Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İmamdan Müftüye Kınama

Diyanet-Sen Kastamonu Başkanı Bakır, Tosya Müftüsü’nü Kınadı

2017-11-21 23:08:43
İmamdan Müftüye Kınama

Diyanet-sen Kastamonu Şube Başkanı olarak profesyonellik yetki belgesini bir süre önce Genel Başkan Mehmet Bayraktutar'tan alan imam İrfan Bakır görevi aldıktan hemen sonra ilk önce ilçe müftüsüne sert çıkarak sesini duyurdu.

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Kastamonu Şubesi Başkanı İrfan Bakır, dün sendika binasında yaptığı açıklamada Tosya Müftüsü Eyüp Demir’in “keşke sendikalar imamlardan kaldırılsa” sözünü kınayarak, “Tosya İlçe Müftüsü Eyüp Demir kendi personelinin kanuni hakkını korumasa da, Diyanet-Sen tüm Diyanet çalışanlarının daima yanındadır” ifadelerini kullandı. 

Tosya’da 13 Kasım’da gerçekleşen yıllık değerlendirme toplantısında Tosya Müftüsü Eyüp Demir’in açıklamalarını eleştiren Diyanet-Sen Kastamonu Şube Başkanı İrfan Bakır, şunları belirtti: “Tosya Kaymakamlığımızın muhtarların katılımıyla gerçekleştirdiği yıllık değerlendirme toplantısında bir muhtarın köy imamlarının kanuni izin hakkını sorgulayan üslubunu ve İlçe Müftüsü Eyüp Demir’in kendi personelini savunmak yerine kanunla kurulmuş bulunan sendikaları yerli yersiz ve haksız bir şekilde suçlamasını şiddetle kınıyoruz. Muhtarımıza şunu belirtmek istiyoruz; İmamlar ve cami görevlileri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. Diğer devlet memurları gibi sosyal hakları kullanmakla yetkili ve yükümlüdür. Bu hakların biriside haftalık ve yıllık izindir. Bütün devlet memurları hatta özel sektör çalışanları gibi imamlarımızın da haftalık ve yıllık izin hakkı mevcuttur ve en doğal haklarıdır. Bu izinlerini kullanmalarında sorumlu oldukları tek mercii kendi amirleridir. Muhtarların köy imamlarını izin, rapor kanuni hak ve taleplerini değerlendirme ya da karar yetkileri bulunmamaktadır. Bir muhtarın, kendi personelinin kanuni hakkı olan haftalık ve yıllık iznini sorgulaması ve hatta suçlamasına İlçe Müftüsü Eyüp Demir'in verdiği cevap ise muhtarın üslup ve tarzını bile aşan hadsizlikle bütün Diyanet camiasını derinden yaralamıştır” dedi. 

Personelinin kanuni hakkını koruması beklenen bir İlçe Müftüsünün, imamın iznini sorgulayan muhtarı adeta destekleyerek; ‘Ben de aynı şeyi savunuyorum. Bu konuda maalesef kanunda bir açıklık yok. Dolayısıyla bu sendikalar da olduğu için, keşke sendikalar imamlardan kaldırılsa. Ama maalesef sendikalardan başımızı alamıyoruz’ sözlerin hem iftira, hem acziyet, hem de kanun bilmemezliktir. Ey ilçe müftümüz, imamların yıllık izinlerini veren, onaylayan mercii kimdir? Kanunda bahsedilen amir, sendika mıdır yoksa ilçe müftüsü müdür? Sendikaların imamlara haftalık ve yıllık izin verme yetkisi var mıdır? Kendi kendinizin amirliğini tartışılır hale getirmez mi? İmamların izin belgelerinin hangisinde sendika başkanlığının imzası mevcuttur? Müftünün ‘keşke sendikalar imamlardan kaldırılsa’ sözü, bir idarecinin uymak zorunda olduğu kanunu alenen sorgulaması ve kendisini kanun koyucu yerine koymasıdır. Tosya İlçe Müftüsü Sayın Eyüp Demir kendi personelinin kanuni hakkını korumasa da, Diyanet-Sen tüm diyanet çalışanlarının daima yanındadır. Diyanet çalışanları da 657 sayılı kanuna tabidir ve kamu görevlileri gibi kanuni haklarını kullanmak en doğal haklarıdır.”  

İrfan Bakır'ın müftüye tepkisine de yakın çevresinden olumlu tepkiler geldi. Sosyal paylaşım sitesinden "Irfan başkanım tepkisel açıklamanızdan dolayı tebrik ediyorum. İlgili Müftümüz haddini bilmeli.Yoksa 81 ilimiz ona haddini bildirecektir." "Sayın baskanim herkes haddini bilmeli bilmiyorsa nezaket kuralları içersinde haddi bildirilmeli yapmış olduğunuz tepkisel açıklamanız yerinde olup diyanet sen ailesi olarak yanınızda olduğumuzu cümle alem bilmesi lazım profesyonel sendikaciliginizi da teptik eder sağlık ve mutluluklar dilerim" "Sayın başkanım ağzına yüreğine sağlık.Böyle hadsizlerin haddini bildirmek lazım.O koltuğa oturunca kendini devletin üstünde devlet gören, kanun nedir, karaname nedir bilmeyen, 2010 yılı öncesi Türkiyesinin eski kafalı yöneticileri bunlar.""Herkes imam muezzinlerin sahipsiz olmadığını anlasin. Bayramlarda resmi tatillerde namazları muftulermi kildiriyo acaba.Hem yatacam hemde işi götürene laf edecen. Yok öyle.herkes haddini bilsin. Görevi neyse önce onu yapsın." gibi sözler sarfedildi
     
Tuğçe Yerdelen / aciksoz.com.tr

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar