Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İslam Balıklıgöl'den Dünyaya Bir Kez Daha Duyurulacak

Şanlıurfa'da düzenlenecek olan 'Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi' toplantısında, İslam'ın barış ve adalet dini olduğuna vurgu yapılacak.

2017-02-28 22:00:00
İslam Balıklıgöl'den Dünyaya Bir Kez Daha Duyurulacak

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, “İslam’ın Evrensel Mesajı: Barış, Adalet, Özgürlük” temasıyla 3-4-5 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek “Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi” hakkında basın toplantısı düzenledi.
 
50’yi aşkın düşünür, yazar, akademisyen ve devlet adamlarının katılımıyla düzenlenecek toplantının önemine değinen Vali Tuna: “Şanlıurfa Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Harran Üniversitemizin iş birliğiyle 3-4-5 Mart tarihlerinde önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacağız. Uluslararası İslam Bilgeleri Zirvesi kapsamında konferanslar olacak. Bu kapsamda gerek yurtiçinden, gerek yurtdışından İslam bilginleri, alimleri, akademisyenler, yazarlar, düşünürler olarak 50’yi aşkın önemli ismi ilimizde konuk edeceğiz” dedi.
 
Programın içeriği hakkında da bilgiler veren Vali Tuna, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Malum, Dünya’da bugün geldiğimiz noktada İslam’ı farklı şekilde manipüle ettirerek, İslamafobi dediğimiz çirkin yakıştırmalarla kötü göstermeye çalışan çabalar var. Buna alet olan proje örgütler var. İslam’ın 1400 küsur senelik geçmişine baktığımız zaman, bunun önemli merkezinde ülke olarak, millet olarak biz varız. Ecdadımızın kurduğu devletler ve yaptığı uygulamalar var. İslam’ın kesinlikle bir barış dini olduğunu, insanların barışı, huzuru, adalet ve özgürlüğü için çaba gösteren bir inanç sistemi olduğunu anlatmak ve bu mesajların bir kez daha Dünya kamuoyuna verilmesi önem arz ediyor diye düşündük. Böyle bir organizasyon yapmaya karar verdik. Devlet büyüklerimizden Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızı da davet ettik. Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş’un katılımını belkiyoruz ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik’te önümüzdeki günlerde burada olacak. Bu vesileyle üst düzeyde bir temsil de olacak diye düşünüyoruz. Büyükelçiler var konuklarımız arasında. Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Ortadoğu’ya, Türki Cumhuriyetlere, Balkanlara, buralarda İslam topluluklarını temsil eden alimlerden, akademisyenlere kadar geniş bir yelpazede misafirlerimiz olacak. Onların burada tek ses ve tek yürek halinde İslam’ın özünü bütün Dünya’ya bir mesaj olarak vermelerine hep birlikte şahit olacağız. Nereden vereceğiz; Halilürrahman’dan, Balıklıgöl’den, Hz. İbrahim a.s. makamından, Şanlıurfa’dan vereceğiz. Niçin bu program Şanlıurfa’da gerçekleşiyor? Bu bizim için anlamlı. Şunun için; buradan bütün Dünya’ya Şanlıurfalılar İslami değerler ve inancı bağlamında bir insanlık dersi veriyor. Yüzbinlerce mağdur Suriyeli misafire kapısını açan bir anlayış var. Sadece Şanlıurfa  mı? Değil. Ülke olarak aslında bütün şehirlerimizde Suriyeli kardeşlerimizi ağırlıyoruz. İslam; bırakın sadece kendi dininden olanları, başka dinden olanları ve mazlum olan, mağdur olan herkese aslında yardım etmeyi tavsiye eden ve emreden bir din. Bunun için biz bugün ne yapıyoruz? İnancına bakmadan felaketlerden etkilenen herkese yardım elimizi uzatıyoruz. Dolayısıyla bunların unutturulmaması ve Dünya’daki insanlara iyi anlatılması gerekiyor. Malum, bilgi kirlilikleri var. İnsanlar yanlış yönlendiriliyor. Özellikle DAEŞ gibi, El Kaide gibi bir takım sonradan çıkarılan örgütlerle bunların yaptığı uygulamalar İslam’a mal edilmeye çalışılıyor. Batı kamuoyunda ve Dünya’da İslam aleyhinde bir düşünce oturtulmaya çalışılıyor.  İslam ülkeleri olarak biraraya gelerek tek ses halinde verilecek mesajlarla bu algının önlenmesi önem arz ediyor. Bu vesileyle destek veren kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Şanlıurfa Valiliği olarak misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışacağız. Hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Şanlıurfa olarak ev sahipliğine hazırız”
 
Toplantıda Vali Tuna ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Acar, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, İl Müftüsü İhsan Açık ve çok sayıda basın mensubu da hazır bulundu.

mahihaber.com / Yurt Haberleri Servisi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar