Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İmamlar 110 TL nin Peşinde…

Erol Kara

2017-02-25 06:49:59
İmamlar 110 TL nin Peşinde…

İnsan nefsine bir zarar dokundu mu, isyan zillerini çalıyor.

ÖSYM ve MEB sınav üstüne sınavlarla ve aldıkları ücretlerle servetlerine servet katıyor.

Haddinden fazla istenen ücretler zaman zaman tepkilere neden olsa da vatandaş aşama kaydetmek, ilerleyebilmek veya bir başka nedenle ödemek zorunda kalıyor. Kimse de hayır diyemiyor, zira böyle bir şans yok.

Demoklesin kılıcı gibi. İstendi verilecek.

Mbsts sınavı Diyanet İşleri Başkanlığının mesleki bilgiler seviye tespit sınavıdır. Diyanet işleri başkanlığı bünyesinde çalışanların görevde yükselme, yurt içi ve yurt dışı atamaları, hac ve umre mülakatları için yapılan bir sınavdır

MBSTS geçmiş yıllarda MEB tarafından yapılırken 2014 te Anadolu üniversitesi, 2015 yılında ise ÖSYM tarafından yapılmaya başlanmıştır. Önceki yıllarda hac ve umre, yurt dışı için ayrı puanlar isterken 2015 yılında tüm puanlar birleştirilmiştir

Her yıl yinelenen bu sınavla Diyanette çalışan ve asgari 2500 TL gibi bir ücreti alan memurlar daha fazla maaş alabilmek, daha fazla kademe artırmak, daha güzel koltuklarda oturabilmek için bu sınava girerler. Yani zaten devlet memuru olmuş çalışan daha çok için mücadele ediyor. Geçen yıllarda 85 – 95 TL gibi rakamlar ödenen bu sınavın harcı için bu yıl 110 TL isteniyor.

Hiç işi olmayan amacı evini geçindirmek olan ve devlette bir sandalyede benim olsun diyen vatandaşın girdiği ve memur olup olmayacağı dahi belli olmayan KPSS sınavına verdiği ücret ne kadar biliyor musunuz 55 TL, gönlünde Diyanette çalışmak olanlar da DHBT’ye de girince bir 55 TL de ona ödeyecek eder 110 TL..

Ya günlük 12 saatten az çalışmayan, gecesi gündüzü milleti korumakla , terörist ve hırsızların hedefi olmakla, sıkıştığımızda yanımızda olmasını istediğimiz diğer zamanlarda aşağılamaya çalıştığımız, dağ taş dolaşarak evine, bebesine, sıcak aşa, yumuşak yatağa hasret polisimin sadece 1000 kişinin alınacağı ve senede iki kez yapılan komiser yardımcılığı sınavına girebilmek için 150 TL sınav ücreti yatıracağından haberiniz var mı.? Bu polislerin ekstraları da düzenli bir hayatları da yok. Günlerce tatil yapmayanları, izin alsa da gelecek telefonlarla anında olay yerinde olması da çabası…

Bir çoğunuz cami yanındaki lojmanda oturduğunuz halde izin gününde cami cemaatiyle saf bile tutamıyorsunuz.

Adalet Bakanlığı sınavları: Bir sınava katılan adaylar için 150 TL, iki sınava katılanlar için 225 TL, üç sınava katılanlar için 300 TL, 4 sınava katılanlar için 375 TL. Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı: 150 TL ( 2016 yılı için )

Ayrıca çok basit, LYS’de her soruya itiraz için adayların geçen yıl 20 TL ödemesi gerekiyordu. Her soru için dikkat edelim

İşsiz, umutsuz vatandaş Diyanete girebilmek için 110 TL harcıyor, Diyanette çalışan ve her ayın 15’inde tıkır tıkır maaşını alan ve çok afedersiniz, dürüst çalışanları tenzih ediyorum ATM memuru olmuşları, görev yerlerinde pek fazlaca durmayı içine sindiremeyenlerin bitmez tükenmez makam hastalıkları yüzünden girecekleri sınava verdikleri ücret için fırtına kopartılması abesle iştigal ya da biraz utanmak lazım.

Tamam, müftülük çalışanlarını ve sabit masada vazife görenleri anlarım. Pek kaytaramazlar da cami görevlileri ekstra (nikah, mevlit, dua, düğün vs) programlarla ek kazanç bulma şansları var.

Bu yazıyı yazıyorum diye beni gördükleri yerde boğabilirler.

Aldığınız maaş helal hoş olsun. Buna asla söz etmem Hak edilmiş gelmişsiniz Alacaksınız.

Ancak , niçin toplumun bir önderi olarak MEB’te sınava giren çocuklarımızın verdiği harçları, memur olmak için çaba gösteren işsiz vatandaşların ödediği harçları, Üniversiteye girecek olanların ödediği oturum başı ücretlerini ve bu ücretleri öderken bu parayı nasıl bulacağını kara kara düşünen acizlerin sesi olmadınız ya da olmazsınız.

Niye bu fırtınayı o zaman kopartmazsınız da kademe, makam yükseltme heyecanı içinde gireceğiniz keyfi bir sınava ödeyeceğiniz ücret için kamuoyu oluşturmak için mücadele edersiniz.

Neden sabah namazları açılmayan camiler için mücadele etmezsiniz.

Neden bulunduğunuz makamda daha iyi hizmet için Allah korkusunu cemaate verirken kendinizi unutarak mücadele etmez de bunun için kampanyalar açarsınız.

İşte change.org denilen sitede 110 TL savaşı. Mücadeleye bakar mısınız.

Cumhurbaşkanına, Başbakana, Yardımcılarına vs ulaşmak için “Ösym tarafından yapılan,diyanet işleri başkanlığı mesleki bilgiler seviye tespit sınavı(mbsts) ücreti için 110 TL talep etmektedir.Bu ücretin adil olmadığını düşünerek gerekli mercilerin bu konuyu hassasiyetle ve önemle incelemesini istiyorum gereğinin yapılmasını arz ederim.” şeklinde yazılmış dilekçeyi sunanlar taraftar bulmakta gecikmez.

Ama mahallede yangın var diye bağırsak duyan olmaz. Zira yangın kendi ocağına düşene kadar..

Keşke diğerlerine de ses olsaydınız bugün bunu yaşamazdınız.

Erol Kara – 17.02.2017 – mahihaber.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar