Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Katar'dan Suriyelilere Kitap Desteği

TDV, MEB arasında Katar yardım kuruluşu RAF’ın desteğiyle Suriyeli öğrenciler için 4 milyon okul kitabı basıldı

2017-03-07 15:40:00
Katar'dan Suriyelilere Kitap Desteği

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında Katar yardım kuruluşu RAF’ın desteğiyle Suriyeli öğrenciler için okul kitabı basılmasına yönelik proje kapsamında 4 milyon okul kitabı 22 ilde bulunan geçici eğitim merkezine gönderildi.

Katar RAF Kurumu Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ayid El-Kahtani ve beraberindeki heyet, proje kapsamında yapılan çalışmalardan dolayı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Katar’da pek çok hayır kuruluşunun iyilik yarışına katıldığını bildiğini ve bundan dolayı çok büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. 

“Türkiye ve Katar, coğrafyamızın bu zor dönemlerinde mazlumların sığınağı haline gelmiştir” diyen Başkan Görmez,  iki ülkenin bunu çok daha ileri taşıması gerektiğini söyleyerek “İki kardeş ülke birlikte el ele vererek, iyilik tohumlarını ekerek, coğrafyamızdaki bütün kötülüklerin ortadan kalkmasına ve daha büyük hizmetler yaparak kötülüğü yenmemize vesile olacak” diye konuştu.

Dünyada iyilik ve hayrı, kötülük ve şerrin önüne geçirmek için çalışmak gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, şunları söyledi;

“İyilik zayıfladığı zaman kötülük öne geçiyor…”

İslam ümmetinin içinden geçtiği zor süreçlere şahit oluyoruz. İyilik ve kötülük tarih boyunca mücadele ve yarış içinde olmuştur. Bu yarışta, iyiler zayıfladığı zaman kötülük öne geçiyor. Bizim, iyiliği kötülüğün önüne geçirmemiz gerekiyor.

“İyilik ve hayır işlerinizi dünyevi menfaate dönüştürmeyin…”

İyilik ve hayır işlerinde çok önemsediğim husus vardır; O da bunu dünyevi menfaate dönüştürmemektir. Cenab-ı Hak “Sadakalarınızı, başa kakmakla minnet ve eziyetle hiç verilmemiş bir hale getirmeyin” buyuruyor. O ayetlerde çok daha çarpıcı bir ifade var; “Güzel söz ve bağışlama peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır.”

“Hayırda, reklam ve propaganda kelimelerini asla kullanmamak ve öne çıkarmamak gerekir…”

Hayırda, reklam ve propaganda kelimelerini asla kullanmamak ve öne çıkarmamak gerekir. Reklam ayrı, ilan ayrıdır. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerimde “Eğer sadakaları, zekat ve benzeri hayırları açıktan verirseniz sizin için güzeldir” buyuruyor. Bunu yaparken reklama ve propagandaya dönüştürülmemesi gerekiyor. Sizin müessesenizin bu konuda çok  dikkatli olduğunu  bildiğim için teşekkür ederim .

"Yardımları yaparken, çocukların eğitimi ihmal edilmemeli"

Suriyelilerin, ülkelerimize sığındıktan sonra onlara karşı yapacağınız vazifeler var. Gıda, sağlık, iaşe, temizlik gibi ihtiyaçlar çok önemli ama bütün insani ihtiyaçlarını karşılamakla mükellefiz. Fakat bu yardımları yaparken bir şeyi asla ihmal etmeyin; O da Suriyeli çocukların eğitimidir. Mevcut kuşakların bir kısmını kaybettik, gelecek kuşakları kaybetmemek için o çocukların eğitimine hep birlikte seferber olmamız son derece önemlidir.

Başkan Görmez, konuşmasının son bölümünde, Milli Eğitim Bakanlığı’na teşekkür ederek “Onlar sadece bizim çocuklarımızın eğitimiyle değil, ülkemize sığınan bütün Suriyeli çocuklarımızın eğitimiyle de özenle ilgileniyorlar” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tahsis ettiği okullarda binlerce Suriyeli öğrenciye eğitim verdiğini söyleyen Başkan Görmez, hem çadır kentlerde hem de çadır kent dışında yaşayan Suriyelilerin çocuklarına yönelik önemli çabalarının olduğunu, bu konuda Katarlı yardım kuruluşları ile her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti. 

TDV'nin 120'yi aşkın ülkede merkezi olduğunu hatırlatan Başkan Görmez, RAF kurumuyla çalışmalarını bir koordinasyon içinde, iş bölümü ile yapabileceklerini kaydetti. 

Katar RAF Kurumu Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ayid El-Kahtani ise Katar ve Türkiye’nin her zaman Müslümanlar ve mazlumlarla beraber olduğunu ifade ederek “Hayır amaçlı iyilik projeleri mazlumlar içindir. Katar ve Türkiye mazlumlar için çalışan iki ülkedir. Misyonumuz,  Rahmetin yeryüzünde yayılmasıdır. İnsana merhamet etmek büyük bir fazilettir. İnsana faydalı olan her şey cömertliğin esasıdır. Bunların hepsi de merhamettir. Yaptığımız bütün iyiliklerin özünde rahmet vardır” diye konuştu.

Görüşmelerin ardından, Başkan Görmez ve Katar heyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ziyarete gelen Suriyeli 20 öğrenciye kitap ve çeşitli hediyeler verdi.

Proje kapsamında, yaklaşık 2,5 milyon dolarlık 4 milyon okul kitabı 22 ilde bulunan geçici eğitim merkezlerine ulaştırıldı.  

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar