Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

İstanbul Müftüsü Yılmaz Bir İlki Yaşadı

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz ilk kez bir ihtida töreninde bulundu

2017-09-27 12:04:56
İstanbul Müftüsü Yılmaz Bir İlki Yaşadı

İstanbul Müftüsü Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz ilk kez bir ihtida merasimine evsahipliği yaptı hemde 25 yıllık bir dostluğun bir arkadaşlığın mutluluğa erişmesine şahit oldu.

Göreve geldiğinden bu yan ilk kez bir gayrimüslimin Müslüman oluşuna tanıklık eden İstanbul Müftüsü Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz böyle bir merasimi İstanbul Müftülüğü görevinde ilk kez yaşadı.

Romanya vatandaşı IonicaGiolAlexandru, evlilik kararı aldığı İsmail Demirtaş ile birlikte İstanbul Müftülüğü’ne gelerek Müslüman oldu. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın eşlik ettiği ihtida merasiminin ardından Ayşe adını alan IonicaGiolAlexandru, çok mutlu olduğunu ifade etti.

Romanya ve İtalya vatandaşı olan IonicaGiolAlexandru (60) evlilik kararı aldığı Safranbolu’lu İsmail Demirtaş’la (59) birlikte İstanbul Müftülüğü’ne gelerek Müslüman olmak istediğini belirtti. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın telkiniyle Kelime-i Şehadet getiren IonicaGiolAlexandru, Müslüman oldu. Müslüman olduğu için çok mutlu olduğunu belirten IonicaGiolAlexandru, Ayşe adını aldı.

Yılmaz tören sonrası yaptığı konuşmada Müslümanlığın mana ikliminden esintiler sunarken İstanbul Müftüsü Yılmaz, Ayşe adını alan IonicaGiolAlexandru’yu tebrik ederek, "Müslüman olan bir insan annesinden doğduğu gün gibi tertemiz olur. Günahlar yok olur." diyerek bir müjdeyi daha verdi. Böylece geçmiş günahlarının da affedildiğini duyan ve bununla daha çok mutlu olduğunu sötyleyen Ayşe Demirtaş'a Yılmaz şu tavsiyede de bulundu. 

"Ancak bizim yüce dinimiz sadece Kelime-i Şehadet’ten ibaret değil. Bizim dinimiz insanı en yeryüzünün en değerli varlığı olarak görmektedir. Bizim inancımıza göre Müslüman, kainatın gözde varlığıdır. Bu bakımdan Müslüman olan insanın Allah’a karşı, Allah’ın yaratıklarına karşı bir takım sorumlulukları vardır. Bu yüzden hem görünen dünyasının temiz olması, hem de kalp dünyasının temiz olması gerekmektedir. Bir de hayatı düzenleyen bir çalışma ve ibadet düzenlemesi vardır. Yüce dinimiz, insanın yirmi dört saatini kuşatan görevler vermektedir. Bu bakımdan İslam’ı öğrenmek, öğrendikçe de yaşamak insana daha büyük huzur verir. Nitekim,asr-ı saadette Müslüman olan kişiler kendilerini yeni doğmuş gibi hissetmişlerdir. İnşallah bundan sonra yavaş yavaş namaz, oruç, zekat ve insan ilişkilerinde Müslümanca yaşamaya özen gösterirsiniz. Cenab-ı Hak mübarek eylesin” 

Müslüman olduktan sonra Ayşe adını alan eşiyle tanışma sürecini anlatan İsmail Demirtaş," Ionica’nın oğlu Marian, 1992 yılında Türkiye’ye gelerek benim İstanbul Bayrampaşa’da bulunan ekmek fırınımda çalışmaya başladı. Ionica ise o dönem kocasıyla İtalya’ya gitmiş. Biz o dönem oğlu Marian aracılığıyla internet üzerinden çeşitli programlarla ailecek görüşmeye başladık. Marian yaklaşık 8 yıl benim yanımda çalıştıktan sonra İtalya’ya yerleşti. Ancak bizim ailecek görüşmelerimiz devam etti"

İsmail Demirtaş evlilik karanı nasıl verdiklerini de şöyle anlattı" Bundan 2 yıl önce benim eşim vefat etti. Eşimin vefatından kısa bir süre sonra ise Ionica’nın kocası vefat etmiş. Yaklaşık 1 yıl kadar önce de Ionica ile aramızda yakınlaşma başladı. Ancak bu süre içinde sürekli olarak internet üzerinden görüşüyorduk. 2017 yılının Mart ayında ilk defa benim İtalya’ya gitmemle karşılıklı olarak görüştük ve evlilik kararı aldık. Bu karara da en çok Ionica’nın oğlu Marian sevindi. Ionica da bu kararın ardından hiçbir zorlama ve baskı olmadan, kendi isteğiyle Müslüman olmak ve Ayşe ismini almak istediğini söyledi. Bugün burada bu kararı yerine getirdik. Çok mutluyuz.”

İhtida merasimi sonrası İstanbul Müftüsü Yılmaz, IonicaGiolAlexandru’ya İtalyanca bir Kur’an-ı Kerim hediye ederek, ihtida belgesini takdim etti.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar