Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Kilise Temizleyen İmama Alimler “Caiz Değil” dedi.

2017-02-25 04:34:36
Kilise Temizleyen İmama Alimler “Caiz Değil” dedi.

Geçtiğimiz aylarda medyada geniş yer tutan Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde imam olarak çalışan imamın, cami yanında yer alan Ermeni kilisesinin bakımını yapması ilahiyatçılar arasında farklı şekilde yorumlandı.
Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde imamlık yapan Metin Halıcı’nın yaşadığı köyün içindeki eski bir Ermeni kilisesinin bakımını ailesiyle beraber yaptığını söylemesi üzerine mahihaber.com olarak yaptığımız araştırmada fıkhı anlamda bunun uygun olmayacağı, hatta bazı mezhep imamlarına göre caiz olmadığı öğrenildi.

Yaptığı hizmetin “hoşgörü” olarak görülmesini dile getiren imamın, “Osmanlı’da bu tarz hoşgörüler her zaman yaşatılmış. Bizler de bunu yaşatarak birlik beraberliğimizi sağlayabiliriz” şeklinde sözleri de ayrıca tepki toplamıştır. Bu tür hareketlerin gayrimüslimleri ve onların yardakçılarını memnun edeceğini söyleyen çevrelerde tepki göstermiştir.

13 yıldır Terzili mahallesindeki caminin imam hatipliğini yapan v, lojmanının avlusunda bulunan ve yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip olduğu tahmin edilen kilisenin bakımını yapmaktan gocunmadığını dile getirdiği sözlerine “Çünkü kim ibadethanesinin kirli olmasını ister.” diyerek kiliseyi cami, mescid gibi bir ibadethane gibi gördüğünü ima ederek Allah’a ortak koşulan yerli önemsemesi tepkiler neden oldu.

Eşinin kiliseye ait halıları yıkadığını söyleyen imam kiliseye gerekli hassasiyeti gösterdiğini ve temiz tutrma konusunda kararlı olduğunu ifade etti.

İlahiyatçılar Ne Dedi

Kilise Allah’a şirk koşulan bir yerdir. İnsan oğlunun irtikâb ettiği en büyük günahlardan biri olan Allah’a evlat isnat ettirme suçu orada işlenmektedir. Müslüman aç ve açıkta kalmadığı sürece öyle bir yerin yapımında, tamirinde, bakımında çalışamaz.

Nureddin Yıldız

*****

Bu gibi durumlar yasaklanmamakla birlikte aslında hoş olmayan hareketlerdir. Aklıselim bir Müslümanın, hele bir imamın kafa karışıklığına yol açabilecek durumlardan da elden geldiğince uzak durması gerekir. Burada imam efendi neticede Allah’a ortak koşulan bir yeri temizleyerek onların bu batıl düşüncesine zemin hazırlamış oluyor. Geçimini sağlama gibi bir durumun söz konusu olmadığı halde, Müslümanların ibadeti için para almasına rağmen orada harcayacağı zamanı gayri müslimlerin tapınaklarına bakım yapmakla vakit geçirmesi aldığı maaşı dahi helal – haram durumuna getirir.

Adını vermeyen bir ilahiyatçı ( islamalimi.com )

*******

Ücret ile Müslüman olmayanların şarabını taşımak, kilise tamir etmek ve Hristiyana zünnar (papaz kuşağı) gibi küfür alametlerini satmak -diğer müctehitlere göre caiz değil ise de- İmam-ı Azam’a göre caizdir, yani haram değidlir. (Redd-ül muhtar 5/251;Kâdihan, NI/426; Hindiye, IV/450 (Muhit’ten); Cezirî, NI/125).

Ne var ki çalışabilmesinin caiz ve mümkün olması, bunun iyi bir şey olduğunu da göstermez. Bunun içindir ki:

“Bir Müslüman her gün beş dirhem karşılığında nâkus (çan) çalmak üzere bir Hristiyanla iş anlaşması yapsa, bir dirhem alacağı bir başka iş daha bulsa, Ibrahim b. Yusuf diyor ki, nâkus çalması uygun olmaz, rızkını öbüründen aramalıdır.” (Kâdihan, NI/404, 426). denmektedir.

Bu nedenle, bu fetva ile hareket edenlere bir şey denmesi doğru olmamakla baraber, başka işleri yapmasını tavsiye ederiz.

sorularlaislamiyet.com

****************

Din konusunda hassas olan vatandaşlar konu hakkında şunları söyledi.

Bir imamın Allaha şirk koşulan kilise gibi bir yeri meşru ibadet yapılıyormuş gibi hizmetkarligini yapması caiz değildir. Eğer bu imam bu iş için ayrıca ücret alıyorsa vebali daha büyüktür. İmam gelenleri camiye davet etmelidir. Bence artık burası da caminin bir bölümü olarak restorasyon yapılıp, Müslümanlar için bir ibadethaneye çevrilmesi gerekir. İmam efendi Osmanlıdan söz ediyor ama burada unuttuğu bir nokta var ki, kiliseler hep ibadethaneye çevrilmiştir.

******

Hoşgörüymüş diyalogmuş. Diyalocuları gördük. Bu ülkeyi ne hale getirdiler. Bu tür söylemler sadece safsata. Müftü soruşturma yapmış mı. ? Madem imamın vakti çok git okul temizle,hastane temizle,ihtiyaç sahibi hasta yaşlı düşkünlerin evini temizle. Camiden arta kalan vaktini Müslümanlığa hizmetle geçir.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar