Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Kıbrıs'ta Hilat Kavgası Sürüyor, Cami Derneği Atıldı

1571 yılında Osmanlı’nın Lala Mustafa Paşa Camii’ne hediye ettiği ve imam Mustafa Küçük dönemine kadar gelen hilat ile ilgili tartışmalar devam ediyor

2017-04-09 17:50:00
Kıbrıs'ta Hilat Kavgası Sürüyor, Cami Derneği Atıldı

Osmanlı’nın fethi sırasında Mağusa’nın teslim olmasını simgeleyen ve manevi önem taşıyan Hilat’ın Lala Mustafa Paşa Camii’nden bir süredir kaybolması hakkında şikayetçi olan Lala Mustafa Paşa Camii’ni Koruma ve Yaşatma Derneği’nin bağış kutusu Mağusa Kaymakamlığı tarafından cami dışına atıldı.

Kaymakamlık 24 Mart tarihinde dernek hakkındaki izni yinelerken, 30 Mart tarihinde yolladığı yazı ile derneğin bağış kutusunun cami dışına çıkarılmasına karar verdi ve camiye Din İşleri Başkanlığı’na ait bağış kutusu konuldu.

Dernek Başkanı Mehmet Canatan Mağusa Kaymakamlığı’nın bu kararının Din İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine gerçekleştirildiğini iddia etti. Canatan derneğe ait bağış kutusuna atılan her kuruşun hesaplı olduğunu ve cami adına bankaya yatırılan her kuruşun dekontunun Mağusa Kaymakamlığı’na ibraz edildiğini belirtip, yeni bağış kutusundan kimin sorumlu olduğunun belli olmadığını ve elde edilen gelirin akıbetinin ne olacağından endişe duyduklarını kaydetti

.“Derneğin yetkileri elinden alındı”

Havadis daha önce Müftü Mustafa Küçük dönemine kadar camide bulunan ancak bir süreden beridir kayıp olan Hilat’ı gündeme getirdi. Dernek Başkanı Mehmet Canatan Müftü Mustafa Küçük’ün Hilat diye kamuoyuna sergilediğinin bez parçasından ibaret olduğunu belirtirken, Mustafa Küçük’ün Din İşleri Başkanlığı tarafından korunduğunu ifade etti.

Derneğin kaybolan Hilat’ın peşine düşmesi nedeni ile camiden uzaklaştırılmak istendiğini belirten Canatan, “caminin kış aylarında günlük bin 500 lira ile 2 bin lira, yaz aylarında ise 5 bin TL’ye kadar artan bağış meblağsı var. Biz tüm bağışları cami yararına kullanıyoruz. Din İşleri Başkanlığı’nın devlet kurumu olması nedeni ile bağış toplama yetkisi yok. Bağışın akıbeti muamma” diye konuştu.

Derneğin elindeki yetkilerin alınıp camiden uzaklaştırılmak istendiğini belirten Canatan, bağışların akıbetinin de Hilat’a benzeyeceğinden endişe duyduklarını söyledi.Canatan: Cami için 1 ampul bile almadıMağusa Kaymakamlığı’ndan gelen yazı ile derneğe ait bağış kutusunun bir kenara atılıp yerine üzerinde “yaptığınız yardımlar cami hizmetinde kullanılacaktır” yazılı yeni bir bağış kutusu konulduğunu belirten Mehmet Canatan, caminin tüm ihtiyaçlarının 1978 yılından beri dernek tarafından karşılandığını kaydetti. Canatan, tüm harcamaların da kazancın da kalem kalem kayıt altında olduğunu belirtti.

“Dürüst olan Hilat’ı çıkarır ve gösterir”

Dernek Başkanı Mehmet Canatan, Selimiye Camii’nden kaybolan ve yurt dışına satıldığı ortaya çıkan kılıcın araştırılıp bulunduğu gibi Hilat’ın da araştırılmasını istediklerini belirtti. Müftü Mustafa Küçük’ün suçlamalar üzerine Hilat diye çıkarıp bir bez parçası gösterdiğini ifade eden Canatan, Mustafa Küçük’ün Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın da olduğu bir randevuda Hilat’ı getirmek için söz verdiğini ancak kendisinin gitmesine rağmen Müftü Küçük’ün gelmeyip Hilat’ı göstermekten çekindiğini kaydetti.“Bu kadar dürüstlerse Hilat’ı çıkarıp gösterirler ve camideki eşyalar ile ilgili tutanak tutulup maddi ve manevi değeri olan bütün eşyalar kayıt altına alınır” diyen Canatan, Hilat’ın unutturulmaya çalışıldığını ancak peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

HİLAT NEDİR

Osmanlı döneminde, padişahların, gönül almak ya da ödüllendirmek için bir kimseye giydirdikleri, çok değerli bir kumaştan ya da kürkten yapılmış kaftan

Osmanlı padişahlarının bir devlet görevlisini ödüllendirmek, gönlünü almak ve ya onu yüceltmek için hediye ederek giydirttiklri değerli kumaşlardan yapılmış kaftana verilen isimdir hilat.
Hilat, hilat giydirmek ve ya siyah hilat giydirmek aslında Emevi’lerden bu yana uygulanan bir adettir. Sadece Emeviler’de değil Selçuklularda da görülen hilat giydirme uygulaması Osmanlı padişahlarından II: Mahmut tarafından kaldırılmıştır. Hilat eski Türk devletlerinde sadece kıyafet olarak değil aynı zamanda at, ok, yay şeklinde ki hediyeler ile de yapılırdı. Ancak genel olarak en güzel kumaşllardan yapılan kaftan şeklindedir

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar