Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Hac veya Umrede âdet dönemi başlayan kadınlar ne yapmalı?

2017-07-27 07:17:35
Hac veya Umrede âdet dönemi başlayan kadınlar ne yapmalı?

Kadınlar bu dönemde iken ihrama niyet edebilir,

Arafat’ta vakfeye durabilir, şeytan taşlayabilir. Mescidi hareme giremez , tavaf yapamaz.

Günümzde adeti bayanın tavaf yapıp yapmayacağı tartışmalı bir konu haline gelmiştir.

Klasik fıkha göre tavaf yapamazlar; ama bugün itibarıyla bazı alimlerimiz tavaf da yapılabileceğini ifade ediyorsa da bu YANLIŞTIR. Bunun yapılıp yapılmayacağını sormaktan haya ederse ve öğrenmemişse adetli olarak yaptığının yanlış olduğunu öğrendiğinde bir KURBAN keser .

Âdet günleri ziyaret tavafına denk gelen hanımlar, farz olan ziyaret tavafını yapabilmek için bekliyor. Kafilesi dönene kadar ziyaret tavafı yapamazsa bir sonraki kafileye kalabiliyor. Diyanet yetkilileri bu konuda kolaylık sağlıyor. Çünkü farz olan ziyaret tavafının zamanı yok. Sonra da yapsa hacı olmuş sayılır. Veya âdetli iken bu tavafı yaparsa kefaret olarak bir kurban keser. Yine ibadetini tamamlamış olur. Âdetli iken farz olan ziyaret tavafından başka tavaf yapmak için hareme giremez.

Daha önceden, tavaflarını rahat yapmak ve kafilesiyle dönmek isteyen hanımların âdet geciktirici ilaçları doktor kontrolünde kullanabilecekleri söyleniyordu. Ama zaman içinde bu ilaçların başka sıkıntıları ortaya çıkardığı görüldü.

İlacı düzenli alamamaktan kaynaklanan veya ilaç kullandığı halde oradaki mevsimin etkisiyle düzensizlik yaşanabiliyor. Normalinden daha uzun sürebiliyor. Bu durumlar hacıyı daha çok rahatsız ediyor. Onun için ilaç kullanmamalarını, normal durumu geçirdikten sonra tavaf yapmalarını öneriyoruz. Zaten tüm kadınların bu dönemi ziyaret tavafına denk gelmiyor. Ama isteyene yine doktor kontrolünde kullanabileceğini söylüyoruz.
***
Hazret-i Âişe validemiz (ra) anlatıyor: “Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm ile birlikte Hac maksadıyla yola çıktık. Serif denilen yere geldiğimizde ben aybaşı oldum. Ağlıyordum. Resûlullah Efendimiz (asm):

“Ne oldu sana? Aybaşı mı oldun?” buyurdu. Ben de:

“Evet!” diye cevap verdim. Resûlullah Efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Bu, Allah’ın (cc) Âdem’in kızlarına takdir buyurduğu fıtrî bir şeydir. Kâbe’yi tavaf hariç haccın bütün icaplarını yerine getir.”1

Hazret-i Âişe validemiz (ra) anlatmıştır: Huyeyy’in kızı Safiyye (ra) Mina günleri esnasında hayız gördü. Ve bu durum Resûlullah’a (asm) bildirildi. Resûlullah Efendimiz (asm):

“Bizi bekletecek mi?” buyurdu.

“O, ziyâret tavafını yapmıştır” dediler. Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm): “O halde mesele yok!” buyurdu.2

İbn-i Ömer (ra) demiştir ki: “Her kim Beytullahı haccederse, onun haccının sonu Beytullahı vedâ tavafı olsun. Ancak hayız gören kadınlar müstesnâdır. Çünkü Resûlullah (asm) onların vedâ tavafı yapmadan Mekke’den ayrılmalarına ruhsat vermiştir.”3

Hazret-i Âişe (ra) bildirmiştir: “Hayız gördüm. Ve bunun üzerine Resûlullah (asm), Beytullahı tavaftan başka haccın bütün gereklerini yapmamı emretti.”4

Hadislerden anlaşılıyor ki, hac esnasında âdet gören kadın Kâbe’yi tavaftan başka haccın bütün gereklerini yerine getirir. Farz olan ziyâret tavafını (yani Arafat’ta vakfeden sonra yapılması farz olan tavafı) ise temizlendikten sonra yapar. Eğer kurban bayramı günlerinde (yani ziyâret tavafı günlerinde) temizlenemezse, ziyâret tavafını bayramdan sonra temizlendiği gün yapar. Böylece haccı tamam olur. Böyle kadınların âdetten dolayı ziyâret tavafını geciktirmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Kadının, âdetinden önce davranarak, farz olan ziyâret tavafını yapıncaya kadar ilâç kullanıp âdetini geciktirmesinde de bir sakınca yoktur. Ziyâret tavafını yaptıktan sonra âdet görmekle ise, haccın sıhhatine zarar gelmez.

Dipnotlar:
1- Nesâî, Hayız, 1; Buhârî, Hayız, 1.
2- Tirmizî, Hac, 97/949.
3- Tirmizî, Hac, 97/950.
4- Tirmizî, Hac, 98.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Medipol Başakşehir
  16
  33
 • 2
  Galatasaray
  16
  32
 • 3
  Kayserispor
  16
  30
 • 4
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 5
  Trabzonspor
  16
  28
 • 6
  Beşiktaş
  15
  27
 • 7
  Göztepe
  15
  27
 • 8
  Bursaspor
  16
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  16
  23
 • 10
  Evkur Yeni Malatyaspor
  16
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 12
  Teleset Mob. Akhisarspor
  16
  19
 • 13
  Aytemiz Alanyaspor
  16
  18
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  16
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar