Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İslam Düşünce Atlası, projesi masaya yatırıldı

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezince "Nazar Manzarayı İnşa Eder: İslam Düşünce Tarihi için Bütüncül Bir Okuma Önerisi" konulu panele yapıldı

2017-12-07 09:40:00
İslam Düşünce Atlası, projesi masaya yatırıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘İslam Düşünce Atlası’ projesi kapsamında gerçekleştirilen, "Nazar Manzarayı İnşa Eder: İslam Düşünce Tarihi için Bütüncül Bir Okuma Önerisi" konulu panele katıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezince TDV Konferans Salonu'nda düzenlenen panelin açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam düşünce tarihinden azami ölçüde faydalanmak adına son yıllarda önemli çalışmaların yapıldığını belirterek, İslam Düşünce Atlasının, İslam düşünce geleneğinin bütüncül bir şekilde görülebilmesini sağlayacak kıymetli bir çalışma olduğunu kaydetti.

İslam Düşünce Atlasının ilmi, insani ve siyasi bağlamda muhkem bir duruş ve geleceği inşa konusunda önemli imkân teşkil ettiğine değinen Başkan Erbaş, konuşmasında şunları söyledi;

“İslam dünyası acil çözüm bekleyen ciddi problemlerle karşı karşıyadır…”

İslam dünyası bugün ciddi problemlerle karşı karşıyadır. Acil çözüm bekleyen siyasi, iktisadi, sosyal bunalımların yanında, en önemli mesele, yaşanan entelektüel kriz ve bu bağlamda İslam dünyasının kendisiyle ve dünya ile yüzleşmesidir. Bu doğrultuda, İslam’ın insana, çevreye, eşyaya ve hadiselere bakışının, insanlığın yaşadığı anlam krizlerini çözecek ve insanlık mefkûresine rehberlik edecek şekilde ortaya konulması, dün olduğu gibi bugün de Müslümanların temel mesuliyetleri arasında yer almaktadır. İnsanlığa şahitlik etme çabasıyla ifa edebileceğimiz bu sorumluluğun bize yüklediği vazifelerden biri de değişen dünyada bilgi, insan, değer, varlık ve âlem tasavvurlarının eleştirel bir muhasebesidir. Bu muhasebeyi gerçek anlamda yapamadığımız sürece, bugün insanlığın gelecek umudu olan nebevî mesaja karşı da aslî yükümlülüğümüzü yerine getirmemiş oluruz. Bu yükümlülükle ilgili bir zafiyet ise sadece Müslümanlar için değil, bütün insanlık açısından yaşanan sorunları çözme adına büyük bir imkânın göz ardı edilmesi olacaktır. 

“İslam Düşünce Atlası, Tâbiîn döneminden günümüze kadarki süreçte oluşan hafızayı gözler önüne sermek suretiyle anlamlı bir sürekliliğe katkı sağlayacaktır…”

İslam düşünce geleneğine ilişkin bütüncül bir idrakin bize çok yönlü katkılar sunacağı muhakkaktır. Öncelikle, bu yaklaşım bahsi geçen entelektüel krizlerle yüzleşebilme noktasında bizlere güçlü bir zemin, önemli bir heyecan ve özgüven kazandıracaktır. Şurası açık ki, medeniyetler ancak kendilerini inşa eden kurucu hafızalar zemininde birbirleriyle karşılaşırlar. Böyle bir hafızanın yitirilmesi durumunda; anlamlı bir karşılaşmadan değil, ancak asimilasyondan bahsedebiliriz. Maddî ve manevî dünyamızda onulmaz yaralar açarak, toplumumuzu büyük bir kimlik bunalımının eşiğine getiren bu asimilasyonun üstesinden gelebilmek, ancak bu derin hafızayı yeniden kazanabilmemizle mümkündür. Bu meyanda, İslam Düşünce Atlası’nın, Tâbiîn döneminden günümüze kadarki süreçte oluşan hafızayı gözler önüne sermek suretiyle anlamlı bir sürekliliğe katkı sağlayacağına inanıyorum.

“İslam düşünce geleneğine bütüncül bir bakış, Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetleri açısından önemli bir husustur…”

İslam düşünce geleneğine bütüncül bir bakış, ilim ve hikmet geleneğimizin geleceğe taşınmasında önemli bir imkân olan Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetleri açısından önemli bir husustur. Zira bu çalışma, Başkanlığın toplumsal hayatın birçok alanında ve küresel boyutta sunduğu din hizmetlerinin birbirini tamamlayarak hayatı kuşatmasına önemli katkılar sunacaktır. Nitekim kadim dönemde ulemanın ürettiği bilgiyi anlamlı kılan hususlardan biri, bu bilginin kendi içerisinde değer kazandığı, ‘küll’ yani ‘bütün’ fikri idi. Zira bilimsel disiplinler, hakiki anlamlarını bahse konu bütünlük içerisinde buluyor, kurumlarımız bu bütünlüğe nispetle değer ve hizmet üretiyor ve işlevlerini yerine getiriyordu. Aynı şekilde ulema hareketliliklerine bereketli bir zemin hazırlayan kadim coğrafi-kültürel havzalar bu bütüne mensubiyetleri aracılığıyla birlik kazanıyordu. Bu itibarla, İslam Düşünce Atlası’nın zikredilen “bütün” fikrini yeniden kazanma ve tevarüs ettiğimiz ilim geleneğini gerçek boyutlarıyla bize gösterme noktasında oldukça önemli bir işlev ifa edeceğini düşünüyorum.

Başkan Erbaş’ın açış konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selim Argun’un moderatörlüğünü yaptığı panelde, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Lütfi Sunar ile Yrd. Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer panelist olarak konuşma yaptı.

Panelde, İlmi Etütler Derneği tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının destekleriyle hazırlanan "İslam Düşünce Atlası" projesi katılımcılara tanıtıldı.

Programa, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, KAGEM Müdürü Hicret Toprak ve çok sayıda davetli katıldı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar