Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

#İslamınKızınaKızÜniversitesi saçmalığı

Yeterli okul, yeterli kontenjan yok iken birilerinin fitnelik peşinde ya da popülarite olma hevesi içinde insanları kışkırtmasına tepki İslami kesimden geldi

2017-08-12 10:30:00
#İslamınKızınaKızÜniversitesi saçmalığı

Kadınlara özel pembe tramvay, okullarda kız öğrencilerle erkek öğrenciler ayrı sınıflarda okutulsun kampanyalarının ardından şimdi de kızlara özel üniversite kampanyası başlatıldı. Dün Twitter'da #İslamınKızınaKızÜniversitesi etiketi ile başlatılan kampanya gün içinde birinci sıraya yükseldi.

İlk başlarda masum bir istek gibi görünmesine rağmen kampanyayı başlatanlardan birinin kürsü kahramanlarından bir ilahiyatçının olması ve dindar bayanlar arasında favoriilahiyatçı, sahte kahraman Don Kişot vari hareketleri ve amin deyilmeyecek bir duanın fitilini ateşlemesi ve her şeye balıklama atlayan artık bulvar gazetesi havasında yayın yapan Yeni Akit gazetesini arkasına alması kampanyanın tepki almasına neden oldu

#İslamınKızınaKızÜniversitesi taqıyla sosyal medyada paylaşılan talep üzerine ne yeri,ne zamanı, ne imkanı olmayacak bir durumun talebi aklı selim çevrelerce "bir deli saçması" daha dedirtti.Kürsü kahramanı ve yakışıklılığı ile, ağza göre şerbet vermesiyle tanınan, şansın ve Diyanet'in emri altında iken yönetmeliklerdeki boşluklardan yararlanarak sözde bir eğitim kurumunda da başı çeken bir ilahiyatçının düşüncesilziğinin eseri olarak görülen girişime YeniŞafak yazarı tepki gösterdi. 

Her şeye sazan gibi atlayan ve Müslümanlar üzerinden oynayarak eski ciddiyetini, eski dürüstlüğünü kaybetmeye başlayan ve magazinsel haberler yapmaya başlayan Yeni Akit gazetesinin de desteğiyle sesini duyurmaya çalışan malum çevre ülkede yeterli okul, yeterli öğretici, yeterli imkan, yeterli kontenjan ve yeterli öğrernci yokken ve hatta orta öğretimde dahi sağlanamamış kız öğrenci okullarının tartışıldığı dönemde #İslamınKızınaKızÜniversitesi  talebi fitnelik ve Don Kişot kahtamanlığı olarak nitelendirild..

"Laik sistemin 90 yıllık dayatması karma eğitime karşı toplumun her kesiminden sesler yükselmeye devam ediyor. Son olarak birçok genç kız, sosyal medya üzerinden ‘İslam’ın kızına kız üniversitesi’ adı altında kampanya başlattılar." diyerek kampanyaya destek veren Akit gazetesi, İlahiyatçı Dr. İhsan Şenocak'ın görüşlerini sayfalarına taşıdı.

Bu meselenin tercihlere saygı çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirten Şenocak, “Bu İslami bir emir olmakla birlikte, insani bir tercihe saygı gösterme meselesidir. Bu topraklar Allah’ın izniyle aslına dönecektir. Burası Robert’te okuyanların değil, bu milletin topraklarıdır. Kudüs, Mekke, Medine adına bu millet burada bin yıldır bekçilik yapıyor. Bu kardeşlerimizin babaları bu topraklarda şehit oldular. Bir Müslüman bu durumdan rahatsız olmalı ve harekete geçmelidir. Kur’an’a söven Fikret’in papaz oğlu Haluk’un fikir soyundan gelenler çıldırsa da her şey aslına dönecek. İslam yolu gösterince uçuruma gidenler, karma eğitimle dünya çapında üniversite kurmuş gibi İslam’ın kızına kız üniversitesine gericilik diyor” değerlendirmesinde bulundu.

Başlatılan kapanyaya itiraz ise Yeni Şafak yazarı Yaşar Taşkın Koç'tan geldi. Hac ibadetinde kadınlarle erkeklerin birlikte ibadet ettiklerine dikkat çeken Koç, "Son zamanlarda artan kadın, kız, evlilik, nikah tartışmalarının üzerine hiç hoş durmadığı belli bu talebin. Gerekçesi ikna edici değil. İhtiyaç olduğu aşırı şüpheli." diyerek kampanyanın toplumda gerçek bir ihtiyacı karşılayacağını düşünmediğini yazdı.

Taşkın Koç'un konuyla ilgili satırları şöyle:

Herkesin bir öznel Hac farizası vardır, elbet benimkinin de kendime ait bana saklı yönleri var. Ama en çok şaşırdığım şeylerden biri Kabe’nin etrafında kadın erkek çocuk yaşlı her milletten insanın yanyana ibadet edebilmesi, kadınların sizin önünüzde namaza durabilmesi fakat hemen dışarıda, caddede otomobil sürmelerinin yasak olmasındaki çelişkiydi. O yüzden, kadın erkek arasındaki toplumsal ilişkinin sınırlarını neyin ne zaman nasıl belirleneceği meselesi dini açıdan da hangi otoritenin yetkisinde acaba ve kimin dediği ne kadar doğru?

Olabilir, böyle bir talep de gelebilir ama bunun aşırı şahsi bir şey olup olmadığı koca bir üniversite açılacaksa netleştirilmeli. Gerek kendi tarihimiz gerek Anadolu’daki töreler gerek Cumhuriyet boyunca üniversite eğitiminin kendi geçmişi 2017 Ağustosunda bu isteği “nerden çıktı şimdi” diye dudak bükerek karşılamamıza sebep oluyor. ODTÜ, Koç, Bilkent, Galatasaray, Hacettepe, Boğaziçi gibileri ‘bugün’ ve daha nicesi ‘dün’ karma eğitimle onca başarıyı yakaladı, yakalamaya devam ediyor. Bu okullardan ahlaklı, nitelikli, dürüst binlerce kız öğrenci yetişti, bilim insanı oldu, yüzümüzü ağarttı, hocamız oldu bizi yetiştirdi, doktor oldu iyileştirdi, mühendis oldu evlerimizi dükkanlarımızı yollarımızı yaptı, sosyal bilimlerde nice yol gösterdi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  9
  23
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  9
  15
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar