Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Havaalanına İlk Cami Hizmete Açıldı

2017-02-25 06:31:10
Havaalanına İlk Cami Hizmete Açıldı

Ankara Esenboğa Havaalanı içerisinde yapılan Yıldırım Beyazıt Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katıldığı törenle ibadete açıldı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylesine güzel bir eserin havalimanında inşa edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TAV şirketine yapımı tamamlanan eserden dolayı teşekkür etti.

Böylesine güzel bir eserin havalimanında devlet konukevi ve dış hatlar terminali arasındaki bölgeye inşa edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada ciddi bir ihtiyaç söz konusuydu. Gidişte, gelişte, misafirlerimiz ‘cumayı nerede yetiştireceğiz, nerede namazımızı kılacağız’ sorusuna cevap noktasında, bu bir ihtiyaca anlamlı bir cevap oldu” diye konuştu.

Camide içeride bin 500, dışarıda bin 500 kişinin ibadet etme imkanının olduğuna dikkati çeken Erdoğan, büyük bir ihtiyaca cevap verecek caminin peyzaj düzenlemesinin tamamlanmasıyla bölgenin yemyeşil bir alan haline geleceğini söyledi.

Camiyi geçen haftalarda gezdiğini, incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin sentezini burada gördüm ama modern mimarinin de burada gözardı edilmediğine bizzat şahit oldum. Bu önemli bir sentez. Dünü dünde bırakmak yanlıştır. Onu bugüne taşımak ve yarınların da temelini atacak şekilde adımlarımızı atmak çok önemli. Çünkü gelecek nesillere bunların hepsi birer sinyaldir. Bu sinyali vermek önemli.Madde olmuş mana olmamış bunun hiçbir anlamı yok ama madde ile manayı eğer bir arada inşa eder, yürütürsek işte o zaman gelecek nesiller çok daha güçlü olacaktır. Burada bir şeyi de açıklamak istiyorum, camimizin adı meselesi. Bu konuda hocamla da istişarede bulunduk, öyle zannediyorum ki TAV grubu da bu konuda herhalde bizimle ortak hareket edecektir. Biz bu caminin adını, ecdadımızdan esinlenmek suretiyle, Yıldırım Beyazıt Camii adını buraya koyalım dedik. İnşallah Yıldırım Beyazıt ile anılan bir cami oluyor. Hayırlı olsun diyorum.”
“Her kim dünyada bir mabet inşa ederse Allah cennette onlara bir ev inşa eder…”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Yıldırım Beyazıt Camii, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yaptığı dua ile ibadete açıldı.  Sevgili Peygamberimizin “Her kim dünyada bir mabet inşa ederse Allah cennette onlara bir ev inşa eder” müjdesini hatırlatan Başkan Görmez, “Bu camiyi ve bütün camilerimizin inşa edilmesine vesile olan, onları inşa eden kardeşlerimizin hayırlarını sen dergâhı izzetinde kabul eyle” duasında bulundu.
Başkan Görmez’in cami açılışında yaptığı dua şöyle:
Ramazan ayının bu rahmet ve mağfiret ikliminde Kabetullah’ın bir şubesi olan caminin açılışında bizleri buluşturduğun için sana hamd ediyoruz. Hamdimizi, şükrümüzü ve senamızı kabul eyle. Mescidi Nebevi’yi sırtında kerpiçler taşıyarak inşa eden İmam-ül Harameyn, Efendimiz Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun. Muazzez ruhunu bizlerden haberdar eyle.
Yüce kitabında “Mescitleri ancak Allah’a iman edenler, ahirete iman edenler ve Allah’tan başka hiç kimseden korkmayanlar imar ederler” buyuruyorsun. Bizleri millet ve İslam âlemi olarak önce gönül dünyalarını sonra da mescitlerini imar eden kullarından eyle.
Mescitlerimizden, camilerimizden Kabetullah’ın kerametini, Mescidi Nebevi’nin nurunu eksik etme. Camilerimizi, mescitlerimizi, vatanımızı, ülkemizi her türlü kötülükten sen muhafaza eyle. Çocuklarımızın, gençlerimizin kalbinden cami, mabet, ezan ve namaz sevgisini sen eksik etme Allah’ım.
Millet olarak bizleri Kadir Gecesine kavuşan, barış ve huzur içerisinde Kadir Gecesi ile kadri yücelen kullarının arasına ilhak eyle. Bayrama bütün İslam âlemini elemsiz, kedersiz, hüzünsüz kavuşmayı nasip ve müyesser eyle.
Bu camiyi ve bütün camilerimizi inşa edilmesine vesile olan, onları inşa eden bütün kardeşlerimizin hayırlarını sen dergâhı izzetinde kabul eyle.
Sevgili Peygamberimizin “Her kim dünyada bir mabet inşa ederse Allah cennette onlara bir ev inşa eder” müjdesine camilerimizi inşa eden, camilerimizin inşasına vesile olan bütün hayırseverleri sen nail eyle. Amin.
Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenildi
TAV Havalimanları Holding tarafından yaptırılan camide Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenildi. 5 bin 85 metrekare alana inşa edilen caminin içi, ana avize tekne tavandaki Türk üçgeninin üçüncü boyuttaki haliyle özel olarak tasarlandı.
Caminin minberi, ahşaptan kündekari sanatıyla, mihrabı ise mermer üzerine çini kaplama ile yapıldı. Caminin ahşap kapıları ve temelinde altın oran gizlenen geometrik desenlerinde yine kündekari sanatı kullanıldı. Camide ayrıca bebek odası ve engelliler için engelli platformu da mevcut.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar