Dini Haber, Diyanet Haber, Din Haberi, Dini Haberler, Diyanet Teşkilatı, Diniajans, Dibbys, DİTİB, dini gündem, dini bülten, fetvaların yer aldığı Mahihaber yorum haber sitesidir

İmam Hatiplerde Neler Oluyor

Çağdaş Türkiye'nin yeni nesil gençlerini hazırlayacak olan İmam Hatip Okulları ile ilgili kısa haberler

2017-08-16 13:25:15
İmam Hatiplerde Neler Oluyor

İmam Hatip liselerinden kısa haberler ( Sürekli Güncellenmektedir) son güncelleme : 16.08.2017 13:25 

****

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Pınar Bulut ve Okul Aile Birliği Başkanı Yakup Yöntem ile yönetimini konuk etti. Gebze’de gerçekleşen görüşmede okulun genel durumu ve eğitimde yakaladığı başarılar değerlendirilirken, geleceğin güçlü Türkiye’sinde eğitimin önemi bir kez daha vurgulandı.

****

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde, TEOG sonuçlarının açıklanmasından sonra sınava giren 73 öğrenciden 42’sinin İmam Hatip Lisesini tercih ettiği öğrenildi. Çavdarhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ginyas Kaya, ’’Bu yıl öğrencilerimizin çoğunluğu İmam Hatip Lisesini tercih etti. Öyle ki ’TEOG’ sınavından 465 puan alan Müslüme Yavuz isimli öğrencimiz bir çok tercih hakkı varken İmam Hatip Lisesini tercih etti. Her yıl İmam Hatip liselerine olan ilgi artmakta. Sınavlarda başarılı olan tüm öğrencilerimize Lise döneminde de başarılar diliyorum’’ diye konuştu

****

Korkuteli İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (KORİMDER) tarafından geleneksel pilav gününün 4'üncüsü düzenlendi. Pilav günü etkinliği Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İlahiler ve okunan dualar eşliğinde devam eden etkinlik daha sonra pilav ziyafetiyle son buldu. Etkinlikte, İmam Hatip Lisesi okul birincileri Selim Caylı, Elif Büşra Özokudan ve Türkiye LYS 49'uncusu Bedreddin Tuğ'a ödül verildi.

****

Maçka ilçesi kırsalında, bölücü terör örgütü mensuplarıyla sağlanan sıcak temas sırasında şehit olan Eren Bülbül’ün adı okulunda yaşatılacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 11 Ağustos Cuma günü Maçka ilçesinde meydana gelen hain terör saldırısı sonucu Maçka Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. sınıf öğrencisi Eren Bülbül’ün şehadet mertebesine eriştiği anımsatıldı.

****

Niğde İmam Hatipliler Derneği ve Niğde Belediyesi işbirliğiyle "Niğde İmam Hatipliler 51. Yıl Vefa Buluşması" etkinliği düzenlendi. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki geleneksel buluşmada, hem ahde vefa hem de geçmişi yad etme adına bir araya geldiklerini söyledi. Buluşmaya, AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar ve imam hatip lisesi mezunları katıldı.

****

Sinop Önder İmam Hatipliler Derneği 15. Mezunlar Buluşması Abalı köyü Söğütler mevkisinde yapıldı. Program Kur-an tilaveti ile başladı. Sinop Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Osman Aksu yaptığı açılış konuşmasında, “İlk kuruluş yıllarından beri milletimiz imam hatipler etrafında gönülden bir halka oluşturmuş, dişinden tırnağından arttırdığıyla imam hatibine destek vermiş ve bugünlere taşımıştır. İmam hatiplerimiz de, milletin bu karşılıksız ve samimi ilgisine, bugün ülkemizin yaşadığı değişim ve kalkınmada güçlü imzaları olan imam hatip mezunlarıyla karşılık vermiştir. Bunu gururla ve mutlulukla görüyor Allah’ımıza şükrediyoruz” dedi.

****

Samsat'taki İmam Hatip Okulunda Eğitim Kalitesi Artıyor. Adıyaman’ın Samsat ilçesinde önümüzdeki eğitim öğretim yılında hafızlık sınıfının oluşturulması ve imam hatip okulunda kalitenin arttırılması konusunda toplantı gerçekleştirildi. Samsat Kaymakamı Yusuf Yıldırım’ın da katıldığı toplantıya Samsat İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Akın, Samsat İlçe Müftüsü Mehmet Seri Doğru, İmam Hatip Okulları Platformu Koordinatörü Yakup Akıncıoğlu, İmam Hatip okul müdürleri ile sivil toplum kuruluş temsilcilerinin iştiraki ile gerçekleştirildi. 

****

Sinop İmam Hatipliler lisesi mezunları, Sinop Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Osman Aksu başkanlığında toplanarak 15. Geleneksel Mezunlar günü programı düzenlenecek.

****

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) açıkladığı yükseköğretim yerleştirme sonuçları, imam hatip liselerinin başarısızlığını bir kez daha kanıtladı. AKP, katsayı uygulamasının kaldırılmasına rağmen başarısız olan imam hatip liseleriyle ilgili yeni bir formül arayışında. “Anadolu Fen ve Sosyal Bilimler İmam Hatip Lisesi” proje okulları yaygınlaştırılarak, öğrencilerin başarılarını artırmayı planlıyor.
Bir süre önce eğitim kadrolarındaki tasfiye ile gündeme gelen proje okullar, mevzuat gereği yalnızca Milli Eğitim Bakanı onayı ile açılabiliyor. Proje okulların sayıları her geçen gün artarken, Anadolu imam hatip liseleri ilk kez geçen yıl bu kapsama alındı ve 34 okul “proje okul”a dönüştürüldü. Uygulama bu yıl 31 yeni okulun daha eklenmesiyle devam edecek.

****

Antalya’nın Kepez ilçesi Çankaya Mahallesi’nde, 24 derslikli Emine-Ali Uyaroğlu İmam Hatip Ortaokulu’nun (İHO) temeli atıldı. Hayırsever işadamı Ali Uyaroğlu, Antalya’nın en büyük camiini ve iki tane kuran kursu binası kazandırdığı Çankaya Mahallesi’ne, kendisinin ve merhum eşi Emine Uyaroğlu adını yaşatmak amacıyla 24 derslikli İHO yaptırıyor. 

****

Develi İmam Hatip Lisesi 1989 mezunları, 3. geleneksel buluşma toplantısı için bir araya geldi.
Develi Aksu mesire alanında gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedoğlu, Develi İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak, İstanbul, Ankara, Bursa ve Kayseri’den yaklaşık 100 mezun katıldı.

****

Kars Valisi Rahmi Doğan'ın 2017 Nisan ayında yaptığı açıklamada Faikbey Caddesi üzerinde bulunan Kars İmam Hatip Ortaokulu'nun yıkılarak bu alanın Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı'na dahil edileceğini açıklamıştı. Bugün Kars Valiliği tarafından yıkım çalışmaları başlanılan okulun bulunduğu yaya kaldırımı güvenlik bariyerleri çekilip vatandaşların geçişine kapatılarak, okul binasının yıkım çalışmalarına başlanıldı.

****

Milli Eğitim’in 2017-2019 yatırım planında fen liselerine 109.6 milyon lira, imam hatip liselerine 1.7 milyar lira bütçe ayrıldı...

****

Denizli Merkezefendi Belediyesinin en önemli projelerinden olan İmam Hatip Fen Lisesi inşaatı devam ediyor. Yaklaşık 10 milyon TL'ye mal olacak okul inşaatının bu yıl sonunda bitmesi bekleniyor.

****

Antalya Elmalı İmam Hatip Lisesi (İHL) mezunları bir araya geldi.Elmalı İHL'nin 1982 yılından günümüze mezun olanlar buluşması okul bahçesinde yapıldı. Okulun ilk mezunlarıyla son mezunlarının bir araya geldiği buluşmada Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Altunkaya, Kaş Belediye Başkan Yardımcısı Lütfi Öztürk, Gazipaşa Müftüsü Nazif Yalçınkaya, İstanbul Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Elmalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Tak, Elmalı Müftüsü Mehmet Emin Yıldırım, emekli okul müdürleri ve öğretmenler yer aldı. Okulun geçmişi ve geleceğiyle ilgili konuşmaların yapıldığı buluşmada anılar tazelendi.

****

Ekrem Cevahir Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 51 Proje Okulu arasına alındı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 12 Haziran 2017 Tarih ve 8792952 sayılı onayı ile özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları arasına giren Ekrem Cevahir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Proje Okulu olarak belirlendiği açıklandı.

****

Tuzlada Bir İlk! Mahir İz İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi OlduTuzla Mahir İz Anadolu İmam Hatip Lisesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Anadolu İmam Hatip Lisesi Kapsamına Alındı.

****

İmam Hatip’e yeni bina ... 1979’da kurulan Yavuz Selim Vakfı Ünye’de de şubeleşerek ortaokul ve lise çağındaki öğrencilere din eğitimi veriyor. Vakıf Fevzi Çakmak Mahallesi’nde altını cami olarak inşa ettiği 5 katlı binanın 4 katını Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 20 yıllığına devretti. 

****

Yahyalı´da İmam Hatip Lisesi Mezunları teriplenen buluşma etkinliğinin altıncısında bir araya gelip eski günleri yaad ettiler…

****

Samsun İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (SAMİMDER) üyeleri, ‘Geleneksel Pilav Günü’nde bir araya geldi.Pilav günü etkinliği Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İlahiler ve okunan dualar eşliğinde devam eden etkinlik daha sonra pilav ziyafetiyle son buldu.

****

Çarşamba İmam Hatip Mezunları Derneği tarafından tertip edilen Çarşamba imam hatip lisesi mezunları buluşması her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş katılımla gerçekleştirildi.

****

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde düzenlenen bayramlaşma programında 33 yıl sonra bir araya gelenler geçmişi yad etti. Doğanşehir’de bir vakıfta düzenlenen Ramazan bayramı bayramlaşma programı günler öncesinden sosyal medyada duyuruldu. Bayramın ikinci gününde çoğunluğu Doğanşehir İmam Hatip Lisesi mezunlarının oluşturduğu bürokrat, iş adamı veya emeklilerden oluşan vatandaşlar bir araya geldi.  

****

Çorum İmam Hatipliler Derneği (ÇORİM-DER) ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği işbirliğinde organize edilen ‘Keşkek Günü’ buluşmasına tüm İmam Hatip Okulları mezunları ve mensupları bu etkinlikte buluştu...

****

Sivas Suşehri ilçesinde, İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneğince pilav günü düzenlendi. İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Suşehri Başkanı Hakan Duran, etkinlikte yaptığı konuşmada, Karşıyaka Mahallesi'nde bulunan Tabiat Parkı'nda bu yıl beşincisi düzenlenen pilav günü etkinliğine katılanlara teşekkür etti.

****

Konya Ilgın ilçesinde, Ilgın Şehit Bekir Şenyiğit Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından pilav günü düzenlendi. Ilgın Şehit Bekir Şenyiğit Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları, okul bahçesinde düzenlenen pilav gününde bir araya geldi.

****

Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği, her yıl olduğu gibi, bu yıl yine geleneksel buluşmasını yapacak Geleneğin bozulmadığı buluşma, 2 Temmuz Pazar günü , İnterteks Fuar Alanı'nda imam hatip lisesi mezunlarının katılımıyla düzenlenecek. 

****

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twıtter

Bilgiyi Keşfedin

mahihaber

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  1
  3
 • 2
  Evkur Yeni Malatyaspor
  1
  3
 • 3
  Kasımpaşa
  1
  3
 • 4
  Beşiktaş
  1
  3
 • 5
  Trabzonspor
  1
  3
 • 6
  Akhisar Bld.Spor
  1
  3
 • 7
  Medipol Başakşehir
  1
  3
 • 8
  Fenerbahçe
  1
  1
 • 9
  Göztepe
  1
  1
 • 10
  Gençlerbirliği
  1
  1
 • 11
  Kardemir Karabükspor
  1
  1
 • 12
  Atiker Konyaspor
  1
  0
 • 13
  Bursaspor
  1
  0
 • 14
  Demir Grup Sivasspor
  1
  0
 • 15
  Alanyaspor
  1
  0
 • 16
  Osmanlıspor FK
  1
  0
 • 17
  Antalyaspor
  1
  0
 • 18
  Kayserispor
  1
  0

Facebook\'ta DiniHabergentr

2017 Dini Günler

tesbihatlar