Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İmam Hatiplerin Uyumsuz Öğretmenleri

Adı öğretmen ve idareci olan bu zevat kendini diğer öğretmenlerle bir görüp İmam Hatiplilik ruhuyla bağdaşmayacak tavır ve tutumlar içine giriyor

2017-02-25 04:26:43
İmam Hatiplerin Uyumsuz Öğretmenleri

Devlet, Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirerek bu güne kadar rejim düşmanı olarak görüp ilan ettiğinin aksine bu gün İmam Hatiplerin arkasında tüm gücüyle duruyor.

İmam Hatipler bu milletin hafızası, omurgası, geleceğin Büyük Türkiyesini kuracak önderlerinin yetiştiği özel bir kurum, örf adetlerde denge unsuru, yıkıcı cemaatlere karşı kalkan, küfre karşı tampon… unsurudur.

Birkaç yazıdır İmam Hatipleri gündemde tutmamızın nedeni, bu okullarda çalışan bazı idareci ve öğretmenlerin bu okullara gereken önemi vermemesi nedeniyledir.

Adı öğretmen ve idareci olan bu zevat kendini diğer öğretmenlerle bir görüp İmam Hatiplilik ruhuyla bağdaşmayacak tavır ve tutumlar içine girerek milletin bu okullardan nefret etmesine neden oldukları gibi milletin emanet ettiği çocuklarını da İmam Hatipten/dinden/imandan soğutmaktadırlar.

Daha önceki yazılarımızda vurguladığımız şu konuları tekrar hatırlatmakta fayda var. Bir İmam Hatip Okulunun idareci ve meslek dersi öğretmeni her zaman için yeniliğin, sivilliğin, özgür düşüncenin, fikir hürriyetinin önderliğini yapmalıdır.

Herkesten önce ceberrut CHP zihniyeti ile yıkıcı cemaatlerin fikir hürriyeti ve öz güveni yıkıp insanı köleleştiren her tür unsurdan uzak durmalıdır.

Bu meyanda İmam Hatip Okullarında tek tipçi düşünceye yol açıp bireyin şahsi isteğini yok sayan forma uygulaması bırakılmalıdır.

CHP ve otoriter rejimlerden kalma bireyi otorite önünde boyun eğmeye ve kayıtsız şartsız itaate alıştırma aşamalarından olan Pazartesi giriş ve Cuma tatil nedeniyle yapılan Bayrak Törenleri hariç diğer günlerde öğrenciler okul girişlerinde toplama alışkanlığı terkedilmelidir.

Dikkat edilirse forma ve her gün öğrenciyi okul önünde toplayıp öğrenciyle yüz göz olma alışkanlığı, istisnalar hariç olmak üzere despot, yeniliklere kapalı, kendini aşamamış otoriter idareci ve öğretmenlerin hiçbir yararı olmayan, mantıksız ve bir amaca hizmet etmeyen gelenekçi yaklaşımlarıdır.

İmam Hatiplerde çalışan idareci ve meslek öğretmenleri öğrencileri nerede görmek istiyorlarsa o şekilde onlara davranmalıdırlar.

Azarlanan, dalga geçilen, notla tehdit edilen, velisi öğrencinin yanında eli boş çevrilen, otoriter, kanun ve yönetmelikleri robotça uygulama derdinde olan idareci ve öğretmenlerin yetiştirdiği öğrencilerden -ailede kendine güvenen öğrenciler müstesna- topluma faydalı bir insanın çıkması beklenemez.

İdealist, şuurlu, İslamı özümsemiş, Peygamberin misyonunu anlamış bir idareci ve meslek dersi öğretmeni, öğrencisini ele alırken onu geleceğin “Kelamcı, Hadisçi, Tefsirci, Matematikçi, Doktor, Mühendis, Astronot, Makinacı, Tüccar, Siyasetçi, Belediye Başkanı, Dernek/Vakıf/Parti/Sendika yöneticisi, aile reisi, ev hanımı, komşu ve esnaf…” gibi her tür ve çeşitten adamını yetiştirdiği bilinciyle hareket eder.

Öğrenciye sınıf ve okul içinde itaat eden, kendine sorun çıkarmayan robotlar olarak bakmaz. İyi bir idareci ve öğretmen bu gün kızdığı ve kendisini çileden çıkardığını düşündüğü her tür olumsuz davranışı ilerde topluma faydalı olma adına kanalize etme gayreti sarfeder.

Konuşan bir öğrenci iyi bir hatip ve siyasetçi; yaramaz ve kavgacı çocuk iyi bir asker/polis; ortalığı karıştıran iyi bir teşkilatçı/organizatör; suya sabuna dokunmayan iyi bir filozof/yazar/aydın/gazeteci; davranışları ile patavatsız ve utanmasızca davranan öğrenci ileride İslam’ı savunmada bid’at ve hurafeci yıkıcı cemaatlerin karşısında kimsenin yapmadığı cesareti gösterip İslam’ın yüz akı bir alim/mücahit/şehit olabilir.

Bu nedenle İmam Hatip Okulu idareci ve meslek dersi öğretmeni, öğrenci yetiştirirken Peygamberi bir terbiye metodu ve sabrı ile hareket etmelidir.

Asla öğrenciyi notla değerlendirmemelidir. Öğrenci zayıf dahi alsa notunu sözlü notu ile bir noktaya kadar yükseltmeli ve o notunda yaptığı hayırlı bir davranışın neticesinde kendisine verildiğini anlatmalı ve hayra sevketmelidir. Nihayetinde meslek derslerinde öğrenci başarısız olsa dahi üniversite geçişte meslek dersi sorusu sorulmayacağı gibi Diyanet’e müracaat halinde ise yapılan mülakatta eleneceği ortada gerçek olarak dururken öğrenciyi zorlayıp nefretin odağı haline dönüştürmenin bir anlamı olmasa gerektir.

Öğrenciyi notla tehdit edip azarlayan, yüzüne taktığı sahte sert yüz maskesi ile susturmaya çalışan idareci ve öğretmen bilgisizliğinin ve bilgiyi davranışa yansıtma beceriksizliğinin bir neticesi olarak bu davranışlara yönelir.

Dikkat edilecek olursa otoriter insanlar bilgi ve bilgiyi kullanma araçlarına sahip olmadıkları için bu eksikliklerini otoriteyi temsil eden davranışlara bezenerek kamufle etme yoluna başvururlar.

İmam Hatipteki idareci ve meslek öğretmeni, Peygamberimiz gibi hikmetle hareket edip öğrencileri yetiştiremiyorsa da en azından bir papazın misyoner/oryantalist yetiştirmede gösterdiği kadar bari kafasını çalıştırıp sabır ve anlayış içerisinde kendine emanet edilen çocukları yetiştirmelidir.

Seyit Mehmet Deniz / Milat Gazetesi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar