Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İstanbul Müftüsü , Mabetsiz şehirler türedi

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İlçe Müftüleri toplantısında 39 ilçe müftüsü ile bir araya geldi

2017-10-12 18:48:38
İstanbul Müftüsü , Mabetsiz şehirler türedi

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İlçe Müftüleri toplantısında Camiler Haftası’yla ilgili bir değerlendirme konuşması yaptı. Toplantıda önümüzdeki dönemde yapılması planlanan çalışmalar da ele alındı.

İstanbul’un 39 ilçesinin müftülerinin katıldığı toplantı İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Toplantının açılışında konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Eylül ve Ekim ayları toplantısının birlikte gerçekleştirildiğini belirterek, “Kurban, Hac, Camiler Haftası ve okulların açılmasıyla birlikte yoğun bir süreç yaşadık. Elhamdülillah, Suud hükümetinin ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın aldığı tedbirlerle huzurlu bir Hac oldu. Bu yıl Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 125 ülkede 257 bin kurban kesildi. İyi bir rakam, sanıyorum bizden daha fazla sayıya ulaşmış kurum bulunmuyor.” dedi.  

“Mabetsiz şehirler türedi”

Camiler Haftası’yla ilgili değerlendirmelerde de bulunan İstanbul Müftüsü Yılmaz, “Camiler Haftası münasebetiyle Türkiye sathında programlarımız oldu. Cami, Şehir ve Medeniyet konusu caminin ruhuna, varoluşuna ve tarih boyunca icra ettiği fonksiyonlara çok uygundu. Çünkü cami hem şehirleşmenin oluşumuna, hem de medeniyetin teessüsüne çok katkısı olan bir kurum. Belki, Cumhuriyetten sonra ve özellikle 1970-80’lerden sonra toplu konutların yapıldığı yerlerde bizim tarihi algımızın terkedildiği bir şehirleşme yaşandı. Çünkü bizim tarihi algımızda önce meydan, sonra cami, sonra çeşme ve ona açılan yollarla şehir kurulması, medeniyet kurulması geleneği vardı. Selçuklu ve Osmanlı döneminde kurulmuş olan köy, kasaba ve şehirlerimizde hep bunu gördük. 70’lerden sonra hızlanan inşaat sektörü ve toplu konutlarla birlikte mabetsiz şehirler türedi. İstanbul, Ankara ve başka yerler böyle. Cami insanların aklına sonradan geldi. Binlerce konutun dışında mahcup, küçük, mütevazı yapılar halinde, sığıntı binalar gibi yapıldı. Beklenen ve bilinen bizim tarihi arka planımıza, cami, meydan, okul, çarşı, Pazar gibi sosyal diğer üniteler gibi o sitelerde yaşayacak olan insanların kamusal alan olarak nitelendirebileceği yerlerin etrafında keşke apartmanlar olsaydı. Maalesef öyle olmadı. Şimdi onun sıkıntısını çekiyoruz. İstanbul’da ve diğer büyükşehirlerimizde mabetsiz mekanlar, mabetsiz mahalleler var. İnşallah zaman içerisinde bunların da halledileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Camilerin fonksiyonel olması adına adımlar atılıyor”

Camilerin fonksiyonel bir hale getirileceğini ve deprem tehlikesi dolayısıyla hızlı bir şekilde yenilenmesi gerektiğine vurgu yapan İstanbul Müftüsü Yılmaz, şunları söyledi:
“Diyanet İşleri Başkanlığımız camilerimizin daha fonksiyonel ve estetik olması adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte çeşitli adımlar atıyor. Son gelinen noktayla camiler sadece mabet olmaktan çıkarak, bulundukları bölgenin insanlarının; yaşlı, kadın, çocuk, genç, engellilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek mabetler yapılması gündemde. Ama tabi ki bir realite de var; bizim Cumhuriyetten sonra inşa edilmiş olan ve 1999 depremi, hatta 2007 deprem yönetmeliğine kadar yapılmış olan camilerimizin ‘kısm-ı azamı’nın problemli olduğunu ve bunların çok riskli olanlarının devre dışı bırakılarak yenilenmesini, kalanların da belli bir dahilinde yenilenmesinin gündemimize alınmasının önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Program toplantı gündeminde yer alan Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı, 4-6 yaş grubu Kur’an Kurslarında yapılacak çalışmalar, 2018 umre görevli personel seçimi ve ön hazırlıkları gibi konuların değerlendirilmesiyle tamamlandı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar