Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Katliamdan Vazgeçmeyen Yahudi Edirne’de Göz Boyadı

2017-02-25 06:29:58
Katliamdan Vazgeçmeyen Yahudi Edirne’de Göz Boyadı

Edirne’de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek ibadete açılan tarihi büyük sinagogda Türk Musevi Cemaati’nin Ramazan nedeniyle düzenlediği bin kişilik iftar yemeği Müslüman, Musevi ve Hıristiyan din adamlarını bir araya getirdi.

Musevi Cemaati’nin Edirne’de yeniden onarılıp ibadete açılan ve açılması tartışmalara sebeb olan Sinagogda verdiği iftar yemeği beraberinde diğer tartışmaları da getirdi..

Her Ramazan ayı geldiğinde Müslümanlara şirin gözükme faaliyetleri çeşitli kesimlerce icra edilmekte.Kimi zaman ABD elçiliğinin öncülüğünde kurulan İftar Çadırları, kimi zaman’da Kiliselerde veya Sinagoglarda Papaz ,Haham ve İmamların birarada iftar açmaları …

Bunlar günümüz de öyle bir hal aldı ki ‘Barış,Kardeşlik,Birleşme adı altında dinlerarası diyalog ritüeline dönüştü.. Bunlardan bir tanesi de dün Edirne’de düzenlendi..Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 4 yılda 5 milyon lira harcanarak yeniden restore edilen Avrupa’nın en büyük 3’ncü sinagogu’nda verilen iftar’da kimler yoktu ki…

İsrail’in Gazze’de işlediği katliamlar ve Mescid-i Aksa’ya saldırması sonrasında bu sinagogun ‘müze’ olacağı açıklamasıyla milletimizin teveccühünü kazanan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in de iftardaydı…Bunun yanında, İftar yemeğine Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Bulgaristan ve Yunanistan’ın seçilmiş müftüleri Ahmet Mete, İbrahim Şerif ile Kıyık semtindeki Sveti George Bulgar kilisesi rahibi Alexandır Çıkırık da katıldı.Edirne Büyük Sinagog’unda yapılması planlanan iftar yemeği hava muhalefeti nedeniyle Ekmekçizade Kervansarayı’nda yapıldı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, o tarihten bu yana ilk kez yüz yüze geldiği Türkiye Hahambaşı Rav İsak Haleva ile birlikteİftar’da yapılan açıklamalarda ‘Dostluk’ ‘Kardeşlik’ vurgusu ön plana çıktı.Hatta o Sinagog’u “Müze yapacağım” açıklaması yapan Vali ‘nin Musevi Cemaati lideri ile beraber gerçekleştirdiği şu açıklamalar oldukça manidar bulundu:

Vali Şahin, “Türkiye Musevileriyle bugüne kadar ne Osmanlı döneminde ne de Türkiye Cumhuriyeti döneminde öyle büyük sorun kesinlikle yaşanmamıştır. Bizim dostluğumuz, demir kırılır, gül çiçekler solar ama bizim dostluğumuz ne kırılır, ne de solar. Edirne’de ebediyen devam eden bir dostluktur.” dedi..

Bu Sinagog ‘da verilen İftar sırasında tam’da Vali’nin tepki gösterdiği 2014’te ki Gazze Katliamı ile ilgili Birleşmiş Milletler denilen yapılanma tarafından şu açıklama yapılıyordu; “İsrail’in 2014’te Gazze’ye yönelik saldırısını incelemekle görevli Birleşmiş Milletler (BM) komisyonu, her iki tarafın da çatışmalarda savaş suçları işlemiş olabileceğini’ belirtti..Bunun açıklaması ne oluyor biliyormusunuz? ; Katledilen ve İftar yemekleri kana bulanan,Ramazan ayında füzelerle paramparça edilen Filistin’li müslüman kardeşlerimiz mazlum değildir.Aksine birer savaş suçlusudurlar.

İşte bu nokta da asıl sorulması gereken soru şu olmakta;Sinagog’un ve Musevi Cemaatinin dostluk barış ve kardeşlik adı altında verdiği bu iftar yemeği ile neyi amaçladığı belldir.Türkiye de ki Musevi cemaatinin ,Gazze katliamı esnasında veya sonrasında İsrail’in işlediği katliamlardan dolayı bir kez olsun telin, kınama veyahut uyarısı olmuş mudur? Biz hatırlamıyoruz ! Fakat Müslümanların o iftara katılıp’ta Gazze’de ki katliamı hatırlatmaması veya hatırlamamasında ki maksat nedir? bunu da hiçmi hiç anlamayacağız!Bu ritüellerin Ramazan boyu süreceği aşikar olup,Müslümanların inancına saygı gösterdiklerini belirten bu tür çevrelerin asıl gaye ve amaçlarını toplumumuz her daim sorgulayacaktır.Çünkü Gazze’de ki kardeşlerimizin üzerine bombalar yağdıranlar oldukça, Suriye, Irak, Afganistan, Somali, Güney Afrika ve daha bir çok yerde Hristiyan -Yahudi ittifakı eli ile Müslüman katliamı yaşanırken bu tür organizasyonlarda barış ve kardeşlik mesajları verilmesi insanımızı derinden sarsmaktadır.

Dün Gece’den beri haber merkezimize bu iftarla alakalı tepkilerini ileten mailler ve mesajlar gelmekte..Bunlardan bir tanesi de Batı Trakya’dan …Seçilmiş Müftülerinin katıldığı bu iftar yemeğine bir anlam veremediğini belirten ve bunun bir itikad ve akaid sorunu teşkil ettiğini dillendiren kardeşlerimiz olduğu gibi, Bu gibi iftarlarla Dinler Arası diyalog’un icra edilmesi olarak bakanlarda var..

Sorulardan birtanesi de Sinagog veya Kilise’de Osmanlı döneminde İftarlar veriliyor muydu?Diyanet işleri başkanı Mehmet Görmez ise ,“Dinler karıştırılarak bir diyalog dini oluşturulamaz. Bu hem imkânsızdır, hem de doğru ve ahlaki değildir…” diye açıklamada bulunmuştu..

Anadolu Haber Günlüğü

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar