Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İmam Hatiplere Saldırılar Hızla Devam Ediyor

2017-02-25 06:42:30
İmam Hatiplere Saldırılar Hızla Devam Ediyor

%95’i Müslüman olduğu iddia edilen toplumun çocuklarına dinini öğretmek amaçlı kurulan ve din eğitimin yanısıra dünya ilminin de öğretildiği İmam Hatip okullarının çoğalması ve vatandaşların çocuklarını severek götürmesini hazmedemeyen çevreler iftiralarla, yalan yanlış haberlerle saldırılarını giderek artırmaya, başladı

Vatandaşları imam hatip okullarına karşı gelmesini sağlamak için algısal haberlere yer veren malum çevreler bu kez de Bursa’da bulunan imam hatip lisesinin öğrencilerini kışkırtmaya çalışıyor.

Cumhuriyet gazetesininin iddiasına göre Bursa Evliya Çelebi Kız İmam Hatip Ortokulu 8/A sınıfına giren Müdür Yardımcısı Hüseyin Uysal, kendisine soru sormak isteyen bir kız öğrenciye, “Sen önce başını ört sonra soru sor” dediği iddia edildi.

Aynı gazeteye göre, daha önce okul müdürünün, tenefüslerde erkek arkadaşlarıyla yan yana oturan kız öğrencilere, “Siz kâfir misiniz? Hayat kadını mı olacaksınız?” dediği Bursa İnönü Ortaokulu’nda skandalların sürdüğü ima edildi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre,olayın sorumlusu yöneticilerin istifasının ardından atanan Memet Çakmak yönetimindeki okul içinde imam hatip ortaokulu açıldı. İmam hatip sınıfları kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı düzenlendi, harem – selamlık düzenleme içinde ayrıca puan üstünlüğüne göre seviye sınıfları oluşturuldu. Ücretsiz ders kitapları sadece imam hatip öğrencilerine dağıtıldı. Okul müdür yardımcısının soru sormak isteyen bir kız öğrenciye “Önce başını ört sonra soru sor” demesi üzerine Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunuldu.

Din ve dini eğitime her zaman karşı oldukları bilinen malum sendikalardan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkân Rona’nın verdiği bilgilere göre, okulda yaşanan skandallar, ortaokul bünyesinde Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu’nun açılması ile arttı. Eğitim öğretim yılının başladığı yaklaşık 1 buçuk aylık dönemde okulda şunlar yaşandı:

-Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu’na ait sınıflar “kız imam hatip” ve “erkek imam hatip” şubeleri şeklinde ayrıldı.

-Kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı düzenlenen şubeler, öğrencilerin önceki yıllardaki yıl sonu başarı puanları dikkate alınarak ‘seviye sınıflarına’ bölündü.

-Aynı binada faaliyet gösteren İnönü Ortaokulu ve Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Memet Çakmak, öğrenci kayıtları için okula gelen velilerin, öğrencilerin imam hatip ortaokuluna kaydetmeleri için baskı altına aldı.

-Okula gelen ücretsiz ders kitapları, imam hatip ortaokulu öğrencilerine dağıtıldı.

-Okul içinde açılan Evliya Çelebi Kız İmam Hatip Ortokulu 8/A sınıfına giren Müdür Yardımcısı Hüseyin Uysal, kendisine soru sormak isteyen bir kız öğrenciye, “Sen önce başını ört sonra soru sor” benzeri bir ifade ile hem soru sorma hem de konuşma hakkı vermedi.

 Şort giydiği gerekçesiyle Ayşegül Terzi’ye tekme atan saldırgan: Kuran’da yazıyor
‘Ayrımcılık, baskı, ihlal’

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Rona, okul müdürü Çakmak ve müdür yardımcısı Uysal hakkında soruşturma açılması için Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. Dilekçede, “Anayasamıza ve ilgili mevzuata aykırı faaliyetlerde bulunan, öğrenciler arasında ayrımcılık yaratan, gerçek dışı vaatlerle imam hatip ortaokuluna zorunlu yönlendirme yapan okul müdürü Memet Çakmak ile öğrencilerimizin ‘din ve vicdan hürriyeti’ haklarını ihlal eden müdür yardımcısı Hüseyin Uysal hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını, delil karartılmasının ve tanıkların baskı altına alınmasının engellenmesi açısından ilgililer hakkında ivedilikle görevden el çektirme tedbirinin uygulanmasını bilgilerinize sunarım” denildi.

Olayı medyada duyduklarını söyleyen veliler ise “Adı üzerinde imam hatip okulu. Bu okulda her öğrenci kıyafetine, hal ve hareketlerine, davranışlarına mutlaka uymak zorunda. Burada din öğretiliyorsa dini vecibelerde önemli. Başı açık öğrenci burada düşünülemez. Madem başını açacaksın, neden geliyorsun. Git düz liselerde oku. Bu kapıdan girdiysen okuluna dinine saygın olacak. Biz çocuklarımızdan olumsuz hiç bir şet duymadık.” dediler.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  11
  21
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  11
  17
 • 7
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 8
  Göztepe
  11
  17
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar