Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İmamlar ve Hocalar Neden Kurban Kesmez Sorusuna Sendikadan Sert Cevap

Türkiye Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Fahri Özdemir, yerel bir gazetenin yazarına verdi veriştirdi. Ve sordu. "Çetele mi tutttun, Başını mı Tuttun, Tekbir mi getirdin"

2017-08-27 09:20:00
İmamlar ve Hocalar Neden Kurban Kesmez Sorusuna Sendikadan Sert Cevap

Türkiye Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Fahri Özdemirin açıklaması:

Çok kıymetli arkadaşlarım bizler 03 Mart 1924 tarihinde Merhum Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kurulan, 93 yıldır milletimize din hizmeti sunan Diyanet İşleri Başkanlığının onurlu ve şerefli mensupları, personelleriyiz. Görevlerimizi devletin ve kurumumuzun meri mevzuatlarına göre yerine getiririz. Emir ve talimatlarımızı devletimiz ve kurumumuzdan alırız. Bulunduğumuz görev yerlerimizde görevimizi layıkıyla yaparız, yapmaya çalışırız.

Gelelim esas konumuza 22 Ağustos 2017 günü Manavgat Haberi gazetesinde bir başlık atılmış ' İmamlar ve Hocalar Neden Kurban Kesmez Diye' öncelikle bu başlığı atan gazeteyi, başlığı atan aciz kişi veya kişileri 120 bin şerefli Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, değerli meslektaşlarım İmam-Hatipler, din görevlileri adına şiddet ve esefle kınıyorum.

Öncelikle haddimiz olmayarak azıcık Kurban İbadetinden bahsedelim Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. 
Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem  maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere bir şekilde yardımda bulunmuş, hem de  Cenab-ı Hakk’a, yaklaşmış olur. 
Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri devam ede gelmektedir. Ayrıca kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun da bir nişanesidir. Şimdi gazeteci veya adını verdiğim gazete 12 eylülden bahsetmiş imamlar maaşı 12 eylülden sonra almaya başladı demiş. Belliki gazete veya gazeteci Diyanet İşleri Başkanlığının resmi olarak ne zaman kurulduğundan, görev ve hizmet alanlarını kanununu, yönetmelik ve yönergesinden habersiz din görevlilerimizi rencide etmek, veya varsa kuyruk acısının öcünü almak için bilgi ve belgeden yoksun mesnetsiz, hadsiz ve edepsiz bir şekilde yazı kaleme almış. Yazıda İmamların kurban kesmediğini, vatandaşların da onlara et getirdiğini onları dibfirize koyduğunu, son model arabalara bindiğini yazmış haddini tamamen aşmış,diyanet işleri başkanlığı personeline  çok büyük saygısızlık ve edepsizlik yapmıştır.
Şimdi ben bu yazıyı yazan gazeteci ve bu başlığı atarak gazetesinde yayınlayan gazeteye soruyorum.

1- Ülkemiz genelinde,  Manavgat veya Antalya genelinde şan ve şerefiyle devlete, millete ve kurumuna hizmet eden yaklaşık 120 bin din görevlisini meslektaşlarımızdan kimin veya kimlerin kurban kestiğinin, nerede mevlüt okuduğunun  çetelesinimi tuttun.
2- Kurban kesen meslektaşlarımız Kurban keserken kurbanlarının başınımı tuttun, veya hoca ile beraber tekbir mi getirdin. 
3- Tüm ibadetlerde olduğu gibi Kurban ibadetinin de riya ve gösterişten uzak bir şekilde yerine getirilmesi gerektiğinden haberiniz varmı.  “Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Allah'a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hac 22/36-37) 
4-Toplumumuz ve kamudaki her vatandaşlarımız gibi imkanlar ölçüsünde son model arabaya binmek herkesin hakkı ise , bizim şerefli Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin de bal gibi hakkıdır. Din görevlilerine beleş geçiniyor diyorsunuz,  imamlar beleş geçinmez alınterlerinin, emeklerinin karşılığı olarak almış oldukları maaşları ile geçinirler. Beleş geçinen biri varsa oda sen ve senin gibileridir. çünkü emek ve alınteri dökmeden emek sarf etmeden bilgi ve belgeden, doğruluktan uzak bir haber kaleme alıyor iftira atıyorsunuz. Esas beleşçi siz ve sizin gibi düşünen ön yargılı insanlardır.
5- Demek ki sizin işiniz gücünüz din görevlilerinin yaşantısının çetelesini tutmak.Şunu unutmayınız suç işliyorsunuz. İnsanların özel yaşantılarını takip etmek , çetelesini tutmak yasal olarak bir suç ve sizin üzerinize vazife değildir.
6-Sen değerli meslektaşlarımızın kurban kesip kesmediğine, hangi model arabaya binip binmediğine, dipfirizine ne koyup koymadığına, nerede oturup oturmadığına bakamazsın, çetelesini tutamaz, meslektaşlarımıza DİL uzatamazsın. Lütfen dilinin ve kaleminin ayarlarını bir kontrol et, ettir.

Şimdi gazetenizde 22 Ağustos 2017 günü yayınlanan  ' İmamlar ve Hocalar Neden Kurban Kesmez Diye'  başlıklı haberi gazetenizden kaldırınız, kaldırdıktan sonra aynı gazeteniz aracılığı ile Ülkemiz genelindeki 120 bin din görevlisi (imamlar ve hocalarımızdan özür dileyiniz.)

Makul bir  süre içerisinde bahse konu haber kaldırılmadığı, özür dilenmediği takdirde 120 bin Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, imamlar adına hak ve hakikatin, meslektaşlarımızın her daim yanında ve yakınında olan TÜRK DİYANET VAKIF-SEN olarak gerekli hukuki süreci başlatacağımızı, konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtir, tüm meslektaşlarımıza saygı ve selamlarımı iletir, hayırlı ve başarılı görevler temenni ederim."

Manavgat haberde çıkan yazı şu şekilde idi " 12 eylül 1980 darbesi öncesinde imamların ve hocaların maaşları yoktu. Halk tarafından ihtiyaçları karşılanıyordu. Ancak 12 eylül darbesiyle sosyal haklar kazan bu imamlar maaşlara bağlandılar ve her türlü sosyal haklardan yararlandılar. Bu güne gelindiğinde 3 bin lira maaşın sahibi oldular. Halka kurban kesin diye fetva veren imamlar niçin kurban bayramında kurban kesmezler. Askeri ücretle geçinen kişilerin evlerine getirdiği kurban etini dipfrize koyarlar. 6 ay boyunca kırmızı et yerler. Halk o kadar saf ki!.. Etin en iyi yerlerini bu kişilere getirir. Bir imamın maaşı 3 bin lira evi lojman, mevlüd vs aylık geliri 5 bin lira olduğuna göre; “Allahü Hekber” diyelim benim saf kardeşim. Onlar doğduğundan beri alışmışlar beleş geçinmeye ve her imamın altında son model araba! Bizlere kurban kes diye fedva veren bu şahıslar niçin kurban kesmezler. Çünkü fakirler kesdikleri kurbanları en önömli butlarını onlara götürürmüş!.."

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar