Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Kırklareli Müftü Yardımcısı " Diyanet İşleri Başkanı Olmak İstiyorum"

Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, yazdığı son yazısında finca katırlarını ürkütürken, kurumun başkanı olmayı şartlarıyla istedi

2017-08-06 12:13:00
Kırklareli Müftü Yardımcısı

Kamuoyunun “sıra dışı müftü” olarak adlandırdığı Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrılan Mehmet Görmez'in açıklarını sıraladığı yazısı gündeme oturdu.

Kırklareli İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, Cumhurbaşkanlığına hitaben yazdığı yazısında Görmez'in icraatlarından, şahsına yapılan baskı, soruşturma, ceza ve sürgünlere, 15 Temmuz hareketi sonrası aniden istifa ederek kaçarcasına görev bırakanların takipsizliğinden, hac ve umreyi rant haline getirenlere, merkezde bulunan üst düzey yöneticilere dokunulmadan garip guraba üzerine yapılan KHK uzaklaştırmalarına kadar pek çok usulsüz atamaları dile getirdi.

Yazısında ayrıca kendisini Diyanet İşleri Başkanlığına aday olarak da gösteren Bıyık, taleplerini de şu şekilde dile getirdi.

İşte Bıyık'ın o yazısından satır başları.

"Sayın Cumhurbaşkanım, muhtelif saiklerle iyi yönetilmemekten tutun da çok çeşitli sebeplerle Diyanet yıprandı. ... Şu bir gerçek ki hiçbir Diyanet Reisi böyle gürültülü bir şekilde gitmedi ve çok sayıda ağır tenkide maruz kalmadı. Çünkü bu şahıs hem İslam Dinine hem kuruma çok büyük zararlar verdi. 

En çok da yaptıkları torpilli atamalarla, düşüncesizce yapılmış fetva beyanlarıyla, İzmir’in dindarlığı ile ilgili ayrıştırıcı konuşmaları, getirdiği bazı akademisyenlerin sorumsuz ve iş bilmez tutumları vb çok sayıda büyük hatalarıyla  halkın kuruma olan itimadını bırakın sarsmayı ayaklar altına almıştır.

Kanal 7 de programcısı Turgay Bey’in önerisi olan pek de önemli olan “Salâ verin” çağrısına sahiplenen Görmez şu kadar yıl o makamda dururken faydalı hizmetleri de oldu, ama bazı noktalarda kuruma ve dinimize verdiği zararlar derin yaralar açtı insanımızın gönüllerinde…

Örneğin taşradaki çok sayıda paralelci müftü, vaiz, Kuran kursu öğretmeni, imam, müezzin vb personeli,   herhalde ben atamadım. Görmez atadı...

Hatta bazı atamalar 17-25 den sonra bile oldu. Sonra darbe olunca taşradaki FETÖ'cüler bir bir alınırken, ne hikmetse merkezde tık yok. Evet merkezde alım oldu ama o kadar az ki. Alınan o azlar da daha çok alt düzey personel.

Tüm bunlar olup biterken hiç hak etmeyen insanlar kahraman olarak lanse ediliyor. Hak etmeyen birçok fırsatçıyı terfi ettirip mazlumların hakkını yiyenler değil. Yıllarca dinler arası diyalog haltları karıştıranlar değil. ….

Sayın Görmez'in akademisyen arkadaşları ve asistanları arpalık gibi yurt içinde ve yurtdışında gönüllenirken, önemli makamları işgal eden bazı zevat hicaz topraklarında dolarlarına dolar katmaya çalışırken (bazı idarecilerin vesairenin gittiği hac ve umre sayısı incelensin ne demek istediğim anlaşılacaktır) 5 yıldızlı otellerde yıl boyu lüzumsuz tatilden başka bir anlama gelmeyen seminer, çalıştay vs işlerle meşgul olunurken, FETÖ'cüler şatolar güçlendi de güçlendi. Bunun da baş müsebbibi Görmez’dir. 

Kendisi FETÖ'cü değil ama hesap vermesi gereken ihmallerin baş mimarıdır. Ve beyefendi hiçbir fatura ödemeden gitti… Neymiş ilme dönüyormuş… Daha önce dönseydin ya… Sabık Bursa Müftüsü Mehmet Emin Ay gibi 16 Temmuz sabahı istifa dilekçesi yazıp gitseydin ilmi hayata. Bu arada o beyefendiyle alakalı neden işlem yapılmadı? Gidiş zamanı ve tarzı hiç normal değil.

Sayın Cumhurbaşkanım, oldukça incinmiş kurumumuzu düzeltmek için benim acilen Diyanet Reisi olmam lazım. Benim para, pul, makam filan derdim yok. Tek derdim bu kurumu ıslah etmek. Ben şu andaki maaşımla hizmet etmeye hazırım. Zaten parasal endişelerim olsaydı bazıları gibi hicaz topraklarından çıkmazdım…

İşte şartlarım:

1- Kuruma teşkilatı tanımayan, dışarıdan (üniversiteden) eleman getirmem. 

2- Başkanlığım döneminde tayinleri ben ve ekibim yapacağım. Örnek vermek gerekirse bir imam aniden genel müdür yapılamayacak, bir murakıp ya da vaize “gel seni daire başkanı yaptık” tarzında Kuran'ın ilkelerine, genel ahlaka ve devlet terbiyesine aykırı kul hakkı olan uygulamalar bitirilecek. 

3- Ben yaptım oldu tarzında keyfi uygulamalar olmayacak, kişiye özel yönetmelik çıkarılamayacak, “bir kereye mahsus” tarzında hilelere baş vurulmayacak.

4- Hiçbir cemaat, tarikat, mezhep vb gibi oluşumların güdümünde değil Kuran ve Sünnet ışığında İslam Dini halkımıza anlatılacak. 

5- Torpil bulmak suretiyle büyükşehirlere ve önemli merkezleri kümelenmiş, bulduğu iltimaslar vesilesiyle uzun yıllar buraları işgal eden etik ve vicdan yoksunu personel yurdun başka bölgelerine gönderilecek. 

6- Mübarek toprakları rant merkezi olarak gören defalarca hacca-umreye gidenler devlet imkanıyla bir daha hacca gidemeyecek. Gitmeyen, hakkı yenen personele imkân verilecek.

7- Lüzumsuz seminer, çalıştay, ve bunun gibi israfın zirve yaptığı tüm müsriflikler bitirilecek. Devletin sırtından açık büfe, jakuzzi, termal vs müsriflikler yapılmayacak 5 yıldızlı otellerde israf sofraları gibi şeylerle devletin hazinesi çarçur edilmeyecek. Buralarda ziyan edilen paralara her ilde imam evi yapılacak. Her ilde, hatta her ilçede öğretmenevleri ya da polis evleri varken 2017 yılında hala imam evlerimizin olmaması çok düşündürücüdür. 

8- Kamunun parasına veya malına el uzatan kitabına uydursa bile haksızca zimmetine geçiren personel yargılanacak. Hırsızlığı tespit edilen bir daha kamuda çalıştırılmayacak.

9- İslam Dinine, Kuran’a, Hz Peygamberimiz’e saldıran kim olursa olsun hepsine bizzat ben tepki göstereceğim. 

10- Yıllardır üvey evlat olarak görülen taşra personelimizin özlük haklarını iyileştireceğim. 

11- Diyanet İşleri Başkanını İl ve İlçe Müftüleri ve ilden belli sayıda vaiz ve imamlar oy kullanmak suretiyle seçecek. Seçilen şahsı Cumhurbaşkanı devletin başı sıfatıyla atayacak. Diyanet İşleri Başkanı İslam’ı temsil ettiği için Cumhurbaşkanı dışında kimse ona amirlik etmeyecektir. .

12- Başkan olursam hiçbir cemaatin ya da tarikatin liderine İslamın ve kurumun mehabetini ayağa düşürecek mektup ya da mektuplar yazmayacağım. 

13- Hz Aişe annemize hakaret eden mollaların arkasında namaz kılarak Efendimiz Aleyhissalaâtü vesselamın ruhunu ve de Yavuz Sultan Selim Hanın ruhunu incitmeyeceğim. 

14- Devletin bekası, vatanın bölünmez bütünlüğü, İslam Dininin intişarı ve sevdirilmesi noktasında, milli ve dini kültürümüzün geniş kuşaklara ulaştırılması, terörün her türlüsüne karşı verilecek mücadele noktasında devletimizin tüm talimatlarını uygulayacağım. 

15- İhmalim ya da lakaydlığım sebebiyle kuruma bölücüler girmişse hesabını vereceğim. Geriye dönük terörize kadrolaşmada birçok ihmali bulunan tüm başkan ve yardımcıları vb bürokratların hesap vermesinin bizzat takipçisi olacağım. Öyle haydi bana güle güle yok. Türkiye yağma Hasan Böreği değil. Bu mazlum milletin hesabı ihmali olan tüm diyanet yöneticilerinden sorulacak.

16- Müftü iken resmi araçlara binmedim, resmi görevlerde de nadiren bindim, çoğunlukla kendi arabamı kullandım. Şimdi makamı temsilen mütevazi bir araca bineceğim. Dedikodulara mahal vermeyeceğim. İslam’ın izzeti araba, taht, görkemli halılarla değil yüksek ahlakla taçlandırılır ve temsil edilir.

17- Televizyonlarda İslam Dinini ayağa düşüren, insanımıza müstehcinlikle karışık güya din anlatan, Kuran ve Sünnetteki İslam’ın haricinde kendi oluşumunun görüşlerini din diye anlatanların ve sahte mehdi propagandacılarının yanıltıcı ve çarpıtıcı, saptırıcı yayınlarına cevap verecek ve Halkımıza doğruları anlatacak bir âlim heyeti oluşturacağım. Bunlar TV'lerde doğru İslam’ı anlatacaklar.

18- Kuranın hükümleri ve Peygamberimizin sünnetleri geniş kitlelere ulaştırılması için tüm materyaller kullanılacak. İnsanlar sadece Kuranı makamsal olarak dinlemeyecek, anlamıyla olan ilişkisi artırılacak, bu alanda çok ciddi çalışmalar yapılacak.

19- Sesi güzel olup selatin camilerinde görev yapan personelimiz de rotasyona tabi tutulacak, meşhur olunca diğer arkadaşlarını hor gören, tepeden bakan bazı ünlenmiş okuyucuların okuyucu mafyasını oluşturmamaları için görev yerleri değiştirilecek. Kuranı Kerimi pazarlık usulü muhtelif alanlarda, düğün salonlarında okuyup para kazanan ve bunu da görev mahallini terk ederek yapan görevliler cezalandırılacak. 

20- Tüm sendikalar haddini hududunu bilecek, ortada bir haksızlık varsa nezaket dairesi içinde hakkını arayacak, müftülere onların amiriymiş gibi siyasi baskı yaptırtmayacak. 

21- Müftülerimiz de devletin kendilerine verdiği yetkiyi kötüye kullanmayacak, tüm imam, müezzin Kuran Kursu Hocası, vaiz vb gibi personeline hüsn-ü niyetle ve müşfikçe davranacak, karşılıklı sevgi ve ihtiram üzere hizmetler gerçekleştirilecek.

22- Yurtdışı görevlendirmelerinde imam alımında müftüleri sınava tabi tutup profesörler sınavdan muaftır tarzında personel arasında kıyıcı bir ayrım benim başkanlığımda olmayacak, 

23- Yurtdışı görevlendirmelerinde ilahiyat fakültesi bitirenlere, master doktora yapanlara, sosyal kişiliği terakki etmiş kişilere, iyi vaaz edebilenlere, dil bilenlere öncelik verilecektir. 

24-Din İşleri Yüksek Kurulunun daha çok çekirdekten yetişme alim müftülerden oluşturacağım. Çekirdekten yetişmiş akademisyenlerimize de kurulda görev verilecek. Kurul güncellenecek, çağın gerisinde kalmayacak, halkın nazarında yılbaşı, hindi, milli piyango kurulu gibi görülmesi imajı yok edilecektir. 

25- Merkezde ziyan edildiğini düşündüğüm yetişmiş topluma çok faydalı olabilecek müftülerimizi tekrar aktif hale getirmek isterim.

26- Bazılarının yaptığı gibi atamalar etnik kimlik ve hemşehri taassubuyla asla yapılmayacak. Personel, “filanca hemşehrilerini doldurdu” diyemeyecek. 

27- Usulüne uygun yapılmayan Şube müdürlüğü sınavıyla ilgili olarak ve diğer konularda mahkeme kararlarını tanımamak suretiyle hukuku çiğneyenlere dava açılıp hesap sorulacak.

28- Tüm atamalar aynı kaymakam valilerde olduğu gibi şeffaf herkesin görebileceği şekilde ilan edilecek.

29- Elmalı’nın tefsirini aşan bir tefsir henüz husule getirilemediğinden çağımzın ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, politize olmamış, bir kliğin adamı olmayan Kuran’a ve sünnete gönülden bağlı, kalbinde maraz bulunmayan ilim irfan ekibi tarafından modern bir tefsir yazılması gerçekleştirilecek.

30- Türkiye Cumhuriyetini temsilen hacda bulunmam gerektiğinde bazıları gibi astronomik rakamlara konaklanan hilkat garibesi  Zemzem Tower ve benzer binalarda kalmayacağım, geceliği 100-150 riyale olan mütevazi otellerde kalacağım. 

31-Bu yazım sebebiyle bana yine bir soruşturma açılırsa Sayın Cumhurbaşkanım, bilesiniz ki içeride kamufle olan fetöcüler var demektir. 

Not: Emeklime 2-3 yıl kaldı eğer beni Başkan olarak atarsanız Diyaneti ıslah ederim,bu işi de benden başka kimse yapamaz onu da belirteyim. Sayın Cumhurbaşkanım,  eğer beni başkanlığa atamazsanız bu sizin takdiriniz ama ben emekli olunca Necaşi’nin hesap önüme altundan dağlar koysanız bir daha geri gelmem….Kuşlarımın, ördeklerimin yanından çıkmam dışarı….

Adnan Zeki Bıyık - Kırklareli İl Müftü Yardımcısı"
Odatv.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Medipol Başakşehir
  16
  33
 • 2
  Galatasaray
  15
  32
 • 3
  Kayserispor
  16
  30
 • 4
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 5
  Trabzonspor
  16
  28
 • 6
  Beşiktaş
  15
  27
 • 7
  Göztepe
  15
  27
 • 8
  Bursaspor
  16
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  16
  23
 • 10
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 11
  Teleset Mob. Akhisarspor
  16
  19
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  16
  18
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  16
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar