Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Hakimeden, Mutluluğun 10 Altın Kuralı

Aile Mahkemesi Hakimi Gökçe Küçükakça Öpöz, mahkeme salonunun kapısına, Mutlu bir evliliğin kuralları ve boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri konulu yazı astı.

2017-12-02 02:18:00
Hakimeden, Mutluluğun 10 Altın Kuralı

Diyarbakır 1'inci Aile Mahkemesi Hakimi Gökçe Küçükakça Öpöz, mahkeme salonunun kapısına, Mutlu bir evliliğin kuralları ve boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri konulu yazı astı. 

Duruşma salonunun kapısına asılan 4 sayfalık yazı, hazırlayan Öpöz, mahkemeye başvuran çiftlerin son kez düşünmeleri için yazıyı duruşma salonunun kapısına astırdı. 

'Mutlu bir evliliğin kuralları ve boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri' başlıklı yazı

"Mutlu ve iyi evliliğin sırrı bir ilaç terkibi gibi karışık olabilir, ancak mutlu evliliğin bazı evrensel sırları vardır. Sağlıklı ve mutlu bir evliliği gerçekleştirebilmek için sevgi, saygı, güven temel koşullardır. Karşındakini olduğu gibi kabullen ve değiştirmeye çalışma. Suçlamak yerine sorumluluk al. Haklı olmak yerine mutlu olmayı seç. Koşulsuz sev ve kabullen. Değişim için karşılık bekleme. Her şeye rağmen her evlilikte anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları, tartışmalar olabilir, önemli olan bunları dozunda tutup insani bir şekilde sorunları halledebilmektir."

"Bankada bir hesap açtığınızı düşünün. Bu hesaba ne kadar mutlu an yatırırsanız ilişkiniz o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Amacınız, hesabınızı mutlulukla doldurmak olmalı. Birbirinize olan ilgisizliğiniz nedenini bulun. Sevgiliyken, yaptıklarınızı tekrarlayın. Çiftler, evlenince, toplumun yüklediği roller doğrultusunda evlilik sürecinde sevgililiği birbirlerine yakıştırmazlar. Böylece kısa süre önce sevgiliyken, yaşadıkları güzel paylaşımları evliliklerine taşıyamazlar. Hatta flörtü, evliliğin doğal süreci olarak görmeme eğilimi hakim olur. İnsanları değiştiren evlilik değil, evliliğe bakış şekilleridir. Evlilikle birlikte sevgiliyken, yaptıkları davranımlardan uzak duran çiftler, zaman içinde hayatın sunduğu monotonluğu yaşarlar. Sevgiliyken, yapılan küçük paylaşımların devam etmesi, ilişkiyi ateşler. Tutkuların devam ettiğini görmek, kişileri birbirine bağlar. Eşinizin fikirlerine ve hayallerine değer verin. Evliliğinizi monotonluktan kurtarmak için yenilikler yapın. Kaliteli zaman geçirmek için olanaklar yaratın. Ona beklenmedik sürprizler yapın. Özel bir gün olmazsa dahi ona küçük bir hediye alın. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın. İlgi çekmek için ilişkinize gizem katın. Narsistik gereksinimlerinizi karşılayın. Kendisini sevin ve beğenin. Eşinizi fark edin. Onun saçını boyadığını, zayıfladığını, sizin için küçücük de olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin. Öfkelendiğinizde, asla şiddete başvurmayın. Mola verin, ortamı tek edin, duş alın ve uyuyun. Müzik dinleyin. Kavganızın dozajının yükseldiği anda nefes alıp, vererek, gevşeyin. Çatışmalarınızı yıkıcı değil, yapıcı olarak ele alın."

"Boşanma, psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan çok ciddi değişikliklere neden olmaktadır. Ebeveynleri boşanan çocukların, boşanma sonrasında kısa ve uzun dönem içinde birçok olumsuz sonuçlara maruz kaldıkları gösterilmiştir. Boşanmanın uzun süreli etkileri araştırıldığında, çocukluk dönemlerinde ebeveynlerinin boşanmasına şahit olan çocukların, yetişkinlik yaşantıları boyunca daha çok sorun yaşadıkları hatta kendi evliliklerinin de daha yüksek oranda boşanmayla sonuçlandığı bildirilmektedir. Bulgular, boşanmanın ebeveyn- çocuk ilişkilerinde bozulma, duygusal desteği kaybetme, ekonomik zorluklar gibi birçok stresli yaşam olayına neden olduğunu göstermektedir"

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar