Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

KKÖ, İmam Hatip ve Sözleşmeliler Sizi Uyarıyoruz

Kurumdan ayrılır ayrılmaz hesabınızı kapatın. Bankaya elini veren kolunu alamaz.

2017-09-14 19:59:08
KKÖ, İmam Hatip ve Sözleşmeliler Sizi Uyarıyoruz

Genelde yaşları 18 – 25 civarında olan ve Diyanet’in yaz ve kış dönemlerinde ders saati karşılığında öğreticilik yapanların bankalarda hesap açarken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Tabi sadece öğreticler değil, sözleşmeli her personelin dikkat etmesi gereken bir uyarı bu…

Bankalar bilindiği gibi kapıdan giren herkesin elini verdiği kolunu kurtaramadığı kuruluşların en başında gelmektedir. Vatandaşı nasıl yolunacağını çok iyi bilen bankalar bilgisizlikten ya da uyarılmadıklarından dolayı yeni hesap açan herkese işletim ücreti, artı para veya kredi kartı vererek ileri ki dönemlerde mağdur olmalarına yol açmaktadır.

Yeni bir işe girme sevinci içerisinde olanlar kurumca belirtilen bankalarda hesap açmak için yönlendiriliyor. Bankaya giden ve çoğu ilk kez banka kapısından içeriye giren vatandaş hesap açılırken kendilerine bir çok formlar oldu bitti ile, ne olduğu açıklanmadan hesaplar açılıyor.

Bankadan hesap açma sevinci ile hesap numarasını firmaya veren vatandaş her şeyin bu şekilde bittiğini sanıyoır. Oysa bankanın pençesi bir kez yakasına yapışmış oluyor.

İşte bankanın yaptıkları

* Aylık işletim ücreti.. Bankadan bankaya değişen bu miktar bazı kriterler sağlandığında alınmıyor gözükse de kişinin kurumdan ayrılmasından sonra devreye giriyor ve banka her ay hesapa işletim ücreti tahakkuk ediyor. Bu da 6 ya da 12 ayda bir kesiliyor. Çok cüzi ücretlerle Diyanette öğretici olarak görev alanlar dönem bittiğinde bankada kalan ve kapatılmayan hesabına işletim ücreti tahakkuk ettiğinden habersiz aylar yıllar sonra ya da hesap üzerinde işlem yaptığında haberdar oluyor.. Ödemediğinde Bir süre sonrada aleyhine açılmış takiple icralık oluyor

İşletim ücreti ödememek için ya bankanın kriterlerini öğreneceksiniz ya da kurumdan ayrılır ayrılmaz hemen HESABI KAPATINIZ

* Ek Hesap ( Artı para ) : Banka vadesiz mevduat hesabında yeterli miktarda para olmasa bile, limitler dâhilinde belirli bir miktar daha fazlasını kullanma imkânı veren tutarı vatandaşın hesabına koyuyor. Bundan habersiz olan müşteri “kurum bana bunu yatırmış” diyerek çekiyor. Banka bir sonraki maaştan fazla çekilen kısmı kesiyor. Eğer öğretici bir daha maaş alamadığı dönemde bu kez fazladan çektiği paradan haberi olmadığı için ona borç yazılıyor. Bir süre sonrada aleyhine açılmış takiple icralık oluyor

Artı Para nedir; Banka tarafından müşteri hesabı için öngörülen limitten belirli bir miktar daha fazlasını kullanma imkânı veren tutara artı para kredisi denir. Hesapta yeterli para olmasa bile nakit çekebilir, faturalarınızı, kredi kartı borcunuzu ödeyebilir, havale, eft yapabilirsiniz. Ödemeleriniz aksamaz ancak kullandıkça ve geciktirdikçe faiz ödemeye başlarsınız. Ödemeler aksadığı zamanda banka ya da finans kurumunca icra takibine muhatap olursunuz.

Bununla ilgili haciz takibi ile karşılaşan vatandaş ” bu ne kardeşim, ben böyle bir hesap açmadım. Sizi dava edeceğim, sahtekârlar üçkâğıtçılar, hain bankacılar ” diyerek başta banka avukatları olmak üzere karşılarına çıkan herkese bağırıp çağırmaktadır. Mahkemeye gidenler de davayı kaybedince icra inkâr tazminatına da muhatap olarak katmerli bir şekilde bu borcu ödemek zorunda kalıyorlar.

Böyle bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız kesinlikle şunu yapmalısınız.

Çalıştığınız bankadaki “artı para kredisi” hesaplarını ya hiç açtırmayın ve ya açtırdıysanız ya da bunun farkında değilseniz araştırıp HEMEN KAPATINIZ.

*Kredi Kartı… Bankalar hesap açan herkese kredi kartı verme yarışında.. Kredi kartının teslim alınmasıyla birlikte senelik üyelik ücreti de işlemeye başlıyor. Hiç kullanmasanız bile kartın müşteride kalması demek bu ücretin mutlaka ödenmesi demek oluyor. Bu da müşteriye gün oluyor icrabtakibi ile ödeme zorunluluğu getiriyor.

mahihaber.com olarak bilhassa bankalardan ilk kez hesap açacak herkesi, diyanet veya diğer kurumların sözleşmeli personellerini uyarıyoruz.

Maaş hesabı açacağınız zaman artı hesap, ek hesap, kredi kartı gibi ileride canınızı acıtacak hatta icra takibine dişürecek unsurlardan uzak durun. Bunları istemeyin. Kurumdan ayrılır ayrılmaz da hesabınızı kapatın.

Mesela yaz dönemi kuslarına öğretici oldunuz kış dönemi olmadınız. Hesabı kullanmayacaksınız hemen gidin hesabı kapatın. Kapatmayan sizi kandıran bankaya karşı da inatla kapatacağınızı, kapatmadığı takdirde yetkili mercilere şikayet edeceğinizi açık açık söyleyin.

KIş dönemi öğreticisaisiniz yazın görev almadınız. Ya da kurumunuzla, yani Diyanet'le çalışmayacaksınız yine kapatın.

Hesabım açık kalsın ama banka aidatı ödeme istemiyorum derseniz bankaların bu konuda imkanları var. Mesela internet bankacılığını kullanmak, otomatik fatura talimatı vermek gibi. Bankanızdan sorun öğrenin.

Ancak unutmayın. Bankaya elini veren kolunu alamaz.

EROL KARA / emahihaber.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar