Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Hac Seminerleri 9 Mayısta Başlıyor

2017-02-25 06:27:30
Hac Seminerleri 9 Mayısta Başlıyor

İşleri Başkanlı tarafından yapılan açıklamaya göre hacca bu yıl gidecek olanların bilgilendirilmesi amacıyla yapılacak toplantılar 9 mayısta il ve ilçe müftülükleri bünyesinde belirlenen yerlerde yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan açıklama şu şekildedir.

Hac organizasyonlarımızda karşılaşılan problemlerin büyük bölümünün, hac öncesi yolculara verilecek eğitim seminerleri ile ortadan kaldırılabilecek hususlar olduğu tespit edilmiştir. Bu itibarla hac öncesi eğitim seminerlerine katılımın mümkün olduğunca artırılması ve seminerlerin başarılı bir şekilde icra edilmesi önem arz etmektedir. Ömürlerinde sadece bir defa yaşayacakları bu kutsal yolculuğa onları hazırlamak, gerekli eğitim ve rehberliği sunmak, haccı hayatlarında bir milat haline getirebilmelerine yönelik çalışmalar icra etmek en önemli görevlerimizden birisidir.

Bu sebeple;

1. 2016 yılı haccı için 09 Mayıs – 06 Haziran 2016 tarihleri arasında kadın-erkek ayırımı yapmaksızın Başkanlığımız ve seyahat acentaları aracılığı ile hacca gidecek bütün vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde “Hac Hazırlık Kursları” düzenlenecektir.

2. Kurslarda Hac Yolcuları Eğitim Programının hac öncesi ülkemizde icra edilecek 8 ders – 15 saatlik bölümü il ve ilçe müftülüklerimizce yerel şartlar dikkate alınarak planlanacak ve belirtilen tarihler arasında uygulanacaktır.

3. Kurslar il ve kayıt yaptıran hac yolcusu sayısına bakılmaksızın bütün ilçe merkezlerinde düzenlenecek, büyük yerleşim birimlerinde ihtiyaç halinde birden fazla noktada da kurs planlanabilecektir.

4. İl Müftüsü veya vekilinin koordinesinde öncelikli olarak il müftüleri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler ve şube müdürleri ile 02 – 04 Haziran 2013 tarihinde Ankara Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen “Hac ve Umre Hazırlık Kursları Eğiticisi Seminerine” katılan personel bu kurslarda eğitici olarak görevlendirilebileceklerdir. Ancak hac yolcu sayısı fazla olan ve söz konusu eğitici seminerine katılmış personel sayısı yeterli olmayan müftülükler ihtiyaç halinde bu sayılanlar haricinde de görevlendirme yapabileceklerdir. Görevlendirilen personel Hac Hazırlık Kurslarını “Hacı Yolcuları Eğitim Programı” kitapçığında belirtilen “uygulama esaslarına” riayet ederek vermelidirler. Ayrıca programın bir çerçeve-esnek program oluşu da eğiticiler tarafından göz önünde bulundurulacaktır.

5. Kurslara katılımın artırılması amacıyla kayıt esnasında müftülükler ve acentalarca gerekli telkinler yapılacak, ayrıca düzenlenecek kursların yer ve tarihine dair duyurular itina ile yapılacaktır.

6. Müftülükler kursların yapılacağı mekânları hazır hale getirmek ve eğitim araç-gereçlerini temin etmekle sorumludurlar.

7. Kurslarda verimliliği artırmak amacıyla imkân olduğunca sesli ve görüntülü yayınlardan faydalanılacak, başta örnek sunumlar olmak üzere Başkanlığımız tarafından verilen eğitim materyallerine başvurulacaktır.

8. Hac yolcuları yurt dışı çıkış harcının kendileri tarafından yatırılacağı, kurban kesim organizasyonu, emanet para hesabı, sağlık, ayniyat, servis ve otel hizmetleri gibi hususlarda bilgilendirileceklerdir. Gerekirse her ders sonunda soru sorma imkânı tanınacaktır.

9. Yolculuk öncesinde kendilerine verilen kitap ve broşürleri okumaları, eğitici ve tanıtıcı CD’leri izlemeleri hususu hac yolcularına kurslarda önemle hatırlatılacaktır.

10. Ayrıca kafile başkanı ve din görevlileri tarafından “Hac Hazırlık Kursları” dışında, uçak programı ve kafile düzeni belirlenip il müftülüklerine gönderildikten sonra, ilgili kafileyi kapsayacak şekilde mutlaka “Tanışma ve Bilgilendirme Toplantıları” icra edilecektir.

Kuran-ı Kerim Kursları Verilecek

11. 2015 yılında hac yolculuğuna çıkmak üzere kesin kayıt yaptıracak vatandaşlarımıza ait “Kesin Kayıt Form Dilekçesinde” bulunan “Kur’an-ı Kerim okumasını bilmiyorum” sütununu işaretleyip “Kur’an-ı Kerim okumasını öğrenmek istiyorum” diyenlerin bilgileri ilçe müftülüklerimize zamanında bildirilecek ve mahallinde bu vatandaşlarımıza yönelik Kur’an-ı Kerim öğretim programları düzenlenecektir. Ayrıca ileride ilan edilecek bir tarihe kadar söz konusu Kur’an-ı Kerim öğretimine dair bilgiler Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir.

12. “Hac Hazırlık Kurslarında” eğitici olarak görevlendirilecek personele, girdiği ders saati miktarınca verilecek ücret, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. Maddesine göre hesaplanarak, hac gelirlerinden müftülüklerce ödenecektir.

13. Müftülükler, Genel Müdürlüğümüz ve DİYANET TV işbirliği ile hazırlanan 14 bölümlük “Adım Adım Hacca” isimli TV programının yerel TV kanallarında yayınlanması için girişimlerde bulunacak, yerel kanallarda banttan yayınlanacak programın yayın saatlerini hac yolcularına önceden ilan edeceklerdir.

İstanbul Müftülüğü Seminer Yerleri İçin Tıklayınız

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar