Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İmamın Dilini Kesin Getirin

2017-02-25 04:29:51
İmamın Dilini Kesin Getirin

Gözüdönmüş FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Arıcılar Camisi’nin işgal edilmesine ilişkin iddianamede, darbeci albay Kaya’nın, sela okuyan hocanın dilinin kesilmesi talimatı verdiği belirtildi.
İddianamede, kışlaya yakın yerdeki Arıcılar Camisi’nden okunan selanın kışla içerisinden de duyulması üzerine, ana darbe iddianamesinin şüphelilerinden Albay Nebi Gazneli’nin, Albay Müslüm Kaya’ya “Halkı galeyana getiriyor, imamın sesini kesmemiz lazım.” dediği belirtildi. İddianamede, Kaya’nın bunun üzerine “Oraya hemen bir ekip gönderelim.” diyerek, şüpheli Binbaşı Özgür Araz’a “Gidin ve şu hocanın dilini kesin getirin.” şeklinde talimat verdiği anlatıldı.
Şüpheli Binbaşı Araz’ın, Uzman Çavuş Mehmet Türkmen Seyhan’a emir vererek imamı bulup susturmasını, karşı çıkması halinde ise öldürmesi emrini verdiği kaydedilen iddianamede, şüpheli Araz’ın, Arıcılar Camisi’nin etrafında toplanan vatandaşlara dipçik ile vurduğu ifade idildi.
İddianamede, darbe girişimini engellemeye gelen vatandaşların sayısının artması üzerine şüphelilerin kışlaya dönmek zorunda kaldığı kaydedildi.
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin yaşandığı gece İzmir’in Narlıdere ilçesinde sela okuyan müezzin bazı kişilerce tartaklanmıştı. O gün yaşananları Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e anlatan müezzin Mehmet Kuzgun: “Darbe gecesi, saat 01.30 gibi selâ okudum. İkisi kadın, biri erkek üç kişi bana saldırdılar. Kadının bir tanesinin elinde yumruğumdan büyük taş vardı. Omuzuma vurdu. Çok çirkin küfürler ettiler. Caminin dışında bunların saldırılarına uğrarken yere düştüm, yere düştüğümde de vurmaya devam ettiler. Ellerindeki taşlarla, caminin hem iç hem de dış camlarını kırdılar. Beni iyice dövdüler, ama Hocam, biz de kadına el kalkmaz, kadına el kaldırmak acizliktir, diye ben karşılık vermedim” dedi.
Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe kalkışması sırasında darp edilen ve hakaretlere maruz kalan 60 civarındaki imam ve müezzin arasında evi taranan ve eşi kurşunlardan kılpayı kurtulan din görevlileri de var. İzmir Bornova Merkez Yeni Camii Müezzini Yusuf Dağ, evini saran vandallardan ailesini korumaya çalıştığını 9 yaşındaki çocuğunun üzerine yattığını anlattı. Bana ‘Neden sela verdin’ dediler. Ben de Diyanet’ten emir geldiğini söyledim. Onlar bana ‘Cumhurbaşkanı ölmedi daha, ölünce selasını verirsin’ dediler.” Müezzinleri dövmek serbest! Müezzine saldıranlar hakkında yeniden yakalama kararı
Canları pahasına camileri terk etmeyen, ezanları susturmayan Sultangazi’den İbrahim Sürün isimli görevlinin evi tarandı ve henüz bu kişilerle ilgili bir netice alınmadı. İmam ve müezzinlere saldıranlar arasında 10 Kasım’da camiye bayrak asmaya çalışan ya da marjinal sol örgütten olduğunu iddia edip 15 Temmuz gecesi FETÖ örgütünü destekleyenlerin bulunması dikkat çekiyor. Yaşadıklarını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le de paylaşan imam ve müezzinlerden bir kısmı 15 Temmuz gecesi olan biteni şöyle anlattı:
Muhammet Ali Sarı – Tekirdağ Çorlu Şehit Sinan Cami Vekil imamı: O gece biz de talimatı aldıktan sonra salamızı okuduk. Sela okunduktan sonra gençlerden oluşan 8 – 10 kişilik bir grup alkollü olarak bizi darp ettiler. Yanımda bir arkadaşım daha vardı onu daha çok darp ettiler. Biz alttan almaya anlatmaya çalıştık ancak maalesef olmadı.
Mehmet Algüvecin – Beşiktaş Konaklar Cami İmam Hatip: Görev yaptığım camide çevredeki kişilerin rahatsızlığı nedeniyle ses çok kısık olmasına rağmen ezan okurken bile sıkıntı yaşıyoruz. Bayrağa çok duyarlı olduklarını söylüyorlar. 10 Kasım’da bayrağı yarıya indirmediniz diye bizi uyaranlar oluyor. Ama o gün anladım ki bu kişilerin bayrak anlayışıyla bizim bayrak anlayışımız farklı. Çünkü Türkiye’nin bir ve beraber olduğu o gün her yerde bayrak asıldığı halde görev yaptığım bölgede bayrak asılmadı. Selalar verilmeye başlayınca rahatsız edildik. Gece 02.30 gibi asker olduklarını söyleyen kişiler geldi. Küfürler ve nahoş ifadeler kullandılar.
Hasan Süngü – Kırklareli Merkez Dolhan Köyü Cami İmamı: 15 Temmuz darbe gecesinde sela verileceğine dair mesaj 02- 02,30 civarında geldi. Kırklareli merkezde bir hocamız var onu aradım “Biz selaları veriyoruz darbe oldu” dedi. “Sen de kalk hemen sela ver” dedi. Ben de hemen kalktım caminin ve minarenin ışıklarını açtım. Selamı verdikten sonra dışarı çıkayım dedim. Avluya çıktığımda Kırklareli ili Dolhan Köyü Muhtarı’nın ikinci azası Nazım Ozan isimli kişi koşarak caminin kapısına geldi. Ben tatlı dille hocam “Bu sela ne?” diye soracak diye beklerken burnuma yumruk vurdu. Bana “Sen kimsin bu salayı veremezsin, sen necisin kimlerdensin?” diye bağırmaya başladı. Daha sonra biz de bunu müftülüğe bildirdik. Savcılığa gittiğinde “ben sarhoştum, olaylardan haberim yoktu” diye ifade vermiş. 1 Kasım’da duruşma yapılacak. Şahıs tutuksuz yargılanıyor. Selalarla direnen ülkenin gazi müezzinleri anlatıyor.
Yakup Öztürk – Beşiktaş Muradiye Cami İmamı: O akşam selalar okunurken caminin etrafında mahalle halkı toplandı. İki kapısı var caminin o kapıları tekmelerle demirlerle dövdüler. Kapıyı açmaya çalıştılar. Sela merkezi sitemden verildi. Sabah ezanını kendim okudum. Yine hakaretlere uğradım. Mahallede sela sesini bastırmak için tencere tava çalanlar oldu.
Hasan Hüseyin Ayboğan – Kırklareli Kapaklı Köyü Cami İmam Hatibi: “O akşam selayı verip dışarı çıktığımda bir genç ile ablasının beni karşıladıklarını gördüm. Bana “Neden sela verdin” dediler. Ben de Diyanet’ten emir geldiğini söyledim. Onlar bana “Cumhurbaşkanı ölmedi daha, ölünce selasını verirsin” dediler. Hakaretler ettiler. Ben alttan alıp izah etmeye çalıştım. Buna rağmen üzerime yürüdüler. Aynı kişiler bir ay kadar sonra camiden izinsiz elektrik kullanmak isteyince izin vermediğim için dövmeye kalktılar. Müftülüğe bildirdim ve savcılığa şikayette bulundum. Savcılık soruşturma yürütüyor.”
Muhammet Cemal – Turan İstanbul Kartal Yavuz Selim Cami Müezzini: Sabaha kadar süren selalardan sonra sabah ezanını çift olarak okuyalım diye niyetlendik. O sırada camide daha önce hiç görmediğim bir şahıs tarafından hakarete maruz kaldık. Selalar verilmeye devam ederken de, bir kaç gün sonra da 5 vakit namazını arkamızda kılan bir kişi, “Sizin uluma işiniz daha bitmedi mi?” diyerek hakaret etti.” İmam Ömer Kör “Aynı kişi bir kaç gün sonra, akşam ezanından sonra cemaatin 5 dakika beklemesi uygulaması nedeniyle ortalığı karıştırmaya başladı. Üstümüze yürüdü, hakaret etti. Namazı kıldıramadım yığılıp kaldım oraya. Ertesi gün 10 tane şahitle ve kamera görüntüleri ile birlikte tekrardan savcılığa verdim. Bu adam hala camiye namaza geliyor. 2 ay oldu savcılık bu konu hakkında hala bir şey yapmadı” dedi.
İbrahim Sürün – İstanbul Sultangazi Gazi Mahallesi Hz. Ali Camii kurucusu ve imamı: Olayların sık olduğu bir muhit ve daha önce tacizlere maruz kalıyorduk zaten. Camimiz iki kez yakıldı. Lojman yakıldı. Caminin içine pislikler atılıyor. Darbe girişimi gecesi cami ve lojmanın çevresi silahlı kişiler tarafından sarıldı. Cami kapalı şekilde sela vermeye devam ettik. Sela okunurken minareye kurşun sıkanlar oldu. Evimizin etrafını saranlar evimi taramaya başlayınca eşim ve çocuklarım yere yatarak kurşunlardan korundular. Bir kurşun eşimin kafasının yanından geçerek duvara saplandı. Bu şekilde böyle bir gece yaşadık. 15 dakika sonra cami cemaatinden arkadaşlar geldi. Cemaat gelince kaçtılar. Durumu yetkililere bildirdik ama henüz bir netice alınmadı.
Yusuf Dağ – İzmir Bornova Merkez Yeni Camii Müezzini: Yanımda 9 yaşındaki çocuğumla camiye gittim, sela verdim. Dışarıya çıktığımda herkes balkonlara çıkıp “Tayyip geberecek” diyerek küfürler etmeye başladı. Biz de kapıları kilitleyerek içeriye girdik. 20-30 kişilik bir grup caminin etrafını sararak kapıları tekmelemeye başladı. Kameraları da kapattılar. Ben çocuğumun üzerine yattım. Artık içeriye girecekler diye endişe ettim. Cemaatten bir kişi polisi aramış. Polisler gelince bunların hepsi dağıldı. Polisler bizi camiden çıkardı.
Hüseyin Yekim -Kağıthane Nurtepe Uhud Cami İmam Hatibi: Ben sela verirken bir şamata geldi dışarıdan. Dışarıya çıktım 30-40 kişilik bir grup vardı. Ağır hakaretler, küfürler, ağıza alınmayacak sözler söylüyorlardı. Ben caminin önüne geçtim ön tarafta balkon gibi bir yerimiz vardı. Daha sonra oraya ateş etmeye başladılar. Arka tarafta biraz daha karanlık olan bölümde 1,5 saat bekledim. Bizim kamera kayıtlarımız da var. Fakat şu zamana kadar kamera kaydı isteyen olmadı. Halen de tehdit altındayız.
Mustafa Şişman – Sultangazi Gazi Mahallesi Mevlana Cami İmam Hatip: Bazı sol örgütlerin mensupları o gece FETÖ ile birlikte hareket etti. Taş atılar, camların bir kısmı kırıldı. Özellikle içki şişelerini attılar. Bu olay selalar okunduğu günlerde de devam etti.
Şahin Demirkaya – Sultangazi Gazi Mahallesi Yeşiltepe Cami İmam Hatip: 5- 6 kişi toplandık gittik ama camiye sokmadılar. Bize silah zoruyla sela okutmadılar. Sabah namazına gittiğimde onlar gitmişti. Arkadan vurulmayalım diye kapıları kilitledik.

Yeni Şafak

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar