Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Komünistlerin Otel Yapacağı Camii Dualarla İbadete Açıldı…Videolu haber

2017-02-25 06:43:37
Komünistlerin Otel Yapacağı Camii Dualarla İbadete Açıldı…Videolu haber
Belarus'un başkenti Minsk'te 54 yıl önce yıkılan Minsk Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla ibadete açıldı.


Yaklaşık 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak SSCB döneminde yerine otel yapmak için yıkılan Minsk Camii, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından aslına uygun olarak yaptırıldı.
Yapımına 2014 yılında başlanan caminin açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Belarus Müftüsü Ebubekir Şabanoviç ve Avrasya bölgesinden dini temsilcileri katıldı.

“Minsk’in barış sembolü”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, aynı anda 2 bin 500 kişinin ibadet edebileceği şekilde inşa edilen caminin açılışında yaptığı konuşmada “Belarus halkını, Minks sakinlerini, 6 asırdır bu topraklarda varlıklarını sürdüren Müslüman kardeşlerimizi bu güzel caminin açılışında saygıyla selamlıyorum. 8 sene önce bu topraklara geldiğimde burada 10 metrekarelik bir baraka içerisinde münavebeli teravih namazını kılma imkânı bulmuştuk. Onun yerine bugün Minsk’in barış sembolü olabilecek bu güzel camiyi inşa etmeyi lütfettiği için yüce Rabbime sonsuz hamd ediyorum.” niyazında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan…

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Bu caminin Minsk şehrine kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu ibadethane Türk-Belarus dostluğunun da simgesi olacaktır. Belarus farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Belarus'un bu özelliğinin, içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde çok değerli olduğuna inanıyorum.” dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde bu güzel manzaraya rastlamanın mümkün olmadığını ifade eden Erdoğan, “Avrupa'nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor” diye konuştu.
Erdoğan, sırf kimliği, inancı, kılık kıyafeti farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddetin muhatabı olduğunu söyleyerek “Bilhassa canlarını kurtarmak, kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için mazlumların Avrupa kapılarına dayandıkları, buralarda yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz. Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapayamayız. Sayın Lukaşenko’yu, hassasiyeti sebebiyle şahsım ve milletim adına kutluyorum.
İlk Cuma namazını Başkan Görmez kıldırdı
Camide ilk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Görmez kıldırdı. Başkan Görmez, Belaruslu Müslümanlara hutbe irad ederek birlikte Cuma namazını kıldılar.
54 yıl sonra ibadete açıldı…Aslına uygun olarak projelendirilen cami Tatar mimarisine göre yapıldı. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ankara’da yaptırılan mihrap, minber, kürsü ile halı, tezyinat çalışmaları ise klasik Osmanlı izlerini yansıtıyor.
Büyük kubbeli, yüksek ve çok katlı minaresi ile Minsk Camii, 20. yüzyıl başına ait kart postallarda Minsk şehrini temsil eden semboller arasında yer aldı. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra camide dini törenler düzenlendi. Cami, 1962'de tamamen yıkıldı. Minsk'te yaşayan Müslümanlar, başka bir arazide camiyi aslına uygun olarak yapmak için çalışma başlatmış. Ancak, bir türlü tamamlanamayınca, 2014'te Türkiye Diyanet Vakfı camiyi tamamladı. Minsk Camii, sosyal ihtiyaçlara da karşılık verecek şekilde tasarlandı. Caminin giriş katında konferans salonu, sergi salonu-fuaye ve bilgisayar odaları bulunuyor.

Kaynak : Diyanet
SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar