itina gösterilecektir.

2. Kesin kayıtların yapılacağı mekanlar, mümkün mertebe vatandaşlarımızın kolayca ulaşabilecekleri ve geldiklerinde istirahat edebilecekleri şekilde önceden hazırlanacaktır.

3. Hac kesin kayıtları 07- 18 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

4. Kesin kayıt hakkı elde eden hac yolcuları “Diyanet İşleri Başkanlığına veya Acentaya Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi”nihttp://hac.diyanet.gov.tr internete adresinden, veya il/ilçe müftülüklerinden, cep telefonlarına SMS yoluyla gelen şifre ile alabileceklerdir.

5. Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesini alan hac yolcuları kayıt süresi içerisinde:
a) Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonunu tercih edenler il müftülüklerine,
b) Acenta organizasyonunu tercih edenler ise Diyanet İşleri Başkanlığı ile sözleşme imzalayan acentalardan birine, Müracaat ederek kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

6. Daha önce hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları yapılmayacak, yapılmış ise silinecektir.

7. Kayıt sırası geldiği halde kaydını yaptırmayanların yerine kayıt yapılabilmesi için; a) Kaydını yaptırmayan kişi ile irtibata geçilerek kayıt yaptırması gerektiği hususunda bilgilendirilecek, kayıt yaptırmayacağını beyan etmesi halinde, kendisinden dilekçe alınacak, b) İrtibata geçilememesi veya şahsın dilekçe vermekten imtina etmesi halinde bu durum tutanakla kayıt altına alınacaktır.

8. Hac kesin kayıt yaptırabilir belgesini aldığı halde süresi içerisinde Başkanlığa veya acentaya müracaat etmeyerek kayıt yaptırmayanlara kesin kayıt hakkı verilmeyecektir.

9. Kesin kayıt hakkı elde edenlerden herhangi bir mazereti sebebiyle kayıt yaptırmayanlara kesin kayıt hakkı verilmeyecektir.

10. Hac yolcuları kesin kayıt sıralarını müftülüklerden veya Diyanet İşleri Başkanlığı’nın http://hac.diyanet.gov.trinternet adresinden takip edebileceklerdir.

11. Kuraya birlikte katılıp kesin kayıt hakkı elde edenlerin kesin kayıt belgesine tamamının isimleri yazılacaktır.

12. Hac kesin kayıt yaptırabilir belgesi verilmesinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve acentalar arasındaki % 60 ve % 40 oranı korunarak kesin kayıtlar her bir ilde hac konaklama türlerine göre zikredilen oranlara göre yapılacaktır.

13. Kayıt süresi sonunda il bazında kontenjanların dolmaması halinde, 23-29 Mart 2016 tarihleri arasında konaklama türlerine göre kura sıra numarası gözetilerek kayıt alınabilecektir.

14. Diyanet İşleri Başkanlığı veya acentaya kayıt yaptırdıktan sonra vefat, vazgeçme ve diğer nedenlerle kontenjanlarda oluşacak boşluklar, konaklama türlerine göre kura sıra numarası gözetilerek doldurulacaktır.

15. Kayıtlar öncelikle her bir hac konaklama türü için ayrılan oranlar çerçevesinde yapılacak, ancak imkân bulunması halinde il kontenjanını aşmamak kaydıyla, kayıt sırası gelen hacı adaylarına konaklama türleri arasında:

a) Normalden müstakil veya otele; müstakilden otele geçiş imkânı verilecek,

b) Otelden müstakil veya normale; müstakilden normale geçiş imkânı tanınmayacaktır.

16. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olup (oturumlular hariç) ilk defa hacca gidecekler için hac kayıt izni verilecek ve bunların kesin kayıtları ön kayıt ücreti de alınarak Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek bir tarihteDin Hizmetleri Müşavirliğince yapılacaktır.

17. Kesin kayıtların bitiminden sonra vefat veya vazgeçme gibi sebeplerden dolayı kontenjanlarda oluşabilecek boşluklar; vize işlemleri için yeterli sürenin bulunması halinde, belirlenen kayıt ilkeleri çerçevesinde doldurulabilecektir.

18. Çekilen kurada kesin kayıt hakkı elde ettikten sonra vefat edenlerin yerine, varislerinin noterden vekâletname verecekleri bir kişinin, daha önce hacca gidip gitmediğine ve kura listelerinde olup olmadığına bakılmaksızın kaydı yapılabilecek ve bu şekilde gidişler arşiv bilgisi olarak değerlendirilmeyecektir.

19. Hac maksadıyla Suudi Arabistan’a götürüldüğü halde mücbir sebeple hac görevini ifa edemeden yurda döndüğü tespit edilen vatandaşlarımızın, Diyanet İşleri Başkanlığına başvurmaları ve hac konaklama türlerinden birini tercih ederek ücretlerini de yatırmaları durumunda kesin kayıtları yapılacaktır.

20. 2015 yılı hac organizasyonuna kesin kaydını yaptırıp vize işlemleri tamamlandıktan sonra heyet raporuyla ibraz edilecek sağlık problemleri ile birinci derece yakınlarından birisinin vefatından dolayı hacca gidemeyenlere, istemeleri halinde tercih ettiği hac konaklama türüne ait ücreti yatırmaları kaydıyla kesin kayıt hakkı verilecektir.

21. 2015 yılı hac organizasyonuna katılan ancak hac farizasını eda edemeden Suudi Arabistan’da vefat edenlerin yerine; varislerinin noterde vekâletname verecekleri bir kişiye talep ettiği konaklama türüne ait ücreti yatırmak kaydıyla, daha önceden hacca gidip gitmediğine ve kuraya katılıp katılmadığına bakılmaksızın kesin kayıt hakkı verilecek ve bu şekilde gidişler arşiv bilgisi olarak değerlendirilmeyecektir.

22. Kesin kayıt hakkı elde eden anne ve babaların istemeleri halinde 0–5 yaş grubu arası çocuklarına; münferiden pasaport alınması gerektiğinden, kontenjan durumu dikkate alınarak hacı sayılarının Suudi Arabistan Hac Bakanlığına bildirildiği tarihe kadar kesin kayıt hakkı verilecek, bunların arşiv bilgileri tutulmayacak, 6-12 yaş arası çocukların ise hac ibadeti ile mükellefiyetleri bulunmaması nedeniyle kesin kayıt hakkı verilmeyecek, ön kaydı bulunan ve kurada kesin kayıt hakkı elde eden 12 yaş ve üstü çocukların ise arşiv bilgileri tutulacaktır.

23. Müracaatlarını usulüne uygun şekilde yaptıkları halde müftülüklerce sehven bilgisayara girilmemesi veya elektronik ortamda internet üzerinden yapılan müracaatından kaynaklanan hatadan dolayı kuraya dâhil edilemeyenler, önceki yıllardaki müracaat birliktelikleri de göz önünde bulundurularak varsa birlikte müracaat ettiği kişilerle birleştirilecek, yoksa müracaat ettiği ilde tercih ettiği hac konaklama türünün en son sırasına eklenecektir.

24. Hac kayıt formunda konaklama türü tercihi bilgisayara müftülüklerce sehven yanlış aktarılan hac yolcuları, kesin kayıt sırasının gelmesi ve ilgilinin istemesi halinde, müracaat dilekçelerinde tercih ettikleri hac konaklama türüne göre kesin kayıtları yapılacak, ancak müracaatlarını elektronik ortamda internet yoluyla yapanların ise sadece sistemde tercih ettikleri konaklama türüne kayıtları yapılacaktır.

25. Diyanet İşleri Başkanlığı veya acentalara kesin kayıt yaptıran hac yolcuları; yazılı talepleri halinde kayıt süresi içinde hac konaklama türü ve kişi sayısı aynı olmak kaydıyla karşılıklı olarak Başkanlık ve acentalar arasında becayiş yapabilecektir.

26. Kesin kayıt hakkı elde edenlerden; sağlık durumu ve yaşlılık sebebiyle hacca gidemeyeceği heyet raporu ile tespit edilen hac yolcularının yerine, noterden vekâletname verecekleri bir kişiye daha önce hacca gidip gitmediğine ve kura listelerinde olup olmadığına bakılmaksızın 50 yaş altında ve sağlıklı olması halinde kesin kayıt hakkı verilecektir. Bu şekilde gidişler arşiv bilgisi olarak değerlendirilmeyecek, vekâlet verenin ise hac arşiv kaydı tutulacaktır.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar