Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Kıbrıs DİB Müşaviri Selami Açan, İftiralarla Kimse Bir Yere Varamaz

Sela okuyan Din Sitesi Camii görevlisi Hicabi Duran'a soruşturma açtırdığı ve selayı engellediği haberi asılsız çıktı.

2017-08-22 12:50:41
Kıbrıs DİB Müşaviri Selami Açan, İftiralarla Kimse Bir Yere Varamaz

Kıbrıs'ta Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapan Selami Açan'ın sela okuyan Din Sitesi Camii görevlisi Hicabi Durana soruşturma açtırdığı haberi asılsız çıktı.

Geçtiğimiz günlerde milatgazetesi.com kaynaklı haber olarak yayınladığımız "İmama, Selayı niye okudun? soruşturması" başlıklı haberimizde anlatılanların iftiradan başka birşey olmadığı dile getirildi.

Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapan Selami Açan'ın, sela okunmasına engel olduğu ve soruşturma açtırdığı iddiasının  gerçeği yansıtmadığı avukatı Salih Açan'ın açıklamasıyla ortaya çıktı 

İşte o açıklamada 

"MAHİHABER sitesinde 10 Ağustos 2017 tarihli ve devamı günlerde yayınlanan “İmama, Selayı niye okudun? soruşturması” başlıklı yazıda hem kamuoyuna yalan ve yanlış bilgi verilmiş hem de gerçeğe aykırı haberle müvekkilim Selami AÇAN’ın kişilik hakları ihlal edilmiştir.
Haberin başlığı ve ara başlıkları gerçeğe aykırı olduğu gibi haber içeriği de tamamen gerçeğe aykırı, yalan ve iftira niteliğindedir. 
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı KKTC Din Hizmetleri Müşaviri olan müvekkilim Selami AÇAN, bu haberdeki yalan ve iftira isnatlarla FETÖ’cü gösterilmiş, kamuoyu nezdinde “hain” ilan edilmeye çalışılmış ve bu suretle bir kamu görevlisi olarak hedef gösterilmiştir. 
Müvekkilim, hayatının hiçbir döneminde asla FETÖ’cü olmamış, bu örgütün hiçbir zaman doğrudan veya dolaylı olarak destekçisi olmamıştır. Hem İlahiyat Fakültesi ve hem de Hukuk Fakültesi mezunu olarak DİB bünyesinde imam, vaiz, müftü, hukuk müşaviri, daire başkanı ve yurt dışı din hizmetleri müşaviri olarak 1991 yılından bu yana görev yapan müvekkilim, bu güne kadar hiçbir kişi, kurum veya örgütün iltiması veya adamı olmaksızın sadece kendi samimiyeti, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve alın teri ile bu görevleri bihakkın ifa etmiştir. Böylesi bir insanı, hiç kimsenin çamur atarak karalamaya çalışmasına Allah (CC) da asla razı olmayacaktır. 
Haberde Selami Açan’a izafe edilen tüm ifadeler gerçek dışı ve yalandır. Müvekkilim, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Kıbrıs’ta selâ okunmasına asla karşı çıkmamış, buna engel olmamış; tam aksine selâ okunmasını tasviple okunması talimatını vermiştir. 
Haberde ismi geçen ve mağduriyet kılıfına bürünen kişiler, 15 Temmuz gecesi müvekkilimle şahsen veya telefonla herhangi bir görüşme dahi yapmamışlardır. Ancak bu kişiler, kendi ülkesel (KKTC) yetkileriyle selâ okunmasının önünde hiçbir engelleri bulunmadığını ve kendilerini kimsenin engellemesinin mümkün olmadığını bildikleri halde, müşavirlik görevlisi Yusuf Dağ’ın selâ okuma konusunda müşaviri ile yaptığı ve selâ okunması talimatını aldığı tefefon görüşmesini kötü niyetle tersyüz ederek “müvekkilimin selâ okunmasına engel olduğu” şeklinde insafsız ve çirkin bir iftiraya dönüştürmüşler ve 11.08.2016 günü BİMER üzerinden müvekkilimi şikâyet etmişlerdir. Bunun üzerine DİB olayı tahkik için müfettiş görevlendirmiş ve müfettiş Kıbrıs’a gelerek olayda adı geçen ve KKTC Din İşleri Başkanlığına bağlı personel olan Fahrettin Öğdü’yü müşteki sıfatıyla ve Hicabi Duran’ı iddianın tanığı sıfatıyla dinlemiştir. Bundan başka aynı gece olayın şahidi olan ve Din Hizmetleri Müşavirliği personeli olarak görev yapan Yusuf Dağ ve Muhterem Çalık’ın da müfettiş tarafından ifadeleri alınmıştır. Şikâyet edilen ve hakkında tahkikat açılan müvekkilim Selami Açan da hakkındaki iddialarla ilgili olarak yazılı cevaplarını sunmuştur. Müfettiş, yapmış olduğu incelemeler sonucunda 21.11.2016 tarih ve 19600338.1158-663.05-38 sayılı raporunu sunmuş olup, bu raporda Selami Açan hakkındaki iddiaların sübuta ermediği yani yalan olduğu sonuç ve kanaatine yer verilmiştir. 
Sitenizde yayınlanan bu haber, maalesef öylesine ters bir anlatımla verilmiş ki; haberin veriliş şeklinden, sanki selâ okuyan görevliye (imam-müezzin) selâ okuduğu için “soruşturma” açılmış gibi bir “algı” oluşturulmuştur. Kıbrıs’ta 15 Temmuz gecesi selâ okuduğu için hiçbir görevliye soruşturma açılmamıştır. Aksine görevlisine, Türkiye’deki gibi selâlar okunsun talimatı veren müşavire soruşturma açtırılmıştır. Burada müvekkilim Selami Açan’a kurulan çok açık bir komplo ve kumpas vardır. Bu komplo ve kumpas, şıracı-bozacı olan müşteki Fahrettin Öğdü ve tanığı Hicabi Duran üzerinden alçakça kurulmuştur. Arka planda bu piyonları kullanan azmettiricileri de Allah’a havale ediyoruz.  
Allah’ın hikmetine bakınız ki; müvekkilimin Din Hizmetleri Müşaviri olarak 2015 yılında Kıbrıs’ta göreve başlamasından sonra, eski düzenleri bozulan ve DİB Müşavirliğine karşı her fırsatta tavır alan KKTC Din İşleri Başkanlığı’ında bu birimin başında yer alan şahsın Mersin Cumhuriyet Başsavcılığında FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, soruşturmasının halen devam ettiği, Hicabi Duran ve eşinin de 16.08.2017 tarihinde yine FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıkları ve adli işlemlere tabi oldukları basında çıkan haberlerden izlenmiştir ki, bu durumu kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz.
Kıbrıs’ta DİB’e bağlı bir Din Hizmetleri Müşavirliğinin varlığından ve faaliyetlerinden rahatsız olan KKTC Din İşleri Başkanlığı yetkili ve görevlilerinin, haklarında halen yürütülmekte olan FETÖ soruşturmalarında “şüpheli” olmaları bağlamında konu ele alındığında; aslında FETÖ usulü operasyonel bir girişimle FETÖ’cü olmayan bir kamu görevlisini, kendi kişisel emellerine ulaşabilmek için FETÖ’cü iftirasıyla nasıl da harcamak istedikleri ve bunun için basını nasıl da kendi emelleri için bir silah ve araç olarak kullanabildikleri tablosu ortaya çıkmaktadır. 
Aslında 2016 yılı Ağustos ayında başlayan bu iftira, tam bir yıl sonra 2017 yılı Ağustos ayında, hem de olayın aslı ahlaksızca ters yüz edilerek (Örneğin; Olay: Müftünün keçisi çalındı. Haber Başlık: Müfü keçi çaldı! olayında olduğu gibi) neden basın yayın üzerinden kamuoyuna servis edilmiştir? Hem de müvekkilim Selami Açan, müfettiş raporu ile aklanmış ve iddianın iftira olduğu anlaşılmış iken!? Müvekkilimin isminin bu iftira ile haber konusu yapılmasının arka planında ne olabilir? 
Öncelikle, kamuoyunun da yakından izlediği gibi ülkemizde yakın zamanda boşalan Diyanet İşleri Başkanlığı Makamına yeni atanacak muhtemel başkan adaylarının müvekkilim Selami Açan’ı da çalışma ekiplerinde değerlendirme potansiyeli olduğundan, müvekkilimin kariyerini FETÖ gibi günümüzün en etkili karalama, itibarsızlaştırma ve nefret yöntemi ile engellemek istedikleri çok açıkça anlaşılmaktadır. 
İkinci olarak da, halen yürüttüğü Müşavirlik görevinin sonlandırılması amaçlanarak böylesine çarpıtma ve yalan bir haberle müvekkilim, kritik bir zamanlama ile FETÖ’cü hain damgası yapıştırılarak kamuoyunun ve esasen “ne duruyorsunuz, kamu görevinden ihraç edin bu müşaviri” dercesine TC Hükümetinin önüne atılmıştır.     
Dolayısıyla, olayın gerçek yüzünde esas itibariyle müvekkilim mağdur olmuştur.   
Basın yayın organları, hiç kimsenin, kendi hasmını imha etmek için kullanacağı bir giyotin değildir. Hiçbir basın yayın organı da, temel insan hakları, anayasa ve basın meslek ilkeleri dışına çıkarak, başkalarının kişisel emellerinin aracı olmaya imkân ve fırsat vermemelidir. Aksi halde, kimi zaman telafisi imkânsız zararların doğması mukadder olacağı gibi hukuk yolları kullanılsa bile, bilerek veya bilmeyerek bu nev’i haksızlığa ortak olanlar, hesabı bu dünyada ve ahirette verilemeyecek kadar ağır kul hakkı ve vebal altında kalacaklardır.            
Yalan ve iftrira niteliğindeki ihbarların veya alıntıların doğruluğu hiç araştırılmadan mutlak doğru haberlermiş gibi yayınlanması gazetecilik etiği, basın ve ifade özgürlüğü ile bağdaşmayacağından, bize göre talihsizlik olarak addedilen bu yanlışın hukuk adına mevzuat gereğince derhal düzeltilmesi, cevap düzeltme konusu yazının ve haberin derhal yayından kaldırılması ve cevabi yazının bir hafta süreyle internet ortamında yayınlanması gerekmektedir.
Açıklanan nedenlerden dolayı müvekkilim adına kişilik haklarının ihlalinden ve hukuka aykırı her türlü saldırıdan dolayı yasal yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.
Selami AÇAN 
Vekili Av. Salih AÇAN

SİZİN YORUMLARINIZ
yorum
misafir
senin müvekkiline fetöcü diye bugüne kadar kimse iftira atmadı o sizin hüsnü kuruntunuz. ama kıbrısta yaşanan fetö soruşturmalarını bakın iftira attılar bunlarda fetöcü çıktı diye anımsatabiliyorsun. ama gözaltına almalarıda komploydu o ne olacak. hicabi durana gelince o gece selayı okuyan gercektende oydu ve din işleri baskanın talimatıyla okudu. sahi senin müvekkilin o saatlerde neredeydi? hicabi hoca tutuklandı sonra serbest bırakıldı. madem fetöcüydü niye bıraktılar. hani o her başınız dara girdiginde sıgındıgınız ama sonrasında unuttugunuz müntakim olan ALLAH var ya mutlaka sizden intikamını alacaktır. hiçburalara gelmeden hiç burdaki insanları dinlemeden masa başından yazmak kolay. hadi ordannnn
Beğen (0)
2017-08-23 01:31:10

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar